Dumny Bądźżeś

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
historyczna

Chcecie się pośmiać, zawstydzić, powspominać? Oto opowieść o pierwszych latach normalizacji Husáka, przez które w szeregu mniej lub bardziej komicznych przygód i sytuacji z życia dzieci i dorosłych z pewnego powiatowego miasta prowadzi nas bystra, lecz odpowiednio do swojego wieku naiwna uczennica drugiej klasy szkoły podstawowej w Niczinie, Helenka Souczkowa. Lata największego marazmu, który nastąpił po okupacji radzieckiej w roku 1968, wszystkie ówczesne konwulsje społeczne i ucisk komunistycznej propogandy postrzega jakby tylko z zewnątrz, przez pryzmat historii rodzinnej, przez którą niezmiennie przeziera absurd tamtych czasów. Dumny Bądźżeś nie jest jednak powieścią społeczno-polityczną o latach siedemdziesiątych - najważniejszą zaletą tej książki jest niezwykle subtelna wrażliwość delikatnej, lecz spostrzegawczej małej dziewczynki, skonfrontowana z tragigroteskową rzeczywistością otaczającego ją świata, pozornie znajdującą się gdzieś "za szybą", gdzieś za barwami ochronnymi dzieciństwa. Dumny Bądźżeś zalicza się do tych dzieł czeskiej i światowej literatury (w Wielkiej Brytanii Adrian Mole, w czeskiej literaturze emigracyjnej książka Streptease Chicago Jana Nováka), w której dziecięca wypowiedź przez swoją intensywną autentyczność służy jako narzędzie do odsłonięcia i oskarżenia niedoskonałej rzeczywistości świata dorosłych.

allison | 2012-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Pełna humoru opowieść, której narratorką i główną bohaterką jest ośmioletnia dziewczynka. Z rozbrajającą szczerością relacjonuje ona wydarzenia szkolne i rodzinne, komentuje rzeczywistość i mówi o swoich planach oraz marzeniach.
Mała Helenka często na własny użytek tłumaczy sobie niezrozumiałe zajścia i wyrażenia, co zwykle prowadzi do niesamowicie zabawnych sytuacji. Bywają one jednak i katastrofalne dla niej i jej bliskich - wówczas humor przeplata się ze smutkiem i nostalgią, zwłaszcza wówczas, gdy dziewczynka wspomina wydarzenia ważne i te, za którymi tęskni.

Właściwie przez cały utwór komizm sytuacyjny i żarty słowne mieszają się z osobistymi dramatami bohaterów oraz z rozgoryczeniem Helenki, która z powodu otyłości jest wyszydzana przez rówieśników. Bezwiednie mała narratorka nawiązuje również do sytuacji politycznej komunistycznej Czechosłowacji, opisując na przykład szkolną indoktrynację, partyjne układy w teatrze, w którym pracują jej rodzice, obchody świąt...

tsantsara | 2014-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Trudno mi sobie wyobrazić, że można zapamiętać (?) tyle szczegółów, tyle odcieni dziecięcych interpretacji znaczeń "dorosłych" pojęć i słów, które nie są jeszcze dla dziecka całkiem ustalone, docierają się dopiero z czasem. Może autorka pisała pamiętnik? A może dzieci przypominają jej własne dzieciństwo? W każdym razie na pewno warto z Ireną Douskovą do tego dziecinnego oglądu świata wracać, nawet jeśli nasze dzieciństwo przypadało na nieciekawe społecznie i politycznie czasy. Ciekaw jestem, czy ze wzrastania w dzisiejszej dobie dałoby się wydobyć tyle komizmu? Poprzez dziecięce opowiadanie przebija zarazem sporo niewinnego antykomunizmu, który brzmi może nieco naiwnie i nieświadomie, ale nie może być przecież inaczej, skoro bohaterka, inteligentna Helenka, z której perspektywy wszystkie historie są opowiadane, liczy sobie w powieści 8 lat. Z pewnością autorka opierała się na własnych wspomnieniach, mimo że się od tego wielokrotnie odżegnywała - podobnie jak jej bohaterka, sama...

wirydiana | 2011-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2011

"Dumny bądźżeś" Irena Douskova

Tytuł oryginału: "Hrdy Budźes".

Czasy rozkwitu komunizmu, dookoła wspólna własność produkcji, jedynie słuszna linia partyjna i Husak jako prezydent Czechosłowacji. W szkołach także nie jest lepiej. Nieustanne apele, pochody i akademie ku czci takiej lub owakiej. W tym wszystkim tkwi mała, ośmioletnia Helenka. Chodzi do drugiej klasy szkoły podstawowej, jest gruba i mało wysportowana więc koledzy jej nie akceptują. Dobrze się uczy, ale zważywszy na jej nieciekawe pochodzenie, nauczycielki nie pozwalają aby brała udział w jakichkolwiek uroczystych akademiach szkolnych. Przecież mogłaby przekazać podczas nich treści niewłaściwe z punktu widzenia ideologii socjalistycznej.
Także w domu Helence nie jest łatwiej. Nie zna swojego biologicznego ojca, ale bardzo lubi swojego ojczyma. Mama sprawia wrażenie osoby nieco chaotycznej i pełnej sprzeczności. Na dodatek oboje rodzice są aktorami, co od razu stawia ich poza klasą posiadającą władzę. Nie akceptują...

marycha | 2011-07-22

szczerze to trochę się zawiodłam... książkę kupiłam po przeczytaniu notki od wydawcy i stwierdziłam, że od czasu do czasu przyda się coś tak autentycznie śmiesznego mieć na półce. Cóż rozczarowałam się już na pierwszej stronie, bo ciężko było mi się przyzwyczaić do stylu. Chaos i nieciekawy sposób przestawiania sytuacji. Może komuś w Czechach to się podoba, ale coraz częściej mam wrażenie, że oni mają jakieś inne poczucie humoru. Może nie "zaczaiłam" tematu, ale książka mnie nie porwała, a na to liczyłam czytając ten ciekawy opis. Trudno.

alga | 2010-08-01
Przeczytana: lipiec 2010

Wybrałam książkę, ponieważ miała być lekka i dowcipna - była, do przeczytania w jedno popołudnie.
Świat widziany oczami małej dziewczynki, wyśmiewanej przez rówieśników, wychowywanej przez matkę aktorkę i ojczyma.
Z drugiej strony to co mi przeszkadzało w czytaniu, to fakt, że narratorem jest mała dziewczynka, zdania krótkie, pomieszane, ale można się przyzwyczaić.

Agula | 2012-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2012

Nie ma w tej książce nic, ale to nic interesującego, a już tym bardziej śmiesznego. Cóż, wychodzi na to, że faworytka do najgorszej książki roku trafiła mi się już w styczniu.

Dominika | 2012-05-13

Całkiem dobra, można było się pośmiać momentami. Pisana sposobem "małego dziecka".

marpil | 2011-01-06
Przeczytana: 28 sierpnia 2010