Pożycz nam męża, Poopy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
May We Borrow Your Husband
Pożycz, męża, Poopy
dona

Pożycz nam męża, Poopy to zbiór 12 opowiadań, opublikowany po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 1967 roku. Każda z tych pikantnych historyjek bawi, a zarazem zmusza do refleksji. Kolejny raz Greene okazuje się mistrzem w tworzeniu barwnej galerii postaci, jakby wzietych prosto z życia.

Luis | 2011-07-07

Sięgnęłam po tę książkę z dwóch powodów. Po pierwsze, bardzo lubię czytać opowiadania, a niewielu autorów radzi sobie z tą formą. Po drugie, twórczość Grahama Greena nie jest mi obca i chociaż trudno byłoby zaliczyć go do wielkich pisarzy, z całą pewnością zdarzyło mu się napisać całkiem niezłe powieści.

Niestety, nie jest to jedna z tych książek, które zostają w człowieku na zawsze. Opowiadania napisane są poprawnie, nie rażą literackim analfabetyzmem. Proszę jednak nie dać się zwieść opisowi z okładki. Historie Greena nie kryją w sobie nawet grama pikanterii, chociaż nie jest to zarzut do Greena, ale do autora opisu z tyłu książki. Co gorsza, czytelnik nie znajdzie tam również niczego, co zmusiłoby go do refleksji. To z kolei rodzi pytanie po co taka książka została napisana. Nie odważę się udzielić odpowiedzi na to pytanie. Być może ktoś znajdzie w niej coś dla siebie. "Pożycz nam męża, Poopy" to, moim zdaniem, po prostu zbiór opowiadań. Bez wielkich zachwytów, ale też nie...

elentari | 2016-05-02

Miniaturowe moralitety, odrobinę złośliwe i nieskończenie melancholijne. Wielka mała forma.

Anna | 2016-10-30
Na półkach: Pod BN, Posiadam, Przeczytane