Noc na Kremlu

literatura faktu
asia

Pierogi_i_Pączki | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Pruszyński zdecydowanie żył w ciekawych czasach i z pełną świadomością brał w nich czynny udział. Był w syjonistycznej Palestynie, w Hiszpanii, a po wybuchu wojny w Norwegii, we Francjii i w Wielkiej Brytanii. Bodaj najciekawszą przygodę przeżył w Rosjii, do której udał się z polskim ambasadorem po podpisaniu układu Sikorski-Majski. W Rosji sowieckiej w tym czasie było około dwóch milionów Polaków deportowanych z kresów po 17 września 1939 roku. Misja polskiej ambasady była wyjątkowo trudna – wbrew pamięci o krzywdach doznanych od sowietów tak ułożyć stosunki z nimi, żeby jak najlepiej pomóc tym zesłańcom i działać na rzecz polskiego interesu. Sam Pruszyński nazywa tę misję „ekspedycją ratunkową”. W rezultacie z Rosji sowieckiej wyszła armia Andersa i rzesze kobiet i dzieci razem z nimi.
Pruszyński był attache prasowym polskiej ambasady, dzięki czemu udało mu się odwiedzić wiele miejsc w Rosji – Moskwę, Kujbyszew i obozy gdzie koncentrowała się powstająca armia Andersa, z reguły...

panna_lovegood | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

Po przeczytaniu mam wrażenie, że nikt lepiej nie zna Rosji od Pruszyńskiego. Nawet Rosjanie. Chociaż zdecydowanie nie jest obiektywny i nie zgadzam się z jego wnioskami, ale to pewnie dlatego, że ja znam dalszy ciąg. Jednak dzięki niemu można spojrzeć na ten kraj z zupełnie innej perspektywy. I dzięki niemu, spoglądając na Rosję jego oczami, po raz pierwszy wydała mi się ona piękna.

Zbigniew_Malinowski | 2017-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2017

Uwielbiam takie książki - książki publicystyczne pisane w "czasie przejściowym", w czasie, kiedy jeden świat się już skończył ale jeszcze zupełnie nie wiadomo jaki nowy świat powstanie. W tej książce czasem przejściowym jest rok spędzony w ZSRR wraz z ambasadorem Stanisławem Kotem w latach 1941-1942. Kiedy przyjeżdżał Niemcy parli na Moskwę, kiedy wyjeżdżał Niemcy już zbliżali się do Stalingradu.

Co ciekawe, Pruszyński chyba przez moment nie wątpił, że ZSRR tej wojny nie przegra, jeszcze ciekawsze, że twierdził tak dlatego, że bardzo doceniał Armię Czerwoną i jej oficerów, których chyba obecnie (ale także i wtedy) mieliśmy tendencję lekceważyć.
Pruszyński w ogóle mi imponuje, nigdy nie trzymał się jakichś określonych trendów politycznych, zawsze był "swój". Niektórzy tytułowali go "komunistą" choć był to nietypowy komunista katolicki związany z "Myślą mocarstwową", wspierający Piłsudskiego, widzący grozę antysemityzmu i chwalący głębię myśli Popławskiego i Dmowskiego. To jest mój...

Zielin | 2017-03-21
Przeczytana: 16 marca 2017

Tytułowa noc na Kremlu, to jedynie krótki rozdział. Reszta to opis podróży dyplomatycznej autora do Rosji, ubogacona spostrzeżeniami i przemyśleniami.

Gwynbleidd66 | 2017-07-21
robofree | 2017-07-13