Noc na Kremlu

literatura faktu
asia

Pierogi_i_Pączki | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Pruszyński zdecydowanie żył w ciekawych czasach i z pełną świadomością brał w nich czynny udział. Był w syjonistycznej Palestynie, w Hiszpanii, a po wybuchu wojny w Norwegii, we Francjii i w Wielkiej Brytanii. Bodaj najciekawszą przygodę przeżył w Rosjii, do której udał się z polskim ambasadorem po podpisaniu układu Sikorski-Majski. W Rosji sowieckiej w tym czasie było około dwóch milionów Polaków deportowanych z kresów po 17 września 1939 roku. Misja polskiej ambasady była wyjątkowo trudna – wbrew pamięci o krzywdach doznanych od sowietów tak ułożyć stosunki z nimi, żeby jak najlepiej pomóc tym zesłańcom i działać na rzecz polskiego interesu. Sam Pruszyński nazywa tę misję „ekspedycją ratunkową”. W rezultacie z Rosji sowieckiej wyszła armia Andersa i rzesze kobiet i dzieci razem z nimi.
Pruszyński był attache prasowym polskiej ambasady, dzięki czemu udało mu się odwiedzić wiele miejsc w Rosji – Moskwę, Kujbyszew i obozy gdzie koncentrowała się powstająca armia Andersa, z reguły...

panna_lovegood | 2014-11-22
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 22 listopada 2014

Po przeczytaniu mam wrażenie, że nikt lepiej nie zna Rosji od Pruszyńskiego. Nawet Rosjanie. Chociaż zdecydowanie nie jest obiektywny i nie zgadzam się z jego wnioskami, ale to pewnie dlatego, że ja znam dalszy ciąg. Jednak dzięki niemu można spojrzeć na ten kraj z zupełnie innej perspektywy. I dzięki niemu, spoglądając na Rosję jego oczami, po raz pierwszy wydała mi się ona piękna.

filipijak | 2016-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2016