Duch Ognia

978-83-7659-240-4
Graham Masterton
horror
Ag2S

Młoda kobieta, porwana i brutalnie zgwałcona przez trzech zamaskowanych mężczyzn, zostaje następnie spalona żywcem przez trzynastoletniego chłopca, który sam płonie jak pochodnia. Sprawą zajmuje się inspektor pożarowy Ruth Cutter. Zbrodnia wymyka się wszelkim racjonalnym wyjaśnieniom. Stopień zwęglenia zwłok wskazuje, iż ciało ofiary zostało poddane temperaturze znacznie przekraczającej tysiąc stopni. Samozapłon? Nauka wyklucza taką możliwość. Tymczasem mają miejsce kolejne gwałty i okrutne morderstwa, popełniane zawsze przez tych samych trzech
sprawców. Każdorazowo na miejscu zdarzeń pojawia się tajemniczy nastolatek, po czym dochodzi do jego zapalenia się razem z ofiarami. W rozwiązaniu tajemnicy pożarów pomoże Ruth jej własna córka Amelia, cierpiąca na rzadką chorobę genetyczną, zwaną zespołem Williamsa, która objawia się niezwykle wrażliwym słuchem. Dziewczynka słyszy i czuje ludzi szykujących się do powrotu na Ziemię z Piekła, i pragnących uciec od niewyobrażalnych katuszy, jakie muszą tam przechodzić...

eMMali | 2014-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2014

Kolejna fajna książka Mastertona. Tym razem o ludziach palących się żywcem. Lubię kiedy wciąż coś się dzieje, nie ma tu jednej ofiary i śledztwa przez resztę książki. Tu co chwilę ktoś ginie i dlatego jest ona rewelacyjna i trzyma w napięciu. Zakończenie niestety trochę mnie zawiodło. Ale na ostatniej stronie autor udowodnił, że jest mistrzem horroru. :)

Marcin | 2016-11-28

Pewną zaletą tej powieści Grahama Mastertona jest to, że jest lepsza od "Rytuału". To chyba i tak niewiele skoro nie znam niczego, co od "Rytuału" byłoby gorsze... Przyznać jednak trzeba, że przynajmniej niektóre książki Mastertona trzymają w napięciu i wyzwalają całkiem spore pokłady adrenaliny, stąd stanowić mogą całkiem miły sposób na spędzenie jesienno-zimowych wieczorów (o ile żyją jeszcze ludzie, którzy mają wtedy nadmiar wolnego czasu i gotowi są wybaczyć autorowi coś co nazwałbym daleko posuniętym brakiem wyrafinowania). Utwór to całkiem niedawny (2009 rok), stąd w tle pobrzmiewają echa światowego kryzysu finansowego, choć niestety brakuje tu wnikliwości obserwacji amerykańskiej prowincji na miarę mistrza gatunku, Stephena Kinga, któremu Masterton nie dorówna zapewne nigdy.

Marta Bilewicz | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

Nieco brutalna, dosadna i chwilami przerażająca. No ale taki właśnie powinien być dobry horror. Dobrze napisana, wartka, prędka akcja, szybko się czyta, mnie osobiście ciężko było się od niej chwilami oderwać, nie ma zbędnych opisów i przeciągających się w nieskończoność dialogów. Książka godna polecenia.

Dla fanów autora - pozycja obowiązkowa.

Elilaya | 2014-04-15

Przeczytałam kolejną książkę z gatunku grozy, kolejna książka Mastertona. O czym opowiada? o tym, że otwierają się bramy piekieł, kobiety zostają brutalne gwałcone a następnie żywcem spalane przez ducha ognia. Inspektor pożarowy zajmuje się tą sprawą i próbuje wyjaśnić tę zagadkę..
Mrocznie, strasznie, akcja dzieje się w zawrotnym tempie. Masterton nie pozwala nawet na chwilę odpocząć. Z pozoru niewinny trzynastolatek terroryzuje miasto, jest najbardziej przerażającym bohaterem w książce choć na takiego nie wygląda. Za każdym razem gdy się pojawiał ciarki mnie przechodziły po plecach. Na prawdę się go bałam, a jednocześnie mnie fascynował i chyba był moją ulubioną postacią z powieści. Z jednej strony było mi go żal, z drugiej go nienawidziłam i się bałam, ale czułam do niego mimo wszystko sympatię. Barwna postać i chyba najlepiej wykreowana z nich wszystkich.
Powiem szczerze, że książka podobała mi się bardzo, czułam grozę, strach, dech mi w piersiach zapierało, ale.. mam drobne...

