W ślady Kolumba (**). Królik i oceany

Cykl: Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
literatura faktu
piotrex

"Królik i oceany" to drugi tom amerykańskiego tryptyku podróżniczego Melchiora Wańkowicza pt. "W ślady Kolumba", o którym sam autor pisał: "Trzy książki, które wydaję, powstały z ciągłej włóczęgi. Zamiast osła miałem rozklekotane auto, a zamiast jałmużny – honoraria za odczyty w ogromnym zasięgu lądów Ameryki i Kanady". Druga część trylogii to świetny literacko materiał reporterski o Ameryce...

Druga część trylogii to świetny literacko materiał reporterski o Ameryce przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Autor "Bitwy o Monte Cassino" wraz z żoną pędzą po Stanach Zjednoczonych autem – czarnym, czterodrzwiowym De Soto – z którym to Wańkowicz, niczym prawdziwy obywatel USA, jest złączony niemal organicznie – nazywa go swoim przyjacielem, a rozłąka z maszyną równa się wręcz amputacji fizycznej. Wańkowicz, cytując zapiski żony, daje swoim czytelnikom przepis na wyrwanie się z życiowej rutyny: "Pytacie, jak to się robi, by podróżować po świecie? Właściwie to samo, jak przeżywa się życie: przełamuje się trudności własnego bezruchu i warunki trzymające nas glebae adscripti".

książek: 1991
Renax | 2014-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2014

Książka napisana lekkim, gawędziarskim stylem. Wiele ciekawych historyjek, wiele autentycznie spotkanych ludzi, ale i wiele faktów, cyfr i danych. W sumie kalejdoskop USA i Meksyku z lat 50-60 i celna diagnoza społeczeństwa technokratycznego - jak to zdefiniował autor, Melchior Wańkowicz. W czasach ukazania się książki, Polacy czytali to jak opowieść z Marsa, a teraz 'to przyszło do nas'. Mamy więc rozebrany do atomów model działania społeczeństwa 'zachodniego', teraz już naszego społeczeństwa. Nie wiem, czy to przykre, czy pocieszające. Ocena należy do nas, a na pewno przyda się Wańkowiczowskie przymrużenie oka i jego poczucie humoru.

serenissima | 2012-04-01
Przeczytana: 2012 rok

Kapitalnie się czyta, no i oczywiście erudycja autora oszałamiająca.

Anna | 2016-11-24
Na półkach: Granatowa, Posiadam, Przeczytane