Psi żywot

Okładka książki Psi żywot Peter Mayle
Okładka książki Psi żywot
Peter Mayle Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka Konesera literatura piękna
Biblioteczka Konesera
A Dog
Prószyński i S-ka
1999-09-29
1999-09-29
Arkadiusz Nakoniecznik
pies humor zwierzęta domowe

Dość typowa i oklepana ale przynajmniej narzeka na francuzów, a to zawsze wielki plus.

Po prostu sympatyczne.

Po prostu sympatyczne.

Przeciętna powieść, nieco humorystyczna.
Pan Peter Mayle napisał miłą, sympatyczną historię, która być może ma szansę przyciągnąć na chwilę czytelnika, ale nie zapadnie w pamięć. Pomysł też dość oklepany - świat opisany oczami psa.
Można z nudów przeczytać.

Przeciętna powieść, nieco humorystyczna.
Można z nudów przeczytać.

Można powiedzieć, że prawdziwym autorem tej urokliwej historii jest pies Zuch (w oryginale Boy). To on jest narratorem opowiadającym swoje przygody. Jest inteligentny, dowcipny i trochę filozofuje. Opowieść dopełniają zabawne ilustracje Eda Korena, rysownika komiksów dla „New Yorkera”.

Świat nas, ludzi, oczami psa. Ciekawe doświadczenie i mnóstwo spostrzeżeń. Na temat nas, ludzi.

Pamiętacie bajkę "Psi żywot"? Bardzo ją lubiłam i jakże się pomyliłam przy okazji. Ta książka widziana oczami psa nic nie przypomina tej bajki tylko tytuł. Ja mam inne wydanie, ale jakże ilustracje wykonane przez Edwarda Korena są brzydkie. Nawet nie wiem co napisać pierwszy raz w recenzji bo zamysł był fajny, ale treść książki już nie powalała. Zawsze jestem przeciwko znęcaniu się nad zwierzętami i nic, a nic nie usprawiedliwia ludzi. Dobrze, że w końcu znaleźli się Ci dobrzy, ale historia taka sobie.

"Jeżeli byłeś, jesteś lub zamierzasz zostać właścicielem zwierzaka uznawanego za najlepszego przyjaciela człowieka, nie przegap tej książki. Dowiesz się z niej, że twoja wiedza na temat życia i zwyczajów psów jest bardzo powierzchowna, a twoje przeświadczenia - stereotypowe."

Te słowa przekonały mnie, że warto tą książkę kupić... nie było warto. Spodziewałam się swoistego anty-poradnika pokazanego z perspektywy psa, choć antropomorfizowanego, rozumnego, to jednak miałam nadzieję, że zostanie psem. Nie został... antropomorfizacja poszła tak daleko, że miałam wrażenie, że to sam Peter Mayle biega na czworaka po mieszkaniu starając się wczuć w rolę psa, którym nie jest. Osoby, które (jak ja) spodziewają się faktycznie czegoś nauczyć przed nabyciem psa odczują głęboki zawód. Pojedyncze fragmenty faktycznie obrazują psią naturę i zachowania, ale większość jest zupełnie wyolbrzymiona i sprowadzona do emocji, których psy odczuwać nie potrafią, a które są im przypisywane. Obawiam się, że jeśli ktoś weźmie sobie tą książkę do serca to zrobi psu większą krzywdę niż robiąc wszystko "na czuja".

Były momenty, kiedy się uśmiechałam, kiedy autorowi udało się z czymś do mnie trafić, ale ogólnie niestety słabo.

Lekka, szybka i przyjemna lektura, zwłaszcza dla tych, co znają nieco psie obyczaje - niekiedy przedziwne, tutaj prawie "logicznie" wyjaśnione przez głównego bohatera-narratora, którym jest poczciwy psiak imieniem Zuch. Czasem sypnie żartem, czasem skłoni do zastanowienia się nad sposobem, w jaki my, ludzie, niestety aż nazbyt często traktujemy Bogu ducha winne czworonogi, tak do nas przywiązane...
Może "Psi żywot" nie wyróżnia się wśród książek napisanych w podobny sposób - świat ludzi (i psów) z perspektywy kudłacza, ale na pewno jest to przyjemna lektura, umilająca weekendowe popołudnie.

Prześmieszna i sympatyczna książka, która stoi razem z opowiadaniami Geralda Durrella, przygodami pewnego angielskiego weterynarza :) i kilkoma innymi specjałami na wydzielonej półce. Jeśli dopadają mnie depresyjne nastroje, poczucie zmęczenia i niechęci do ludzi, sięgam tam po niezawodnie działające lekarstwo i znów mam ochotę następnego dnia wstać z łóżka.

Lekka i przyjemna, świat oczami psa. W kilku sytuacjach pomogło mi to spojrzeć na to jak pies może odczuwać i odbierać nasze zachowanie.Z powodu stylu oraz obrazków uważam, że powinna być to książka, którą rodzice czytają dzieciakom, aby uczyć ich; o psach o tym co wolno, czego nie wolno i jak traktować pupili.

• Zwierzęta
  • Domowa biblioteczka