fulmir | 2016-03-29
Przeczytana: 28 marca 2016

To mój pierwszy horror Mastertona a tak na dobrą sprawę pierwszy horror w ogóle (nie licząc filmów). Właściwie nie jest to mój ukochany gatunek a jednak książka mnie zaintrygowała. Ciekawy pomysł, wstrząsające brutalne sceny jednak fabuła jest na tyle skomplikowana, że wręcz wydaje się niespójna. Ale to może takie subiektywne wrażenie. Poza tym czytało się dobrze, akcja żywo posuwa się naprzód. Czy się bałem? Nie za bardzo, ale odniosłem wrażenie,że autor nie chce straszyć za wszelką cenę. Ocena dobra.

Mieczysław | 2016-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Kolejna bajeczka Mastertona, pomysłowa bajeczka, straszna nieco. Można krytykować treść, ale książkę czyta się wspaniale. Szybka akcja i proste prowadzenie fabuły to w sam raz dla lubiącego straszenie emeryta, jak ja. :)

Marysieńka | 2012-03-18
Przeczytana: 18 marca 2012

Mocne, bardzo mocne....Nie polecam osobom wrażliwym...Drastyczne i bardzo plastyczne opisy zdarzeń....Lubię sięgać po Mastertona, ale miałam zamiar te powieść odłożyć. Skoro jednak nie odłozyłam "Czarnej linii" Grange, to i tą doczytałam do końca. Wciąz jednak czuję w środku ucisk. Takie powieści czyta się szybko, akcja wciąga, wywołuje rózne emocje i niekoniecznie przyjemne wrażenia estetyczne...Ale w końcu to powieść grozy, a jako taka spełnia swoją rolę. Przeczytałam, ale nie powiem, że mi się spodobała. Ze wszystkich powieści tego pisarza, które do tej pory przeczytałam ta wywołała we mnie swego rodzaju odrazę....
Ale to moje osobiste odczucia...Każdy z nas ma inne preferencje, więc jak ktoś lubi mocny horror...to polecam.

| 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Pomysł może i dobry, ale brutalne sceny, w których autor jakby się lubował - zepsuły cały efekt. Osoba w pojeździe, która widziała zamaskowanych facetów obok autobusu starszych ludzi.. byłam pewna, że autor nie sprowadzi pomocy w postaci policji za sprawą tego człowieka. Irytowała mnie też bezwzględność owych mężczyzn w maskach i niektóre sceny, gdzie każdemu z osobna trzeba było tłumaczyć to samo. Na pewno więcej do niej nie wrócę.

Kirronik | 2013-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 października 2013

To jest dobra książka, ale nie każdemu przypadnie do gustu. Akcja jest szybka i nie daje chwili oddechu... do tego jest naprawdę mocna i brutalna... do ostatniej strony. Wiem z doświadczenia, że ludzie mają skłonności do zbytniego analizowania książek, czepiania się szczegółów i merytoryki, ale jeśli się podejdzie do tej pozycji na luzie, to mało który fan horroru będzie zawiedziony.

izulowa | 2011-07-20
Przeczytana: 09 lipca 2011

To naprawdę dobra książka. Przestraszyłam się jej treści bardziej, niż niejednego filmu (np. "Naznaczony"- ten film jest do kitu). Do teraz mam przed oczami wyobrażenie tego 'Ducha Ognia'. Mam zamiar pochłonąć więcej książek G. Mastertona.