Przygoda

1988-01-01
1938-01-01
Stanisława Kuszelewska-Rayska
Jack London przygoda

Jacka Londona uwielbiam czytać książki urzekają, zachwycają mnie czyta się wspaniale.
"Przygoda" to historia o kulturach egzotycznych, tubylcach na Wyspach Salomona.
Zaintrygowały mnie te kultury mieszkańców i ich uprawy trzciny, kopry wciągnęły mnie i to mocno z zaciekawieniem przeczytałam.
Wspaniała, mądra książka warto przeczytać

"Przygoda" to historia o kulturach egzotycznych, tubylcach na Wyspach Salomona.
Wspaniała, mądra książka warto przeczytać

Znowu stoję przed niewdzięcznym zadaniem ocenienia słabszej książki ulubionego autora, który w ogólnym ujęciu i tak jest dobra. O co dokładnie chodzi? Im dłużej wertuje się książki pisarzy, którzy nas fascynują, tym bardziej nieuchronnym staje się fakt, że nawet naszym ulubieńcom zdarzają się teksty gorsze. Swoimi największymi dziełami literaci przyzwyczajają nas do pewnego poziomu, a później przez ten pryzmat porównujemy całą twórczość, która nie zawsze tak zachwyca. Właśnie tak jest z "Przygodą". Z resztą motywy w tej książki są strasznie typowe dla dzieł Londona, więc nie mógłbym nie porównywać. No ale może warto skupić się na razie na pozytywach. Jedyne utwory, które były związane z kolonializmem, które czytałem jak na razie to kilka opowiadanek, więc ciekawie było przeczytać powieścio-opowiadanie. London po raz kolejny zaznajamia czytelnika z egzotycznymi kulturami, zupełnie innym światem. W Posłowiu autor tłumaczenia starał się podkreślić, żeby nie traktować tekstu Amerykanina jako tekstu historycznego, lecz i tak pewna autentyczność pozostała, gdyż miał on okazję przebywać w okolicach i zasłyszeć kilka historii o terenach Wysp Salomona. Jak tytuł może sugerować, znajdziemy w tej książce pewnego rodzaju przygodę, choć nie nazwałbym tej lektury powieścią przygodową. Fabuła wciąga, a to jak zwykle zawdzięczamy lekkości pióra Londona, ale nie jest to tak ciekawa książka jak np. "Wilk morski" czy nawet czytana ostatnio przeze mnie "Księżycowa dolina", w której akcja rozwijała się powoli, ale wciągała niemiłosiernie. Mniej więcej połowa tekstu oparta jest na wątku miłosnym i chyba jest to główny mankament książki. London przepięknie pisze o relacjach damsko-męskich, jak np. w "Martinie Edenie" czy w "Maleńkiej Pani wielkiego domu". Tym razem jakoś relacja głównych bohaterów była kiepsko zarysowana. Nie do tego przyzwyczaiły mnie książki Amerykanina. Szczerze mówiąc i tak przeczytałem "Przygodę" w oka mgnieniu, bo jest ciekawa, ale nie zachwyca, a w porównaniu z innymi tekstami Londona, jest to jedno z jego gorszych dzieł, które czytałem. Nie zmienia to faktu, że i tak warto przeczytać!

Na jednej z Wysp Salomona, leżacych na północ od wybrzeża Australii i na wschód od Nowej Gwinei, mieszka sobie David Sheldon, angielski plantator palm kokosowych. Do pracy wykorzystuje tybylców z archipelagu okolicznych wysp. Nic poza epidemią dezynterii oraz niewielkimi buntami robotników, które tłumi przy pomocy bata, nie zakłuca porządku na plantacji. Do czasy pojawienia sie młodej kobiety, Joanny Lackland. Jej przybycie wprowadzi wiele zmian w uporządkowane życie Sheldona oraz jego plantacji.

Wbrew swojemu tytułowi większość tej skromnej objętościowo powieści stanowią rozmowy oraz dyskusje między głównymi bohaterami. Na małej wysepce Jack London umieścił dwójkę najbardziej odmiennych bohaterów pisząc przy okazji łagodną satyrę na różnice płciowe i narodościowe: dzika i nieokiełznana Amerykanka kontra powściągliwy i zdystansowany Anglik. Mogę śmiało wręcz powiedzieć, że choć fabuła nie jest pozbawiona akcji, przygód oraz walki z niebezpieczeństwami, to jej główną oś stanowi pojedynek dwóch charakterów, ich wzajemne poznawanie się, przenikanie a także reakcje w obliczu niebezpieczeństwa. Sheldon i Joanna prowadzą swoistą walkę płci, jedno w celu utrzymania tradycyjnego porządku rzeczy, drugie w celu jego obalenia. Które z nich wyjdzie zwycięsko z tego pojedynku? Które z nich coś dzięki temu zyska a które coś straci?

W swojej powieści autor zastanawia się nie tylko nad różnicami w podejściu do kwestii kobiecości oraz męskości. Próbuje odpowiedzieć także na pytanie o sens szukania przygody. Czy romantyczne gonienie za nią rzeczywiście świadczy o odwadze? A gdzie kończy się odwaga a zaczyna lekkomyślność czy wręcz głupota i szaleństwo? Nie wspominając o konsekwencjach pogoni za przygodą.

Początkowo powieść nie robiła na mnie dużego wrażenia. Jej fabuła, bohaterowie oraz ich dialogi wydawały mi się nieco pozbawione oryginalności. W miare czytania jednak zacząłem doceniać ich prostotę a dopiero potem zrozumiałem ile jest w tej prostocie głębi. Momentami dziełko Londona przynudza, ale na pewno warto sięgnąć po tą niezajmująca powieść.

Mam ambiwalentne uczucia wobec tej książki. Napisana w interesujący sposób, zdecydowanie innym językiem aniżeli mają obecni pisarze. Brak w niej czegoś urzekającego, lecz zła nie jest.
Btw czy istnieją jeszcze takie kobiety jak Joanna?

Btw czy istnieją jeszcze takie kobiety jak Joanna?

Bardzo ciekawe zakończenie (ostatnie rozdziały)

Bardzo ciekawe zakończenie (ostatnie rozdziały)

• Przygodowe
  • Jack London
  • Książki z młodości i dzieciństwa
  • Kolejeczka
  • Nieprzeczytane