Dumny Bądźżeś
- Kategoria:
- powieść historyczna
- Wydawnictwo:
- Zysk i S-ka
- Data wydania:
- 2007-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2007-01-01
- Liczba stron:
- 207
- Czas czytania
- 3 godz. 27 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375060744
Chcecie się pośmiać, zawstydzić, powspominać? Oto opowieść o pierwszych latach normalizacji Husáka, przez które w szeregu mniej lub bardziej komicznych przygód i sytuacji z życia dzieci i dorosłych z pewnego powiatowego miasta prowadzi nas bystra, lecz odpowiednio do swojego wieku naiwna uczennica drugiej klasy szkoły podstawowej w Niczinie, Helenka Souczkowa. Lata największego marazmu, który nastąpił po okupacji radzieckiej w roku 1968, wszystkie ówczesne konwulsje społeczne i ucisk komunistycznej propogandy postrzega jakby tylko z zewnątrz, przez pryzmat historii rodzinnej, przez którą niezmiennie przeziera absurd tamtych czasów. Dumny Bądźżeś nie jest jednak powieścią społeczno-polityczną o latach siedemdziesiątych - najważniejszą zaletą tej książki jest niezwykle subtelna wrażliwość delikatnej, lecz spostrzegawczej małej dziewczynki, skonfrontowana z tragigroteskową rzeczywistością otaczającego ją świata, pozornie znajdującą się gdzieś "za szybą", gdzieś za barwami ochronnymi dzieciństwa. Dumny Bądźżeś zalicza się do tych dzieł czeskiej i światowej literatury (w Wielkiej Brytanii Adrian Mole, w czeskiej literaturze emigracyjnej książka Streptease Chicago Jana Nováka),w której dziecięca wypowiedź przez swoją intensywną autentyczność służy jako narzędzie do odsłonięcia i oskarżenia niedoskonałej rzeczywistości świata dorosłych.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 71
- 27
- 21
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Pani Freimanowa mówiła, że choinkę wymyślili Niemcy. Choinka i pies jamnik, czy też Dakl, to są jedyne dobre niemieckie wynalazki, mówiła pa...
Rozwiń- Helcia, ty znów wyglądasz jak polski Żyd(...) - Płaszcz masz źle zapięty, szalik ciągniesz po ziemi, czapkę masz w kieszeni, cała jesteś p...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Wspaniała! Podczas lektury miałam wrażenie, że jest rok 1986 a ja mam znowu 8 lat. Może nie były to dobre czasy, podobnie jak te, w których toczy się akcja książki, ale powrót do lat młodości sprawił mi pewną przyjemność. Autorce udało się uniknąć efektu dorosłej udającej dziecko i stworzyła bardzo wiarygodną postać.
Wspaniała! Podczas lektury miałam wrażenie, że jest rok 1986 a ja mam znowu 8 lat. Może nie były to dobre czasy, podobnie jak te, w których toczy się akcja książki, ale powrót do lat młodości sprawił mi pewną przyjemność. Autorce udało się uniknąć efektu dorosłej udającej dziecko i stworzyła bardzo wiarygodną postać.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toGdyby ktoś ze znajomych poprosił mnie o polecenie książki dla dorosłych o dzieciństwie, "Dumny Bądźżeś" byłby pierwszym tytułem, jaki przyszedłby mi do głowy.
Znakomita pod względem oddania dziecięcego stanu ducha powieść. Jestem zachwycona.
Mimo, iż traktuje o czasach słusznie minionych oraz o czymś, czego w Polsce nie zaznaliśmy w takim kształcie, jak w Czechosłowacji (mam na myśli normalizację w latach siedemdziesiątych),wbrew pozorom jest to rzecz w miarę uniwersalna. Wystarczy jedynie trochę się dokształcić w zakresie historii Czech.
Gorąco polecam.
Gdyby ktoś ze znajomych poprosił mnie o polecenie książki dla dorosłych o dzieciństwie, "Dumny Bądźżeś" byłby pierwszym tytułem, jaki przyszedłby mi do głowy.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZnakomita pod względem oddania dziecięcego stanu ducha powieść. Jestem zachwycona.
Mimo, iż traktuje o czasach słusznie minionych oraz o czymś, czego w Polsce nie zaznaliśmy w takim kształcie, jak w Czechosłowacji...
