Povídky o ženach
Czechy, opowiadania, antologia

Matki, żony i kochanki widziane oczami najciekawszych czeskich pisarzy. Dziewięć niezwykłych opowieści o kobietach to nie tylko zabawa stereotypami, ale i intrygująca podróż po kobiecej psychice. Miłość, pasja, zdrada i zemsta przeplatają się w nich ze sobą, tworząc wyrazisty i zmysłowy obraz współczesnej czeskiej kobiety. Czy bliżej jej do matki Polki, czy też do kochanicy Francuza? Druga...

Druga książka z serii Czeskie Opowieści to starannie wybrany zbiór najlepszych opowiadań, których motywem przewodnim jest Płeć Piękna. Nieprawdopodobne przypadki miłosne i najzwyklejsze codzienne problemy w wydaniu czeskich autorów z pewnością staną się ulubioną lekturą także polskich Czytelniczek i... Czytelników.

źródło opisu: Good Books, 2009

źródło okładki: http://goodbooks.pl

tsantsara | 2014-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Tematyczny zbiór opowiadań zawsze traci w ogólnej ocenie - jedne utwory nas przekonują, inne nie, a każdy potem otrzymuje nieadekwatną średnią. Ocenia się więc w ten sposób w zasadzie pomysł wydawcy. Mnie on nie przekonuje - to tak, jakby siąść do obiadu i zamiast zharmonizowanego dania skubnąć pulardy, popić maślanką, uszczknąć homara z... kartoflami po wiejsku a całość zapić piwem. Bezalkoholowym. Poszczególne rzeczy może są i smakowite, ale całość i dla żołądka, i dla podniebienia to raczej despekt, niż przysługa...
Dodatkowo wypracowana, twarda okładka z obwolutą do tak małego wydania powoduje u mnie skojarzenie z książkami do hotelu - quod libet na nudne popołudnie - dla wszystkich, więc dla nikogo. Ma wyglądać reprezentacyjnie, żeby odpowiadać standardowi hotelu, ale niewiele ze sobą niesie. Mimo, że zestaw autorów dobry i w dobrych tłumaczeniach.

Viewegh (Rozwiązłość) prowadzi o krok dalej wątek tolerancji zdrady w małżeństwie, obecny w filmach Zelenki (Opowieści o...

neta | 2013-10-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2009
Przeczytana: 15 października 2009

Rzecz, której lektura zajmuje niewiele ponad godzinę, ale w tym krótkim czasie zdąża nas zaskoczyć, zastanowić i przyprawić o zdumienie.
"O kobietach... Czeskie opowieści" są niczym podwieczorek, lub przystawka przed głównym daniem, która wywołuje apetyt na więcej. To bajki z morałem w wydaniu dla dorosłych.
Jak nietrudno się domyślić bohaterkami są kobiety, chociaż i męski punkt widzenia możemy dostrzec.
Króluje tu kobiecość w ogólnym wydaniu, a właściwie w stereotypach na temat. Kobiety z opowiadań są bowiem emocjonalne i pełne pasji, ale cechuje je także złośliwość, zazdrość i mściwość. Całość okraszona sporą dawką ironii pokazuje, że czasem najskrzętniej ukrywane tajemnice, są doskonale znane tym, przed którymi je chowamy; że często warto zaufać swoim przeczuciom; że nie warto zawsze rozstawać się z ludźmi zbyt łatwo, a kogoś zagrażającego naszemu szczęściu można unieszkodliwić sposobem (przerażającym sposobem zresztą!).

Naprawdę fajna rzecz. Ciekawe, proste, krótkie formy...

allison | 2011-10-07
Przeczytana: 07 października 2011

Opowiadania zamieszczone w tym zbiorze są bardzo różne - i pod względem treści, i nastroju, i poziomu. Obok opowieści smutnych i refleksyjnych można znaleźć historie zabawne oraz przewrotne.

Żaden z utworów mnie nie zachwycił, ale przeczytałam z przyjemnością i nie żałuję czasu poświęconego na lekturę.

Noxi | 2011-06-06
Na półkach: Przeczytane, Czechy, 2011
Przeczytana: 03 czerwca 2011

Całkiem przyjemnie się czyta, aczkolwiek nie jest to wybitna książka. Historie w niej zawarte trzymają poziom, czytelnik zagłębia się z ciekawością, odkrywając kolejno kobiece postacie i to co mają one do zaoferowania. Psychika bohaterek to zdecydowanie duży plus.

