Jeżdżąc po cytrynach. Optymista w Andaluzji.

Tłumaczenie: Anda MacBride
Wydawnictwo: AA
Driving over Lemons
978-83-89368-94-2
mad28

Jeżdżąc po cytrynach jest rzadkim przypadkiem: zabawna wieloznaczna książka, która oczarowuje już od pierwszych stron.... i sprawia, że prowadzenie gospodarstwa w Hiszpanii wydaje sie być jedyną słuszną decyzją. Chris przenosi nas do Alpuharry, niezwykłej krainy na południe od Grenady, gdzie stajemy się świadkami serii zabawnych przygód i wpadek z udziałem wieśniaków i pasterzy, podróżników spod znaku New Age i byłych hippisów. Jednakże głównym bohaterem jest tutaj ferma, którą Chris i Anna kupili, El Valero - skrawek gór porośnięty oliwkowymi, migdałowymi i cytrynowymi gajami - położona po złej stronie rzeki, bez drogi dojazdowej, bez wody, bez elektryczności.

GagoSLAW | 2016-11-12
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 listopada 2016

Krótka opinia.Warto przeczytać jesienną porą,kiedy na dworze zimnica,chociaż nie każdy lubi takie klimaty,kiedy trzeba samemu budować dom albo strzyc dziesiątki owiec.Pozdrawiam.

mad28 | 2010-01-15
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

bardzo fajna książka

Dobry | 2011-03-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Mega! Chris Stewart to były członek zespołu Genesis. Wybrał Andaluzję nie mając o niej większego pojęcia - po prostu mu się spodobała. Książkę "Jeżdżąc po cytrynach" przetłumaczono na kilkanaście języków - większość wydań językowych miałem okazję podziwiać w domu autora niedaleko Orgivy. Dom, mostek, rzekę i całą posiadłość widziałem na własne oczy. Będąc w Andaluzji, nie chcesz już z niej nigdy wyjeżdżać.
"Jeżdżąc po cytrynach" to książka o realizacji marzeń. Spełnianie ich nie jest trudne, pod warunkiem, że są proste - te wszak są najfajniejsze...
W Andaluzji spotkałem wielu takich właśnie, spełninych ludzi - byłą angielską księżniczkę, producentkę BBC, kontestatorów życia, hipisów, zwykłych ludzi... nawet wąsatego meksykanina;)))

W Anglii, gdzie książka ukazała się jako pierwsza, zdobyła szczyty bestsellerów - w ciągu jednego roku, trzy razy musiano wznawiać jej nakład.
Czasem Chris Stewart, był "oskarżany" o to, że po wydaniu jego książki, zaczął się brytyjski "eksodus" do...

PiórkoAngeliki | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2013, Zrecenzowane
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Sięgnęłam po tą książkę z powodu słowa:"Andaluzja",aby poznać tajniki życia w tym regionie.
Powiedzmy,że się nie zawiodłam,bo opisy zachowań "chłopów" i ich charakterystyki potwierdziły,to,co wiem od dawna:jak wszędzie na świecie,tak i w Andaluzji spotkamy ludzi dobrych i ludzi złych.
Najbardziej przypadł do gustu Domingo,człowiek,który swoją postawą życiową pokazał,że uczymy się poprzez praktykę,a nie poprzez teorię:
"po kilku dniach odłożyliśmy narzędzia i z dumą patrzyliśmy na efekty naszej pracy kamieniarskiej:powstał mur naprawdę imponujący wielkością,grubością i jakością wykonania.
-Gdzie nauczyłeś się kłaść kamienie?-zapytałem z podziwem.-To naprawdę piękny kawał muru!
-Jak to gdzie?-Domingo się zdziwił.-Tu właśnie,pracując z Tobą-dodał,jak gdyby zdumiony,że ktoś mógłby go w ogóle posądzić o to,że kiedykolwiek w życiu miał przedtem w ręku szpachlę."

Powiedzmy sobie szczerze,jest to książka o wszystkim,a więc o niczym,
zachwyt autora nad widokami nie przekłada się na...

jerusalem | 2010-10-15
Przeczytana: 15 października 2010

No ładnie. Książka pokazuje, że jednak warto trwać przy swoich marzeniach i dążyć do ich spełnienia. Chris Stewart to koleś, który na starość będzie mógł powiedzieć: Byłem Królem Życia!

Zazdroszczę niesamowitego optymizmu, którym autor próbuje nas zarazić, a którym mnie uwiódł.

eva40 | 2013-05-12
Przeczytana: maj 2010

Świetna. Napisana z humorem. Niezwykle obrazowe opisy miejsc i ludzi. Wciąga od początku i zapada w pamięć. Lekka i odpowiednia na letni czas.

Katarzyna Jesionek | 2012-03-21
Przeczytana: 20 lipca 2009

Czytadło na plażę. Kolejna książka z serii: ,,Rzuciłem nudne, szare życie w głośnym mieście i wyprowadziłam się na południe Europy". W tym przypadku książka różni się od licznych klonów ,,Pod słońcem Toskanii" - w świetny sposób są w niej przedstawione zmagania z nową rzeczywistością, nowym krajem. Bardzo zabawna.

Nastka | 2013-10-22
Przeczytana: 2010 rok

Książka pozbawiona artyzmu, dosłowność i prostota przekazu porażają. Nie rozumiem jak mogła stać się międzynarodowym bestsellerem. Być może tłumaczenie jest złe. Nie zmienia to jednak faktu, że fabuła pozbawiona jest ładu i składu,a narrator nie ma zdania w kwestiach fundamentalnych...

Aldi | 2011-11-08

Nie zapomnę tej książki! Niesamowicie działa na wyobraźnię, farmę El Valero, całą miejscowość i okolice oczami wyobraźni widzę po dziś dzień... Oh, jak cudnie byłoby wybrać się tam i zobaczyć to miejsce na żywo....

Jestem jeszcze bardziej zakochana w hiszpańskiej ziemi, ot co :)

inga | 2011-09-08
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 08 września 2011

naprawdę miła i optymistyczna książka! jeżdżąc rano autobusem dobrze czytało się opowieści o zmaganiach z przyrodą na farmie w gorącej Hiszpanii (;