Bezsilny Bóg. Religia, polityka i nowoczesny Zachód

Stillborn God. Religion, Politics and the Modern West
religia, świat, Zachód, polityka
literatura faktu
Pistacia

Ta książka rozczaruje tych, którzy:
• unikają trudnych pytań albo szukają łatwych odpowiedzi,
• teologię polityczną sprowadzają do postulatu zwiększenia roli religii w polityce.

Ta książka zafascynuje tych, którzy:
• zastanawiają się, jak pogodzić sferę religii z wymogami demokracji,
• dostrzegają, że teza o „śmierci Boga” coraz bardziej traci na aktualności

[opis wydawcy]

Grzechoteczka | 2014-07-04

Kolonialne. Im dłużej czytam artykuły Marka Lilli tym bardziej się przekonuję, że to nie przypadek, że to po prostu stary, dobry biały kolonizator jest.
Vel: Europa bez Włoch, Hiszpanii, I Rzeczpospolitej, Rosji etc. to nie jest Europa. I podtytuły tutaj niewiele zmienią, należałoby raczej w samej pracy napisać, że się słów "Europa", "europejski" używa wyjątkowo wąsko, jako zamiennik na może trzy kraje na krzyż.
W stosunku do tych paru krajów są to uwagi całkiem ciekawe i klarownym, jasnym wywodem przedstawiające poglądy autora na temat ewolucji nowożytnej teologii politycznej - a także tego, czym owa teologia polityczna jest lub nie jest dzisiaj. Na Zachodzie, czyli w tych kilku krajach, do których się autorowi zawęża cała Europa. A pominięcie akurat specyfiki teologii politycznej rosyjskiej lub południowej czy sinusoidalnych niemal związków religii i polityki w I Rzeczpospolitej, a potem w krajach pod zaborami - to jest duża wada książki, która ma ambicje o związkach tronu i...

Mikołaj | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Temat bardzo aktualny - autor porusza sprawę relacji Państwo - Kościół. Pisze jasno, ciekawie. Mnie najbardziej zainteresowały rozdziały o myśli Hobbesa, Rousseau, Kanta i Hegla.

Paweł | 2012-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Brakuje obiektywizmu. Brakuje powiązań do jednej z największych religii świata - Islamu. Autor nie zwraca na islam uwagi. Tego tu brakuje.

Trithemius | 2016-07-23
Na półkach: Eseje, Religia, Posiadam, Przeczytane