Wojna gruzińsko-rosyjska 2008. Przyczyny, przebieg, skutki

Wydawnictwo: Replika
wojna, Kaukaz, Gruzja, Rosja
Michał

Po upadku Związku Radzieckiego Zakaukazie, w tym Gruzja, stało się jednym z najbardziej zapalnych rejonów na tzw. obszarze poradzieckim. Konflikty wewnętrzne oraz dążenia narodowowyzwoleńcze stały się przyczyną kilku wojen w które zamieszana była Federacja Rosyjska. Dodatkowo obszar Kaukazu stoi na styku interesów wielu innych państw w tym Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Niniejsza książka omawia tzw. wojnę pięciodniową, którą Gruzja stoczyła w sierpniu 2008 roku w obronie suwerenności i integralności terytorialnej ze swoimi zbuntowanymi republikami: Osetią Południową i Abchazją oraz wspierającą je Rosją. Autor przedstawia: zarys historii Gruzji, złożone przyczyny wojny w Gruzji, fazę zbrojną konfliktu, działania dyplomacji Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, stan po wojnie i perspektywy dla stabilizacji.

źródło opisu: ksiegarniagdansk.pl

źródło okładki: www.empik.com

zidam | 2013-09-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Nie jest to książka wybitna, autor skupia się właściwie tylko na kwestiach polityki międzynarodowej, widać, że nie porusza się sprawnie w zagadnieniach militarnych. Ponad 50 stron zajmuje "wstęp" - opis warunków geograficznych, ustroju, ludności, gospodarki i zarysu historii Gruzji. Jednak jako wstęp do tematyki tej wojny praca ta nadaje się w sam raz.

Robson | 2015-04-17
Przeczytana: 28 marca 2016