Wyspy mgieł i wichrów

Wydawnictwo: Czytelnik

Cytat z książki Opisując w długich listach do Aliny życie codzienne Wyspy Niedźwiedziej - spełnienie moich młodzieńczych marzeń - nie sądziłem, że w 1934 r. powstanie z tych listów książka, moja pierwsza książka pt. "Wyspa Mgieł i Wichrów", kilkakrotnie wznawiana po wojnie od 1947 r. Wzrusza mnie, że od pół wieku sięga po nią już trzecie pokolenie czytelników. Czy zawarłem w niej wszystko,...

Cytat z książki

Wzrusza mnie, że od pół wieku sięga po nią już trzecie pokolenie czytelników. Czy zawarłem w niej wszystko, co przeżyłem podczas naszej pionierskiej wyprawy Międzynarodowego Roku Polarnego 1932-1933? Czy dzisiaj napisałbym podobnie?...

Opuszczając skaliste, ponure brzegi wyspy, która w ciągu 400 niezapomnianych dni była mi domem, wiedziałem, że kiedyś powrócę jeszcze na Daleką Północ, że muszę powrócić. Los był mi łaskaw - niedługo czekałem.

Natychmiast po ukończeniu w 1936 r. opracowania do druku "Wyników naukowych wyprawy na Wyspę Niedźwiedzią" wypłynąłem znów w świat lodu. I nieraz jeszcze powracałem na morza polarne obu krańców Ziemi.

Owocem kolejnych wypraw i podróży były książki i artykuły. Niektóre z nich, te arktyczne, ukazały się w 1959 r. pod wspólnym tytułem: "Wyspy Mgieł i Wichrów"

Abyss | 2015-12-19
Na półkach: Podróżnicze, Przeczytane

Książka opisuje codzienne życie miszkańców stacji polarnej na Wyspie Niedzwiedziej.
Na północy prawdziwym wyzwaniem okazuja się nawet tak proste czynnosci jak przygotowanie posiłku czy zebranie węgla na opał.
Bardzo ciekawa pozycja dla każdego kto interesuje się warunkami życia na dalekiej północy. Klasyk literatury podróżniczej.

Nonoutor | 2013-07-07
Na półkach: Pop-Nauk!, Przeczytane
Przeczytana: 07 lipca 2013

Mam trochę mieszane uczucia względem tej książki. Wyprawy polarne (ich opisy) są jedną z moich ulubionych lektur, więc po tą książkę sięgałem z dużym zainteresowaniem. Niemniej samo czytania od początku sprawiało mi dużo "kłopotów intelektualnych". Tekst choć dotyczy kwestii ciekawych, napisany jest bardzo sztywnym językiem, zbyt sprawozdawczym i nazbyt formalistycznym. Mało w tej książce anegdot, mało opowieści pisanych z uczuciem. Ot po prostu czyta się ją jak powiedzmy jakiś biuletyn informacyjny z wyprawy naukowej, okraszony gdzieniegdzie jakimiś ciekawszymi fragmentami, prozatorskimi akcentami.
Dlatego trudno mi polecać "Wyspę mgieł i wichrów" amatorom prozy podróżniczo-przygodowej. Co najwyżej trafi ona w gusta naukowców lubujących się w opisach szarej codzienności życia naukowców na odległej północy.

Tomasz | 2012-08-02

Swietna ksiazka... czytajac ja warto pamietac ze kiedy byla pisana, wiec tym bardziej wielki szacunek dla tych odwaznych badaczy!

Piotr Izydorek | 2012-02-07

Jedna z moich ulubionych książek o polarnikach. Wyprawa trzech naukowców na Wyspę Niedźwiedzią w ramch Roku Polarnego w 1933r

clouds82 | 2016-11-15
Przeczytana: 2011 rok