Wiatr i pył

Wydawnictwo: SW Czytelnik
czytamchopina

Tom zawiera wybór tekstów (wspomnienia, opowiadania, reportaże, scenariusze i inne formy literackie) napisanych przez Autora Kalendarza i klepsydry w latach 1946-2008, a nie publikowanych dot?d w żadnej z jego książek. Książka "Wiatr i pył" ilustrowana jest rysunkami Autora.
Teksty wybrali i do druku przygotowali Tadeusz Lubelski i Przemysław Kaniecki.

| 2013-01-09
Przeczytana: 11 stycznia 2009

Rozbitek z Atlantydy

Tadeusz Konwicki jest kronikarzem ginącego świata. A właściwie ostatnim Mohikaninem świata, którego już nie ma. Taką przemożną refleksję, która towarzyszyła mi dawniej podczas lektury jego powieści, wzbudziłem w sobie czytając ten obszerny wybór nowelistyki i publicystyki pisarza z ponad półwiecza twórczości. Chronologiczny układ tekstów (zaproponowany przez autora) pozwala prześledzić nie tylko rozwój jego techniki pisarskiej i stylu, ale także powtarzalność, można rzec: obsesyjność, charakterystycznych dla niego tematów, wątków i motywów.

Mamy zatem utracony raj dzieciństwa, partyzancką młodość, która kładzie się cieniem na całe dalsze życie, poczucie wyobcowania w powojennej, jak z sennego koszmaru wziętej, rzeczywistości, rozpad wartości ukształtowanych i towarzyszących nam przez stulecia trwania cywilizacji, beztroskie odrzucenie przez człowieka własnego dziedzictwa i dorobku kulturowego, poczucie nietrwałości świata i, w związku z tym, niepewności...

GagoSLAW | 2014-04-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Przyznam się bez bicia,że książka sprawiła mi wielką frajdę,bo jestem wielkim fanem Tadeusza Konwickiego.Chociaż określenie fan nie jest do końca dobrym wyborem,aby opisać mój stosunek do twórczości Pana Tadeusza Konwickiego.W tym przypadku lepsze wydaje mi się słowo admirator albo po prostu wierny czytelnik powieści,wspomnień,felietonów oraz Sennika współczesnego autora pochodzącego z dolin Issy i Wilii,gdzie czas biegnie wolniej,ale czy to coś złego...

| 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

"Tok intymnych stosunków między ludźmi od wieków jest taki sam. Chętnie zgadzamy się na banał."

" -Co by pani wybrała - zapomnienie za życia i sławę po śmierci, czy na odwrót? - Na odwrót. - Na odwrót? No właśnie."

"Kompletna pustka i umysłowa nicość."

"Kobiecie zarzuca się zmienność, brak stabilności, niepoważne szamotanie się w sprzecznościach."

"Dzień wczorajszy jest głupszy od dzisiejszego, dzień jutrzejszy jest mędrszy od chwili obecnej."

"Nierówność powoduje frustrację. Gdyby wszyscy byli sobie równi i mieli to samo z życia, nie byłoby frustracji."

"Gdybym był bezczelny, to bym powiedział, że Pan Bóg stworzył kobiety po to, żeby je molestować. Kropka."

"(...), przede wszystkim (...). Nie wiem jak nazwać rozdział mego życia. A właściwie nie rozdział, a wątek. Powstała tu przecież jakaś rozległa, skomplikowana konstrukcja emocjonalna, psychologiczna. Bicie serca i jakaś dojmująca podniosłość, i przeczucie niezwykłości chwili. Losu. Nic więcej nie można powiedzieć. Nic...

| 2011-05-07

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Tadeusz Konwickiego zakończyło się wielkim sukcesem. Nie żałuję, że sięgnęłam po tę książkę i polecam ją wszystkim innym. Nie mogłam się oderwać od lektury poza kilkoma tekstami, które chwilami miałam ochotę ominąć, czego na całe szczęście nie zrobiłam. Pozycja zdecydowanie godna uwagi.

cracknajter | 2016-04-21
Przeczytana: 16 maja 2016