Kolacja z terrorystą. Spotkania z najbardziej poszukiwanymi bojownikami na świecie

Wydawnictwo: Universitas
Dining with terrorists : meetings with the world's most wanted militants
978-83-242-0890-6
terroryzm, psychologia
awitu

Gdybyśmy sporządzili wykaz ugrupowań militarnych, o których pisze Rees w swojej książce, otrzymalibyśmy kompletną listę organizacji terrorystycznych amerykańskiego Departamentu Stanu. Autor, wielokrotnie nagradzany dziennikarz BBC, dotarł do większości zapalnych punktów świata i przeprowadził wywiady z wieloma osobami poszukiwanymi przez kraje toczące wojnę z terroryzmem. Przy okazji zbierania materiałów do filmów napisał książkę łączącą jego osobiste doświadczenia z dogłębną analizą historyczną i polityczną poszczególnych konfliktów. W kolejnych rozdziałach analizuje historyczne korzenie, bezpośrednie przyczyny i skutki aktów przemocy na tle politycznym w Kolumbii, Kosowie, Egipcie, Afganistanie, Iraku, Kaszmirze, Pakistanie, Algierii, Palestynie, na Sri Lance i innych. Z jego relacji wynurza się ponury obraz stale pogarszającej się sytuacji geopolitycznej, rosnącej alienacji krajów arabskich, krzepnących antyzachodnich ruchów oporu o wielopokoleniowych tradycjach.

mythirdhouse | 2011-09-11
Przeczytana: 11 września 2011

"Kolacja z terrorystą..." to kompletne podsumowanie podróży autora do najbardziej palących regionów świata. Ich celem była między innymi próba zdefiniowania słowa 'terrorysta'. To zadanie praktycznie niewykonalne. Czy organizacja o charakterze bojówki, która walczy przeciwko krwawym reżimom i nieuzasadnionym mordom na obywatelach może być uznana za grupę terrorystyczną, skoro działa ona w obronie obywateli, własnej ojczyzny i wolności?
Razem z autorem odwiedzamy Afganistan, Pakistan, Kaszmir, Irlandię, Kraj Basków, Sri Lankę, Algierię, nawet Francję, która zmaga się z problemem napływającej ludności m.in. z Afryki Północnej i kwestią islamu, religii w laickim państwie.
Z książki wysnuwa się między innymi taka konkluzja: jeśli zaczniemy utożsamiać islam z terroryzmem, może się to skończyć dla świata tragicznie. Autor również wskazuje na zmiany jakie miały miejsce po ataku na WTC. Większość tych podróży odbył przed 9/11. Po tym wydarzeniu miałby na nie nikłe szanse, podczas jednego...

Arathi | 2016-01-21
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Czym jest terroryzm? Kogo można uznać za terrorystę? Brak jednej definicji tego pojęcia i szafowanie tym określeniem sprawia, że stajemy w obliczu może jednego z najtrudniejszych pytań XX i XXI wieku. W odpowiedzi pomóc nam może niezwykła książka Phila Reesa.

Phil Rees przez lata, kręcąc wiele dokumentów dla stacji BBC, spotykał się z terrorystami. Jako rzetelny dziennikarz zachwycił się neutralnością, jaką stacja BBC przez lata stosowała wobec terrorystów. W redakcji, jak pisze Rees, był nawet zakaz używania zwrotu „terrorysta”. Po 11 września 2001 roku sytuacja wymknęła się spod kontroli – emocje wzięły górę i zaczęła się nagonka zwana „wojną z terroryzmem”. Wtedy to Phil Rees postanowił spisać swe wspomnienia ze spotkań. „Kolacja z terrorystą” to wymowny tytuł – autor rzeczywiście siadał do posiłków z terrorystami. Jadł kebaba z bojownikami w górach Algierii, w okopach Afganistanu wraz z mudżahedinami walczącymi z talibami jadł posiłek, w którym więcej było piasku niż...

Loba | 2012-01-19
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Terrorysta czy bojownik o wolność? Warto przeczytać, by się przekonać kim naprawdę są terroryści..

Menandros | 2015-07-17
Aleksyz20 | 2014-04-28