Trudno mi sobie wyobrazić, że można zapamiętać (?) tyle szczegółów, tyle odcieni dziecięcych interpretacji znaczeń "dorosłych" pojęć i słów, które nie są jeszcze dla dziecka całkiem ustalone, docierają się dopiero z czasem. Może autorka pisała pamiętnik? A może dzieci przypominają jej własne dzieciństwo? W każdym razie na pewno warto z Ireną Douskovą do tego dziecinnego oglądu świata wracać, nawet jeśli nasze dzieciństwo przypadało na nieciekawe społecznie i politycznie czasy. Ciekaw jestem, czy ze wzrastania w dzisiejszej dobie dałoby się wydobyć tyle komizmu? Poprzez dziecięce opowiadanie przebija zarazem sporo niewinnego antykomunizmu, który brzmi może nieco naiwnie i nieświadomie, ale nie może być przecież inaczej, skoro bohaterka, inteligentna Helenka, z której perspektywy wszystkie historie są opowiadane, liczy sobie w powieści 8 lat. Z pewnością autorka opierała się na własnych wspomnieniach, mimo że się od tego wielokrotnie odżegnywała - podobnie jak jej bohaterka, sama dorastała w małym mieście (Příbram),jej rodzice pracowali w miejscowym teatrze (Divadlo A.Dvořáka) a tata wyjechał do Izraela, nim go zdążyła poznać. Powieściowe miasto nazywa się Niczin (Ničín),a takiego miasta w Czechach nie ma (być nazwa została wzięta ze słowa ničít - niszczyć?),ale już Święty Wierch (Svatá hora) z pięknym barokowym klasztorem, na który chodzi Helenka z dziadkiem, istnieje naprawdę, tyle że koło Příbramu.
Z dużym zainteresowaniem śledziłem literackie i w ogóle kulturalne tropy, jakie w powieści w sposób nieco zawoalowany (to ta dziecięca, nierozumiejąca do końca dorosłego świata perspektywa) pozostawia Dousková. To nowe i nieznane zwłaszcza dla czytelnika z zewnątrz, no bo kto w Polsce zna autorów, piosenki, śpiewaków, którzy w Czechosłowacji funkcjonowali w drugim obiegu? A więc w latach 70ych inteligencka opozycja słuchała takich pieśniarzy jak Jiří Suchý (dziennikarz, dramaturg i założyciel 3 dobrych praskich teatrów) czy Marta Kubišová (piosenkarka, której od 1970 roku zakazano nagrywania i wykonywania zawodu),a przed Świętami Czeskiej mszy Bożonarodzeniowej (Missa solemnis Festis Nativitatis Jana Jakuba Ryby tzw. Rybovka z 1796 roku - dziś znów coraz bardziej popularna). Dzieci śpiewały ludowe piosenki (czeskie tytuły: "Okoř" i chyba "A to je ten pokrok") a dodatkowo już sama Helenka kochała Miluškę Voborníkovą, która śpiewała zachodnie popowe covery, wyglądała jak hipiska i była jednoznacznie najpiękniejszą czeską piosenkarką początku lat 70ych. Jest zresztą jedną z zaledwie kilku osób, które otrzymały Złotego słowika - nagrodę dla piosenkarzy, którą poza tym prawie zawsze dostawał tylko Karel Gott.
Myślałem, że tytułowy bohater (Dumny Bądźżeś - Hrdý Buďžes),którego z wiersza na zasadzie mymłona ("złóż swą głowę na mym łonie") sprokurowała Helenka, będzie jakimś socrealistycznym gniotem, skoro się to recytowało na akademiach w CSRS, i rzeczywiście - jego autor, Stanislav Kostka Neumann, był jeszcze przedwojennym komunistą, ale nie tylko, bo także zwolennikiem przybyszewszczyzny i anarchizmu, założycielem wpływowej grupy literackiej oraz w latach 20ych współtwórcą KSČ (Komunistycznej Partii Czechosłowacji). Na jego obronę można zapisać, że w 1929 roku z tej partii został wyrzucony...
Sam wiersz, zwłaszcza pierwsza zwrotka, wcale na pierwszy rzut oka z komunizmem się nie kojarzy, powiedziałbym nawet, że biorąc pod uwagę zakłamaną socjalistyczną nowomowę, można by go wręcz interpretować przeciwko systemowi: "I dumny bądź, żeś wytrwał, żeś nie splamił ust ani piersi fałszywą mową...", ale w następnych zwrotkach już jest typowo:
A hrdý buď,
žes vytrval,
žes neposkvrnil ústa ani hruď
falešnou řečí.
Takový byl můj lid
s kosou a kladivem.
Na jitřní čekal svit,
čekal a věřil.
Úrodu novou sklidí sám,
sám se svými.
Jděte mu z cesty. Staví chrám
bratrské doby.
