Polskie gniazda literackie

Seria: Są Takie Miejsca...
Wydawnictwo: Muza
muzeum pisarzy
historyczna

Książką tą rozpoczynamy nową serię pod tytułem Są takie miejsca. Proponowana publikacja jest zbiorem 28 opowieści o twórcach literatury i ich siedzibach-pracowniach, w których powstawały ich najwybitniejsze dzieła. Autor przedstawia niezwykłych ludzi i niezwykłe miejsca, które nazwał gniazdami literackimi. W tych miejscach narodziło się wiele utworów na stałe wpisanych do historii literatury polskiej. Obecnie znajdują się tu muzea z pamiątkami po pisarzach. Na kartach książki spotykamy m.in.: Marię Dąbrowską, Jarosława Iwaszkiewicza, Marię Kuncewiczową, Zofię Nałkowską, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta i ich ukochane siedliska. Każdy szkic jest bogato ilustrowany fotografiami współczesnymi i archiwalnymi. Interesującym uzupełnieniem jest kalendarium twórczości pisarzy oraz adresy muzeów.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: http://www.booknet.net.pl

rokita49 Boruta | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Dużo ciekawych zdjęć i opis prawie encyklopedyczny.Brakuje ducha.W mojej okolicy są trzy gniazda: malowniczy Skoczów Gustawa Morcinka,bajkowe Górki Wielkie Zofii Kossak i nie mniej piękny Gorzeń Górny Emila Zegadłowicza.Burzliwe losy muzeum w Gorzeniu Górnym,którego byłem dosyć bliskim świadkiem.Kilkakrotnie rozmawiałem długo z wnukiem Zegadłowicza Adamem,który skarżył się na kłopoty z władzami,i przemiłą córką pisarza Attesą.Mimo wspaniałych zbiorów,muzeum nie jest zbyt licznie odwiedzane.Piękne okolice zachęcają do długich spacerów.Tutaj przeżywał swoje miłości Emil Zegadłowicz,które opisał w słynnych erotykach -PIERSI TWE WONNE ZAKWITŁY RÓŻOWYM GŁOGIEM - fragment jednego z najpiękniejszych.

COMPOSmentis | 2014-08-04

Trochę przewodnik, trochę leksykon, trochę encyklopedia... ni pies ni wydra. Skusiło mnie ładne wydanie i cena (wygrzebana z kosza z przecenami), ale rozczarowanie nadeszło szybko. Po co mi zdjęcia obecnego wnętrza domu przerobionego na muzeum? Z tymi wszystkimi ułożonymi w stronę zwiedzających nieistotnymi bibelotami, ze sznureczkami oddzielającymi cenne od nieistotnego. Czy pisarze zrodzili się z krzeseł na których sadzali swoje tyłki czy z ludzi, którzy chcieli czytać to, co wyszło spod ich piór? Tak mnie te sznureczki na zdjęciach irytowały, że nawet teraz pisać mi się nie chce o tym. Więc kończę.

skrybcia | 2013-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2013