Oniegin był Ruskiem

Wydawnictwo: Mozaika
Onegin był Rusak
978-83-60894-85-9

W pozornie lekkim tonie prezentuje pełne humoru opowieści o radościach i kłopotach życia w systemie komunistycznym. Widzimy Pragę w czasach minionego ustroju. Na świat tamtych lat patrzymy oczami siedemnastoletniej Heleny Souckovej, ktora opisuje o cenia wydarzenia rozgrywajace się wokół niej oraz swój wewnetrzny świat marzeń. Autorka stopniowo układa mozaikę tamtych czasów, a atmosfera...

Autorka stopniowo układa mozaikę tamtych czasów, a atmosfera absurdu, beznadziejności i apatii jest pięknie skontrastowana z mądrym i wyrafinowanym humorem, który był jednym środkiem, jakim można się było posługiwać, walcząć z powszechnie obecną głupotą

źródło opisu: Wydawnictwo Mozaika, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwomozaika.eu

allison | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

Słuchałam tej książki jako audiobooka przez ostatni miesiąc, zwykle podczas robienia zakupów albo spacerów i nieraz zdarzyło mi się zwrócić na siebie uwagę otoczenia, bo uśmiechałam się pod nosem albo po prostu prychałam śmiechem.
Bo taka właśnie jest powieść "Oniegin był Ruskiem" - lekka, zabawna, przyjemna. Mnóstwo tu rozbrajających sytuacji i dialogów, więc na pewno jest to książka poprawiająca humor.
Trudno nie ubawić się, śledząc perypetie nastoletniej narratorki, której przyszło dorastać w komunistycznej Czechosłowacji. Wiele opisanych absurdów znamy z własnego podwórka - szukanie przez dziewczyny sposobów na modne, kolorowe ciuchy w czasach, gdy sklepowe półki świeciły pustkami albo oferowały siermiężną garderobę, marzenie o prawdziwych dżinsach, kosmetykach zza żelaznej kurtyny, nie mówiąc o zagranicznych podróżach... Dzielenie się z rówieśnikami literaturą z drugiego obiegu, długie dyskusje o książkach i muzyce, młodzieńcza chęć zmienienia świata i buntu...
Jako że...

paweł | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Książka o młodzieży i dla młodzieży. Klasa maturalna z lat 80tych,w Czeskiej Pradze.Momentami dość dowcipna,chociaż w czasach głębokiego komunizmu,niejako władze(także szkolne) dostarczały całą masę powodów do kpin.Słucha się dobrze i z zaciekawieniem.

tsantsara | 2014-04-02
Przeczytana: 28 marca 2014

Bardzo ciekawie uchwycone ostatnie miesiące przed maturą, więc i "uroki" czasu dojrzewania inteligentnej, myślącej i aktywnej dziewczyny z generacji wchodzącej w życie na początku lat 80ych, uczuciowy i intelektualny pamiętnik tego czasu z czeskiego "gymplu" (potocznie tak się mówi w Czechach o liceum - samo słowo pochodzi zaś od gimnazjum). Polscy licealiści musieli czuć się podobnie w tym czasie, ale przeżycia mają trochę inne z uwagi na odmienne polityczne koleje losu obu krajów w tych latach. Bardzo zajmująca lektura, pozwalająca się dodatkowo zorientować, jak myśleli młodzi "klasowi wrogowie" zza południowej granicy, czego tam słuchano, jak funkcjonowała szkoła... Impulsywnie i z dużą dozą humoru napisane świadectwo czasu.

koemata | 2013-12-19
Na półkach: Przeczytane, Az w 2013, Audio
Przeczytana: 23 grudnia 2013

bardzo młodzieżowa, reszta mocno drugoplanowa
dość zabawna

Agłaja | 2011-10-11