Nienawiść do Zachodu

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
Haine de l'Occident
historia
tostaky

Dlaczego Zachód jest niewiarygodny? Dlaczego nawet język praw człowieka i demokracji brzmi fałszywie w ustach polityków z Ameryki i Europy? Dlaczego tylu mieszkańców naszej planety nienawidzi Zachodu? W Nienawiści do Zachodu Jean Ziegler stara się zrozumieć fenomen, który poważnie wpływa na kształt współczesnej polityki. Bada jego historyczne korzenie i siły, które napędzają nienawiść obecnie. Przywołuje zranioną pamięć świata pozaeuropejskiego. Historię niewolnictwa, kolonializmu i nieodłącznego od nich ludobójstwa, która dopiero dziś odzyskuje swoje prawa w zbiorowej świadomości ludów Południa, a także wśród coraz większej liczby ludzi Zachodu. Miliony ofiar zachodniej ekspansji i supremacji niczego nie nauczyły władców współczesnego globalnego kapitalizmu. USA i UE ramię w ramię wciąż prowadzą politykę podwójnych standardów, słabo ukrywają swe imperialne ambicje pod szyldem - nieograniczonej wojny z terroryzmem , a ekonomiczny wyzysk Południa sprzedają opinii publicznej w opakowaniu - rozwoju i inwestycji . Rosnące nierówności, globalna klęska głodu i wywoływane przez Zachód wojny podtrzymują i rozniecają nienawiść w nowych formach, i z nową siłą. Czy można przerwać błędne koło niesprawiedliwości i nienawiści?

Ziegler przekonuje, że jest to możliwe dzięki oporowi jaki logice wyzysku i imperialnej hegemonii rzucają ludy Południa. Wskazuje na nowe ruchy demokratyczne i antykapitalistyczne, których uosobieniem pozostają postacie takie jak socjalistyczny prezydent Boliwii Evo Morales czy nigeryjski działacz i pisarz Wole Soyinka.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa, 2010

źródło okładki: http://www.monde-diplomatique.pl/biblio/biblio.php?id1=1&id2=2022

Demios | 2013-12-03
Przeczytana: 2013 rok

W końcu udało mi się dotrzeć do tej pozycji. Jest to druga z moich książek Jeana Zieglera. Pierwszą było "Imperium hańby". Powiem szczerze, że po raz kolejny nie zawiodłem się sięgając po dzieło szwajcarskiego socjologa. Książka niesamowicie otwiera oczy. Tezy podnoszone w książce nie są wyssane z palca, lecz mają swoje odwołanie do licznych badań i raportów, do których dociera autor. Fakty są porażające. Niestety, nie usłyszymy o nich ani w telewizji, ani w gazetach, ani nawet na humanistycznych studiach wyższych. Zachodnia cywilizacja nie wytrzymuje krytyki swoich czynów, których dopuszcza się od wielu wieków. Nie chce się z nimi zmierzyć. Woli dyskredytować w oczach opinii publicznej państwa Południa, które próbują wyzwolić się z ucisku narzuconego im bez ich zgody, odgórnie i w sposób niesamowicie brutalny. Nie czuje się odpowiedzialna za popełnione przez siebie nadużycia. Mówi o sprawiedliwości, uczciwości, niedyskryminacji i wolności, ale tylko w ramach swoich narodowych...

LepNaKsiążki | 2015-03-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane