Życie niewłaściwie urozmaicone. Tom 1-2

Seria: Złota Seria [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
MuMin84

„Życie niewłaściwie urozmaicone” to jedna z najważniejszych książek dotyczących Polskiego Państwa Podziemnego. Kazimierz Leski odsłania w niej kulisy działania wywiadu i kontrwywiadu AK, wykorzystując nie tylko wspomnienia własne, ale też relacje wielu swoich kolegów. Jego opowieść mogłaby stać się kanwą kilku filmów sensacyjnych, przy których przygody Hansa Klossa wydawałyby się ubogie i nudne. Książka otrzymała nagrodę PEN-Clubu za najlepszą książkę wspomnieniową w 1990 roku i nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w roku 1995. Do książki dołączona jest płyta DVD z nieznanym, wcześniej niepublikowanym wywiadem z autorem.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza FINNA, 2009

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Tomasz | 2018-09-20
Przeczytana: 18 września 2018

Książka wspomnieniowa Kazimierza Leskiego. Polskiego inżyniera, który w czasie II WŚ walczył z okupantem. Niesamowicie ciekawa, świetnie napisana. Przybliża autora i ludzi z nim związanych w różnych momentach jego życia. Od czasów przedwojennych, przez okres wojny aż po lata po 1945 roku. Pozycja obowiązkowa dla pasjonatów historii, jak i każdego chcącego poszerzyć swoją wiedzę na temat tak trudnego okresu dla naszej ojczyzny.

marcinrosz | 2016-10-22

Nadzwyczajny człowiek. Geniusz inteligencji, Tytan pracy, wierny przekonaniom do samego konca.
Wydarzenia wystarczyłyby na sensacyjny scenariusz długiego serialu.

Bożena | 2016-02-01

Świetnie napisana autobiografia wojenna żołnierza AK - oficera wywiadu. Polecam wszystkim zainteresowanym tą tematyką, a także wielbicielom książek sensacyjnych i szpiegowskich. Życie przerasta literaturę! (Jak zwykle).

batszeba | 2015-05-20

Ciekawa,interesująca,wciągająca,dająca do myslenia.Dająca do myslenia ,dla tych co potrafią czytac między wierszami i to ze zrozumieniem, z drugim dnem-bardzo ciekawa rodzinna historia .;)

Przemysław Zyra | 2015-03-17
Przeczytana: 16 marca 2015

Książka robi wrażenie. Niejedna opisywana historia nadaje się na scenariusz sensacyjnego filmu. Pan Kazimierz Leski opisuje wywiadowczą pracę z lat II Wojny Światowej. Choć miejscami książka jest "zbyt historyczna" to należy mieć świadomość jak każda wymieniana postać i jej losy były niewątpliwie ważne dla autora.

Choć książka nie ma formy podręcznika to z pewnością może być uznana za cenne źródło wiedzy o konspiracji i pracy wywiadowczej. Książkę czyta się dość długo i wymaga ona większego skupienia niż zwykła powieść, ale warto poświęcić więcej uwagi, bo treść rekompensuje włożony trud.

Kasztan Kasztanowy | 2011-11-22

Rewelacyjna autobiografia jednego z bohaterów państwa podziemnego, Kazimierza Leskiego. Ta książka powinna być lekturą obowiązkową każdego kto interesuje się historią.

Andrew Vysotsky | 2010-10-23
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

ŻYCIE NIEWŁAŚCIWIE UROZMAICONE

Wspomnienia oficera wywiadu i kontrwywiadu AK

Książka gruba ale zdecydowanie warta przeczytania. Mocna pozycja dla miłośników historii i zainteresowanych polityką. Niestety niezbyt optymistyczna. Rozdział przedwojenny pokazuje, że tak naprawdę to ani Stalin, ani Hitler, ani PRL, niczego w mentalności Polaków nie zmienili. Jak było przed wojną, tak jest i w V RP, czy co to tam teraz mamy, bo rachubę chyba zgubiłem. Nie ceni się fachowców, tylko swoich. Najlepsi, gdy tylko mogą, wybywają za granicę, bo w kraju nie mogą się realizować, jeśli nie przyklaskują ekipie u steru. Smutne..

Tomisko, choć jak już wspomniałem dość opasłe, czyta się świetnie, dosłownie jednym tchem. W USA pewnie by sfilmowano to z wielkim nakładem pieniędzy, a efekt zakasowałby Jamesa Bonda i Hansa Klossa oraz ustanowił nowe standardy w klasie powieści szpiegowskich. Tylko że to nie jest powieść szpiegowska. To wspomnienia, tylko tak niesamowite, że mniej prawdopodobne niż...