Dolina bez wyjścia

Tłumaczenie: Maria Julia Zaleska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książka do plecaka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zielona Sowa
The Young Voyageurs
przygoda, przyjaźń, dolina
Kobalamina

Dwaj angielscy podróżnicy, Karol Linden i jego młodszy brat Gustaw, wyruszają do Indii w celu poszukiwania osobliwych roślin ozdobnych. W wyprawie towarzyszy im pies Neron. W Kalkucie dołącza do nich hinduski przewodnik, Ossaro. W Himalajach mężczyźni schodzą w polodowcową dolinę i zostają w niej uwięzieni w wyniku osunięcia się głazów. Podejmują wiele prób wydostania się z pułapki, konstruując balon, wypuszczając latawce, używając wykonanych przez siebie drabin, lecz ostatecznie znajdują ocalenie dzięki niezwykłemu pomysłowi, na jaki wpadli bracia.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2009

źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl

odette | 2019-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2019

Trzech podróżników wybrało się na wyprawę w Himalaje, aby szukać nowych roślin dla Royal Botanican Garden. Po niedługich poszukiwaniach docierają do pięknej doliny, położonej u stóp góry Czamulari, z bogatą i zieloną roślinnością, mnóstwem zwierzyny i rzeką. Wszystko jest piękną przygodą dopóki jedyne przejście do doliny nie osuwa się w przepaść.
Książka jest opowiadaniem o próbach ucieczki z pułapki z wykorzystaniem wiedzy botanicznej, jaką posiada jeden z podróżników Karol Linde oraz wiedzy praktycznej, jaką posiada ich przewodnik bengalski Ossaro.

Pomysł na opowiadanie jest bardzo ciekawy. Jest to kombinacja opisów roślin z praktycznym ich zastosowaniem, na przykład do produkcji papieru. Ciekawe przygody ze słoniem, dzioborożcem, marabutami, koziorożcami himalajskimi. Naprawdę zanurzyłam się w klimacie podróży, roślin i Himalajów.
Jednak z drugiej strony książka nudzi. Wlecze się. Niektóre dialogi są niepotrzebne, brakujące opisy aż proszą się aby być zaproszonym do książki....

Katarzyna | 2019-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2019

Bardzo fajna książka przygodowa dla młodzieży i dorosłych, którzy chcą przenieść się w nieco inny świat :)
Napisana dobrym językiem, bez przydługich opisów przyrody. Polecam - na jeden wieczór.

ROB | 2017-04-30

niezwykłe przygody wartka akcja tego wszystkiego tu nie znajdziecie..no dobra żartuje tego akurat nie brakuje(o ile skleroza mnie nie myli bo czytałem dobrze ponad 20lat temu )

Ania | 2013-02-20

Książka dla mnie nudna, choć przygodowa. Dostałam ją w prezencie od kolegi, więc przeczytałam...