Przygoda

The Adwenture
83-03-02522-8
Jack London przygoda
klasyka

Proponujemy Czytelnikom mało znaną powieść J. Londona "Przygoda". Nie była ona wznawiana od 1946r. Poza walorami beletrystycznymi jest także historycznym dokumentem epoki. To awanturniczo-romantyczna opowieść, której fabuła toczy się na antypodach Wysp Salomona w okresie tzw. wielkiej akcji werbowniczej tubylców dla nowo powstających plantacji trzciny i kopry.

Jacka Londona uwielbiam czytać książki urzekają, zachwycają mnie czyta się wspaniale.
"Przygoda" to historia o kulturach egzotycznych, tubylcach na Wyspach Salomona.
Zaintrygowały mnie te kultury mieszkańców i ich uprawy trzciny, kopry wciągnęły mnie i to mocno z zaciekawieniem przeczytałam.
Wspaniała, mądra książka warto przeczytać

| 2013-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Na jednej z Wysp Salomona, leżacych na północ od wybrzeża Australii i na wschód od Nowej Gwinei, mieszka sobie David Sheldon, angielski plantator palm kokosowych. Do pracy wykorzystuje tybylców z archipelagu okolicznych wysp. Nic poza epidemią dezynterii oraz niewielkimi buntami robotników, które tłumi przy pomocy bata, nie zakłuca porządku na plantacji. Do czasy pojawienia sie młodej kobiety, Joanny Lackland. Jej przybycie wprowadzi wiele zmian w uporządkowane życie Sheldona oraz jego plantacji.

Wbrew swojemu tytułowi większość tej skromnej objętościowo powieści stanowią rozmowy oraz dyskusje między głównymi bohaterami. Na małej wysepce Jack London umieścił dwójkę najbardziej odmiennych bohaterów pisząc przy okazji łagodną satyrę na różnice płciowe i narodościowe: dzika i nieokiełznana Amerykanka kontra powściągliwy i zdystansowany Anglik. Mogę śmiało wręcz powiedzieć, że choć fabuła nie jest pozbawiona akcji, przygód oraz walki z niebezpieczeństwami, to jej główną oś stanowi...

Mikosek17 | 2015-05-07

Znowu stoję przed niewdzięcznym zadaniem ocenienia słabszej książki ulubionego autora, który w ogólnym ujęciu i tak jest dobra. O co dokładnie chodzi? Im dłużej wertuje się książki pisarzy, którzy nas fascynują, tym bardziej nieuchronnym staje się fakt, że nawet naszym ulubieńcom zdarzają się teksty gorsze. Swoimi największymi dziełami literaci przyzwyczajają nas do pewnego poziomu, a później przez ten pryzmat porównujemy całą twórczość, która nie zawsze tak zachwyca. Właśnie tak jest z "Przygodą". Z resztą motywy w tej książki są strasznie typowe dla dzieł Londona, więc nie mógłbym nie porównywać. No ale może warto skupić się na razie na pozytywach. Jedyne utwory, które były związane z kolonializmem, które czytałem jak na razie to kilka opowiadanek, więc ciekawie było przeczytać powieścio-opowiadanie. London po raz kolejny zaznajamia czytelnika z egzotycznymi kulturami, zupełnie innym światem. W Posłowiu autor tłumaczenia starał się podkreślić, żeby nie traktować tekstu...

Adanio | 2016-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2016