A dog`s life
978-83-7648-110-4
Susie

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka? Hm... To NAPRAWDĘ zależy od punktu widzenia. Owszem, przy odrobinie dobrej woli można się z człowiekiem zaprzyjaźnić, ale iluż to wymaga wyrzeczeń! Nie wolno tarzać się w zdechłych gołębiach ani sprawdzać sprinterskich uzdolnień kur z sąsiedztwa, nie należy wylegiwać się w pościeli ani otrzepywać błota na dywanie w jadalni, a co najgorsze, od czasu do czasu trzeba się kąpać. Czy, mimo wszystko, warto zadawać sobie tyle trudu?

Jeżeli byłeś, jesteś lub zamierzasz zostać właścicielem zwierzaka uznawanego za najlepszego przyjaciela człowieka, nie przegap tej książki. Dowiesz się z niej, że twoja wiedza na temat życia i zwyczajów psów jest bardzo powierzchowna, a twoje przeświadczenia - stereotypowe. Zuch - obdarzony darem rozumienia ludzkiej mowy, uważający się również za autora tej książki - ma wiele do powiedzenia prawie na każdy temat. Jego obserwacje, opinie i przemyślenia mogą budzić zdumienie, bo to, co nam, ludziom, wydaje się naturalne i normalne, wcale nie musi tego samego oznaczać dla psa.

Książkę ozdabia 60 zabawnych rysunków autorstwa Eda Korena, popularnego karykaturzysty pisma "New Yorker".

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Psi_zywot-p-30074-.html

Monika | 2014-01-02
Na półkach: Zwierzakowo, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Świat widziany oczami psa Zucha. Świat okrutny i bezlitosny, ale również dobry i zabawny.
Czytałam wiele lepszych, mądrzejszych, ciekawszych książek o psach. "Psi żywot" jest książką dobrą, ale bez fajerwerków.

Oklahoma | 2016-08-25
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Lekka, szybka i przyjemna lektura, zwłaszcza dla tych, co znają nieco psie obyczaje - niekiedy przedziwne, tutaj prawie "logicznie" wyjaśnione przez głównego bohatera-narratora, którym jest poczciwy psiak imieniem Zuch. Czasem sypnie żartem, czasem skłoni do zastanowienia się nad sposobem, w jaki my, ludzie, niestety aż nazbyt często traktujemy Bogu ducha winne czworonogi, tak do nas przywiązane...
Może "Psi żywot" nie wyróżnia się wśród książek napisanych w podobny sposób - świat ludzi (i psów) z perspektywy kudłacza, ale na pewno jest to przyjemna lektura, umilająca weekendowe popołudnie.

czarny_beranek | 2012-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Tytułowy "Psi żywot" to właściwie najkrótsze, dosłowne i najbardziej trafne streszczenie tej książki. Ponieważ opowiada ona o życiu psa Zucha, od chwili urodzenia w szopie jakiegoś francuskiego rolnika, do spokojnej, szczęśliwej egzystencji w domu autora. Narracja prowadzona jest oczami psa - ciekawy, ale jednocześnie oklepany już troszkę pomysł. Jak poradził sobie z nim szanowny pan Mayle?

Niestety, moim zdaniem nowatorskie podejście do tematu pisarzowi się nie udało. Owszem, mamy tu wzruszającą historię wyrzuconego z domu szczeniaka, długie błąkanie się i wreszcie znalezienie szczęśliwej przystani u troszkę ekscentrycznych, ale kochanych ludzi. Mamy rady mądrego psiego seniora dla innych, mniej doświadczonych psów, jak tu żyć w przynoszącej obopólne korzyści koegzystencji z tak dziwnym i nieprzewidywalnym gatunkiem, jak człowiek. Ale nie znalazłam w tej książce nic, czym odróżniałaby się ona od innych, w podobnej konwencji pisanych książek. A może w tym temacie nie da się...

Luka1989 | 2016-10-25
Przeczytana: październik 2016

"Jeżeli byłeś, jesteś lub zamierzasz zostać właścicielem zwierzaka uznawanego za najlepszego przyjaciela człowieka, nie przegap tej książki. Dowiesz się z niej, że twoja wiedza na temat życia i zwyczajów psów jest bardzo powierzchowna, a twoje przeświadczenia - stereotypowe."

Te słowa przekonały mnie, że warto tą książkę kupić... nie było warto. Spodziewałam się swoistego anty-poradnika pokazanego z perspektywy psa, choć antropomorfizowanego, rozumnego, to jednak miałam nadzieję, że zostanie psem. Nie został... antropomorfizacja poszła tak daleko, że miałam wrażenie, że to sam Peter Mayle biega na czworaka po mieszkaniu starając się wczuć w rolę psa, którym nie jest. Osoby, które (jak ja) spodziewają się faktycznie czegoś nauczyć przed nabyciem psa odczują głęboki zawód. Pojedyncze fragmenty faktycznie obrazują psią naturę i zachowania, ale większość jest zupełnie wyolbrzymiona i sprowadzona do emocji, których psy odczuwać nie potrafią, a które są im przypisywane. Obawiam się, że...

Ewa | 2015-12-21
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Lekka i przyjemna, świat oczami psa. W kilku sytuacjach pomogło mi to spojrzeć na to jak pies może odczuwać i odbierać nasze zachowanie.Z powodu stylu oraz obrazków uważam, że powinna być to książka, którą rodzice czytają dzieciakom, aby uczyć ich; o psach o tym co wolno, czego nie wolno i jak traktować pupili.

Marcysia | 2015-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2015

Jeśli jesteście wielbicielami psów i szukacie książki, która poprawi wam humor to dobrze trafiliście! "Psi żywot" jest to dowcipna opowieść niezwykle inteligentnego psa Zucha o życiu i ludziach. W tej książce poznamy dość brutalną prawdę o nas - ludziach, którzy to mają w zwyczaju (oczywiście nie mówię tu o wszystkich ludziach tylko o poszczególnych osobnikach)bić i zaniedbywać psy, nadużywać alkoholu, ale najsmutniejsze jest to, że w takich sytuacjach to nie człowiek uznawany jest za zbrodniarza a pies, który dla przykładu postanowił się wypachnić w martwym gołębiu. Jednakże mimo, że główny bohater doświadczył w swoim krótkim życiu wiele przykrości, nie traci wiary w lepsze jutro. I jak się później okazuje, wiara ta zostaje nagrodzona :)

Niby niepozorna książka, niekiedy poruszająca błahe i zabawne tematy, ale pozwala wyciągnąć nam wiele wniosków. Polecam! :)

Johel | 2016-04-12

Prześmieszna i sympatyczna książka, która stoi razem z opowiadaniami Geralda Durrella, przygodami pewnego angielskiego weterynarza :) i kilkoma innymi specjałami na wydzielonej półce. Jeśli dopadają mnie depresyjne nastroje, poczucie zmęczenia i niechęci do ludzi, sięgam tam po niezawodnie działające lekarstwo i znów mam ochotę następnego dnia wstać z łóżka.

Luśka | 2011-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2011

Książka do końca mnie nie przekonała. To, jak pies widzi świat to kwestia wyobraźni autora. Mi zabrakło wzruszeń jak na taki temat. Książka lekka, przyjemna, jako przerywnik między bardziej ambitną lekturą.

Dama | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, Zwierzęta

Inny tytuł : Pieskie życie.

drizzt | 2012-12-21

lekka, przyjemna lekturka.