Zimne serca

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Kalde hjerter
literatura norweska, Varg Veum
Ag2S

To miało być proste zlecenie: odnaleźć prostytutkę, która zaginęła kilka dni po odrzuceniu agresywnego klienta. W brutalnym świecie płatnego seksu nic nie jest jednak proste. W trakcie śledztwa Varg Veum trafia na bezwzględnych handlarzy narkotyków, również szukających dziewczyny. Dowiaduje się też o komitecie parafialnym, którego członkowie przed laty zobowiązali się pomagać jej rodzinie. Czy nagła śmierć jednego z nich ma związek z zaginięciem? Jakie tajemnice kryją domy wzorowych obywateli? Pochmurne Bergen w zimnym świetle stycznia ukazuje swoje najbardziej ponure oblicze.

książek: 2031
Monika | 2012-05-27
Przeczytana: 26 maja 2012

Czym się kierujemy sięgając po tego typu książki? Ciekawością? Chęcią zmierzenia się z zagadką zabójstwa/kradzieży? Czy też może oczekujemy po takiej lekturze dreszczyka emocji? Ja sięgam po ten gatunek stosunkowo rzadko. Wybieram te pozycje, które oprócz pewnego problemu ukazują również specyfikę danego miejsca i w ciekawy sposób przedstawiają daną historię... I tym razem tak było. Moja intuicja mnie nie zawiodła.

Literatura norweska czy też ogólnie skandynawska, chyba zawsze będzie mi się kojarzyć z najlepszymi kryminałami. Nikt inny nie potrafi w tak znakomity sposób zachęcić mnie, totalnego laika, do przeczytania danej pozycji. Dlatego też, gdy dostałam możliwość przeczytania "Zimnych serc", wiedziałam, że nie będę żałować. Może to dziwnie zabrzmieć, ale narodziła się we mnie pewność, że nie będę rozczarowana.

Varg Veum, prywatny detektyw dostaje kolejne zlecenie. Tym razem ma odszukać prostytutkę, która zaginęła kilka dni po odrzuceniu pewnych, agresywnych klientów. Miało to...

Kaklucha | 2013-03-18

Nie mogłam przebrnąć przez początek. Varg Veum jest mi znany z całkiem nieźle "oglądającego się" serialu, myślałam, że książki również będą dobre. Może muszą się odleżeć?

Lechita92 | 2016-06-07

Pierwsze spotkanie z detektywem Veumem uważam za udane. Fajnie skonstruowana historia sprawiała, że w trakcie czytania ciężko było się oderwać. Kolejny świetny skandynawski autor.

soulfake | 2017-01-25
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Przyznaję się bez bicia - przygodę z Vargiem Veum zaczęłam od serii filmów. Postanowiłam w końcu sięgnąć po książkę Staalesen'a. Nie było to, jak się okazało, bardzo proste, gdyż w polskich księgarniach nie da się pozycji z tego cyklu znaleźć łatwo. Dostepne są zaledwie dwa, trzy tomy z całej serii...a szkoda. "Zimne serca" może nie są szczytem osiągnięć literatury kryminalnej, ale zdecydowanie wygrywają z ostatnimi "bestsellerami". Zgrabnie zarysowana fabuła, zagadka zniknięcia pewnej prostytutki, tajemnica ukryta gdzieś w jej dzieciństwie...wszystko to powoli odkrywane jest przed czytelnikiem. Polecam na długie zimowe wieczory :)

Beata | 2012-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Do prywatnego detektywa Varga Veuma zgłasza się prostytutka Hege. Prosi o pomoc w odnalezieniu koleżanki Maggi. Sprawa nie wydaje się skomplikowana dopóki nie okaże się, że dziewczyny szukają również handlarze narkotyków. Maggi wraz z dwójką rodzeństwa miała koszmarne dzieciństwo. W pomoc dzieciom zaangażował się Komitet Parafialny.

Najmłodsi są z reguły najsłabsi, nie mają żadnych szans w starciu z dobroczynnością, która służy zagłuszaniu sumienia prawowitych, szczodrych, chętnych do pomocy obywateli.

Natalia | 2014-10-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 października 2014

Wciąga, czyta się bardzo szybko, bez zastrzeżeń.

Cyfranek | 2012-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Wielokrotnie można się zastanawiać, co jest lepsze - książka czy film? Zazwyczaj w moim przypadku odpowiedź jest na korzyść książki, pewnie całkiem często jest lepsze to co pierwsze się czyta czy ogląda. Bywa i tak, że i pierwowzór książkowy i ekranizacja są osobnymi, równorzędnymi sobie tworami.
W przypadku powieści "Zimne serca" najpierw widziałem serial w TV, a zachęcony przez ekranizację - sięgnąłem po książkę. Niestety (dla lektury), w tym przypadku film wygrywa. Powieść jest niezła, ale czegoś mi w niej zabrakło, co by mnie do niej bardziej przekonało. Vargowi (głównemu bohaterowi) niby się specjalnie śledztwo nie układa, ale w sumie wszystko i tak idzie w dobrym kierunku. Trochę mnie to nie przekonało. Nie czyta się źle, ale chyba w przypadku następnych powieści poczekam aż zblakną wspomnienia z filmów i na razie następnych nie kupię.

natade | 2012-03-20
Przeczytana: 19 marca 2012

Naprawdę ciekawy kryminał! Szybka akcja, dzięki czemu przeskakuje się do kolejnych rozdziałów z prędkością co najmniej światła:)Fabuła oparta jest na poszukiwaniach prostytutki Maggi a z czasem i jej brata K.G. Niestety los ich nie rozpieszczał, ponieważ patologiczna rodzina ma odbicie w ich już dorosłym życiu. Detektyw Varg, który dostaje zlecenie odnalezienia Maggi nie jest postacią przerysowaną z bondowskim przekonaniem o swoich narcystycznych umiejętnościach. Jeżeli książka trafiła już w Wasze ręce-zachęcam do przeczytania! Jakiś czas temu przeczytałam powieść o podobnej tematyce również skandynawskiego autora Jo Nesbq "Karaluchy", jednak powieść "Zimne serca" była dla mnie bardziej przystępna!!

isme7 | 2012-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2012

Literacko dobra, treść miejscami zaskakująca.

jko | 2016-08-08
Znak kryminał 300x500