Jedynym wierszem, jaki poznajemy w całości (nie liczę cytowanych w powieści utworów "toaletowych", które, mam wrażenie, w języku czeskim jednak wypadają dowcipniej niż w tłumaczeniu) jest utwór "Máje" Josefa Václava Sládka (notabene nie rozumiem, dlaczego w pisowni czeskich nazwisk czy nazw miejscowych nie zachowuje się w książce czeskich znaków diakrytycznych?),redaktora, dziennikarza i prekursora poezji dziecięcej w języku czeskim. Jest jeszcze aluzja do wiersza Antonina Sovy - "Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy?" (Ještě jednou se vrátíme) - o zbyt późnym powrocie ukochanej i kolejna, prawdopodobnie do któregoś z Psalmów (Mój bracie skończyłeś orkę...).
W powieści znajdziemy jeszcze inny wiersz, który jest kontrapunktem dla tego tytułowego - to pierwszy wiersz samej autorki pt. "Prosię", który autorka ułożyła, co sama przyznała w wywiadzie, mając zaledwie 5 lat:
Za našimi, za vraty, vysedává prase. Hele ho, už zase (tłumaczenie z książki: Za naszymi, za wrotami wysiaduje prosię. Patrzcie je! Jak dobrze ma się).
Trudno mi sobie wyobrazić, że można zapamiętać (?) tyle szczegółów, tyle odcieni dziecięcych interpretacji znaczeń "dorosłych" pojęć i słów, które nie są jeszcze dla dziecka całkiem ustalone, docierają się dopiero z czasem. Może autorka pisała pamiętnik? A może dzieci przypominają jej własne dzieciństwo? W każdym razie na pewno warto z Ireną Douskovą do tego dziecinnego...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPełna humoru opowieść, której narratorką i główną bohaterką jest ośmioletnia dziewczynka. Z rozbrajającą szczerością relacjonuje ona wydarzenia szkolne i rodzinne, komentuje rzeczywistość i mówi o swoich planach oraz marzeniach.
Mała Helenka często na własny użytek tłumaczy sobie niezrozumiałe zajścia i wyrażenia, co zwykle prowadzi do niesamowicie zabawnych sytuacji. Bywają one jednak i katastrofalne dla niej i jej bliskich - wówczas humor przeplata się ze smutkiem i nostalgią, zwłaszcza wówczas, gdy dziewczynka wspomina wydarzenia ważne i te, za którymi tęskni.
Właściwie przez cały utwór komizm sytuacyjny i żarty słowne mieszają się z osobistymi dramatami bohaterów oraz z rozgoryczeniem Helenki, która z powodu otyłości jest wyszydzana przez rówieśników. Bezwiednie mała narratorka nawiązuje również do sytuacji politycznej komunistycznej Czechosłowacji, opisując na przykład szkolną indoktrynację, partyjne układy w teatrze, w którym pracują jej rodzice, obchody świąt państwowych...
Pozornie naiwna dziecięca narracja w rzeczywistości obnaża bezlitośnie wynaturzenia totalitarnego państwa. Humor, śmiech i absurdalny żart wydają się być nie tylko narzędziem w walce z systemem, ale i formą obrony przed nim - do tego wewnętrznego świata bohaterów nie mają wstępu cenzorzy i ubecy.
"Dumny Bądźżeś" to książka, którą czyta się z przyjemnością - poprawia humor, bo trudno nie uśmiać się przy niej do łez, ale również skłania do refleksji. I właśnie dlatego watro po nią sięgnąć.
Pełna humoru opowieść, której narratorką i główną bohaterką jest ośmioletnia dziewczynka. Z rozbrajającą szczerością relacjonuje ona wydarzenia szkolne i rodzinne, komentuje rzeczywistość i mówi o swoich planach oraz marzeniach.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMała Helenka często na własny użytek tłumaczy sobie niezrozumiałe zajścia i wyrażenia, co zwykle prowadzi do niesamowicie zabawnych sytuacji....
Całkiem dobra, można było się pośmiać momentami. Pisana sposobem "małego dziecka".
Całkiem dobra, można było się pośmiać momentami. Pisana sposobem "małego dziecka".
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie ma w tej książce nic, ale to nic interesującego, a już tym bardziej śmiesznego. Cóż, wychodzi na to, że faworytka do najgorszej książki roku trafiła mi się już w styczniu.
