Pożycz nam męża, Poopy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
May We Borrow Your Husband
Pożycz, męża, Poopy
dona

Pożycz nam męża, Poopy to zbiór 12 opowiadań, opublikowany po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 1967 roku. Każda z tych pikantnych historyjek bawi, a zarazem zmusza do refleksji. Kolejny raz Greene okazuje się mistrzem w tworzeniu barwnej galerii postaci, jakby wzietych prosto z życia.

Jędrek | 2017-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Autor pisze ze wspaniałą lekkością. Trzeba mu też oddać, że w połowie lat sześćdziesiątych nie bał się tematów homoseksualnych. Chociaż nie jest to bynajmniej tekst gloryfikujący gejów, ale też nie jakoś potępiający czy naśmiewający się. W sumie niewinne opowiadanko o złożoności ludzkiej natury i różnych losach.

Luis | 2011-07-07

Sięgnęłam po tę książkę z dwóch powodów. Po pierwsze, bardzo lubię czytać opowiadania, a niewielu autorów radzi sobie z tą formą. Po drugie, twórczość Grahama Greena nie jest mi obca i chociaż trudno byłoby zaliczyć go do wielkich pisarzy, z całą pewnością zdarzyło mu się napisać całkiem niezłe powieści.

Niestety, nie jest to jedna z tych książek, które zostają w człowieku na zawsze. Opowiadania napisane są poprawnie, nie rażą literackim analfabetyzmem. Proszę jednak nie dać się zwieść opisowi z okładki. Historie Greena nie kryją w sobie nawet grama pikanterii, chociaż nie jest to zarzut do Greena, ale do autora opisu z tyłu książki. Co gorsza, czytelnik nie znajdzie tam również niczego, co zmusiłoby go do refleksji. To z kolei rodzi pytanie po co taka książka została napisana. Nie odważę się udzielić odpowiedzi na to pytanie. Być może ktoś znajdzie w niej coś dla siebie. "Pożycz nam męża, Poopy" to, moim zdaniem, po prostu zbiór opowiadań. Bez wielkich zachwytów, ale też nie...

Jacek Parys | 2017-05-28
Przeczytana: 26 maja 2017

Myślę, że warto przeczytać ten zbiór opowiadań i nie są to wcale 'Humoreski erotyczne' jak to zapowiada podtytuł, a wartościowe opowiadania, które zostawiają czas na chwilę refleksji.

elentari | 2016-05-02

Miniaturowe moralitety, odrobinę złośliwe i nieskończenie melancholijne. Wielka mała forma.

25ben | 2017-01-28
Anerlam | 2017-01-28