Czy rzeczywiście mamy tutaj portret czeskiej kobiety? Postacie są bardzo uniwersalne, jedyne co być może różni Czeszkę z książki od Polki to podejście do zdrady i pewna niefrasobliwość jeśli chodzi o seks. Ale pewnie i to zależy od jednostki. Problemy, z którymi borykają się bohaterki równie dobrze mogłyby być problemami Niemek, Polek czy Finek.

Przyjemna, żeby poczytać sobie ot tak, bez głębszych przemyśleń i szybko o niej zapomnieć.

Puffin | 2012-09-07
Przeczytana: wrzesień 2012

Moja opinia jest poniekąd opinią polemiczną.
Najpierw kilka słów tytułem wyjaśnienia : myślę , że można mnie określić mianem "feministki", chociaż może nie wojującej. Opowiadania nie są moją ulubioną formą literatury i lektury. Jestem bardziej niż umiarkowaną "czechofilką".

I po tych wyjaśnieniach powiem : lektura bardzo mi się podobała.

To druga z serii "opowiadań czeskich ". Jest jeszcze zbiór opowiadań o miłości i trzeci o świętach . Nie odebrałam tej lektury jako "antyfeministycznej", a takie zarzuty pojawiły się w poprzednich recenzjach.
To są rzeczywiście opowiadania o kobietach, taki był zamysł tego tomiku . W tych opowiadaniach są kobiety znudzone małżeństwem, zdradzające ale i kochające, zawiedzione i głupio naiwne, zazdrosne i zdradzane, złe i dobre. Cwane i te, którymi łatwo manipulować. Przesądne. Lub nie. Po prostu. Nie ma takich kobiet ? Są, jak najbardziej. Są też tacy mężczyźni, no ale to nie o nich jest ten tomik. Chociaż może jednak trochę i o nich, o...

Miss_Jacobs | 2011-08-29

O kobietach... Czyli, o kim? Desperatkach, egoistkach, materialistkach, o tych złośliwych i rozwiązłych, poszukujących i zrezygnowanych. Wiele dobrego słyszałam i czytałam na temat czeskiej literatury. Przede wszystkim chwalono lekkość pióra oraz niesamowite poczucie humoru wobec tego moje oczekiwana wobec tego małego zbiorku były naprawdę duże. To pierwszy zbiór opowiadań w moje „karierze”, który mogę tak jednoznacznie ocenić. Elementem łączącym wszystkie utwory jest.... brak poczucia humoru. Przez całe 128 stron ani razu się nie uśmiałam, przeżyłam jedynie 3 momenty zaskoczenia, ale też nie takie, aby chylić czoła. Liczyłam, że postacie i wydarzenia będą przerysowane, ironiczne, komiczne. Niestety żadne z moich oczekiwań nie zostało spełnione. Pewnie równie śmiało mogłabym przypisać wszystko pod jednego autora. To (sami przyznajcie) jedna z większych obelg, jakie można rzucić w stronę takich antologii.
Przedstawione historie były nadzwyczaj realistyczne, bez problemu w naszym...

Agnieszka Karaś | 2013-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 marca 2013

Sto trzydzieści stron niezobowiązującej rozrywki. Kilka opowieści wybija się ponad resztę, ale raczej nie jest to nic niesamowitego. Polecam na leniwe, niedzielne popołudnia, gdy nie ma nic lepszego do roboty.

Agnieszka Kosowska | 2011-06-17

Gdyby książka ta trafiła w ręce jakiejś zagorzałej feministki najprawdopodobniej skończyłaby jako jako podpałka w piecu. Wydawca chyba czuł, że jest coś na rzeczy, ponieważ na okładce jest notka, że książka nie może być uznana za seksistowską z racji tego, że w większości autorkami opowiadań są kobiety.

Czeskie opowieści o kobietach w nieudolny sposób próbują wykreować obraz zagubionych w świecie biednych kobiet, które mimo wszystko sobie radzą i z uśmiechem przyjmują od losu kolejne ciosy. Oczywiście wszystko po to, żeby każda z nas mogła się z którąś z nich identyfikować.

Po prostu z tej książki wieje nudą.

Kasia | 2015-02-09

Czyta się bardzo szybko. W sumie żadna opowieść nie zachwyca. Stereotypowe, emocjonlnie banalne.

pijana_z_niemocy | 2014-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 lipca 2014

Niektóre były nawet zabawne, ogólnie jednak nie dostrzegam w nich uroku, nie polecam.