Nie ma w tej książce nic, ale to nic interesującego, a już tym bardziej śmiesznego. Cóż, wychodzi na to, że faworytka do najgorszej książki roku trafiła mi się już w styczniu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toszczerze to trochę się zawiodłam... książkę kupiłam po przeczytaniu notki od wydawcy i stwierdziłam, że od czasu do czasu przyda się coś tak autentycznie śmiesznego mieć na półce. Cóż rozczarowałam się już na pierwszej stronie, bo ciężko było mi się przyzwyczaić do stylu. Chaos i nieciekawy sposób przestawiania sytuacji. Może komuś w Czechach to się podoba, ale coraz częściej mam wrażenie, że oni mają jakieś inne poczucie humoru. Może nie "zaczaiłam" tematu, ale książka mnie nie porwała, a na to liczyłam czytając ten ciekawy opis. Trudno.
szczerze to trochę się zawiodłam... książkę kupiłam po przeczytaniu notki od wydawcy i stwierdziłam, że od czasu do czasu przyda się coś tak autentycznie śmiesznego mieć na półce. Cóż rozczarowałam się już na pierwszej stronie, bo ciężko było mi się przyzwyczaić do stylu. Chaos i nieciekawy sposób przestawiania sytuacji. Może komuś w Czechach to się podoba, ale coraz...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to"Dumny bądźżeś" Irena Douskova
Tytuł oryginału: "Hrdy Budźes".
Czasy rozkwitu komunizmu, dookoła wspólna własność produkcji, jedynie słuszna linia partyjna i Husak jako prezydent Czechosłowacji. W szkołach także nie jest lepiej. Nieustanne apele, pochody i akademie ku czci takiej lub owakiej. W tym wszystkim tkwi mała, ośmioletnia Helenka. Chodzi do drugiej klasy szkoły podstawowej, jest gruba i mało wysportowana więc koledzy jej nie akceptują. Dobrze się uczy, ale zważywszy na jej nieciekawe pochodzenie, nauczycielki nie pozwalają aby brała udział w jakichkolwiek uroczystych akademiach szkolnych. Przecież mogłaby przekazać podczas nich treści niewłaściwe z punktu widzenia ideologii socjalistycznej.
Także w domu Helence nie jest łatwiej. Nie zna swojego biologicznego ojca, ale bardzo lubi swojego ojczyma. Mama sprawia wrażenie osoby nieco chaotycznej i pełnej sprzeczności. Na dodatek oboje rodzice są aktorami, co od razu stawia ich poza klasą posiadającą władzę. Nie akceptują obowiązującego systemu, ale krytykują go tylko w czterech ścianach własnego domu w gronie zaufanych przyjaciół.
Na taki świat patrzymy oczami Helenki. Nie bardzo rozumie otaczającą ją rzeczywistość, komentuje wydarzenia w sposób bardzo naiwny, ale przez to zabawny. Wyciąga wnioski, które zaskakuja swoją świeżością i zupełnie odmiennym spojrzeniem ( "jestem gruba, ale mogłabym być także murzynem i wtedy już w ogóle nie dałoby się nic zrobić").
Książkę czyta się bardzo dobrze. Starsi czytelnicy niekoniecznie z łezką w oku wspominać będą dawne czasy. Młodsi, ze zdumieniem stwierdzą, że w wieku lat ośmiu można nie wiedzieć co znaczy słowo na k...... Czyli dla każdego coś dobrego.
"Dumny bądźżeś" Irena Douskova
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTytuł oryginału: "Hrdy Budźes".
Czasy rozkwitu komunizmu, dookoła wspólna własność produkcji, jedynie słuszna linia partyjna i Husak jako prezydent Czechosłowacji. W szkołach także nie jest lepiej. Nieustanne apele, pochody i akademie ku czci takiej lub owakiej. W tym wszystkim tkwi mała, ośmioletnia Helenka. Chodzi do drugiej klasy szkoły...
4,5
4,5
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWybrałam książkę, ponieważ miała być lekka i dowcipna - była, do przeczytania w jedno popołudnie.
Świat widziany oczami małej dziewczynki, wyśmiewanej przez rówieśników, wychowywanej przez matkę aktorkę i ojczyma.
Z drugiej strony to co mi przeszkadzało w czytaniu, to fakt, że narratorem jest mała dziewczynka, zdania krótkie, pomieszane, ale można się przyzwyczaić.
Wybrałam książkę, ponieważ miała być lekka i dowcipna - była, do przeczytania w jedno popołudnie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toŚwiat widziany oczami małej dziewczynki, wyśmiewanej przez rówieśników, wychowywanej przez matkę aktorkę i ojczyma.
Z drugiej strony to co mi przeszkadzało w czytaniu, to fakt, że narratorem jest mała dziewczynka, zdania krótkie, pomieszane, ale można się przyzwyczaić.