Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat 2

Wydawnictwo: Muza
basiagie

Wśród kolejnych trzydziestu dwóch sławnych na świecie Polaków są; konstruktorzy, kompozytorzy, naukowcy, artyści. Przedstawienie następnej grupy rodaków, którzy osiągnęli ogromny sukces nie było trudne, jest ich wielu. Poznajemy m.in. znakomitego inżyniera ze Strzyżowa, niewielkiej miejscowości na Lubelszczyżnie, który zaprojektował pojazd księżycowy. To nasz konstruktor Mieczysław Bekker jest twórcą pojazdu wykorzystywanego na księżycu przez wyprawy Apollo. Antoni Cierplikowski to słynny Antoine, czesał m.in. Gretę Garbo, Marlenę Dietrich czy Ewę Curie. Twórcą najbardziej znanej na świecie marki kosmetyków Max Factor też jest Polak Maksymilian Faktorowicz. Na największych scenach operowych świata występowała i urzekała melomanów swym talentem Ada Sari. Primadonna urodziła się w Wadowicach.

źródło opisu: www.muza.com.pl

źródło okładki: www.muza.com.pl

Małgorzata48 | 2018-01-21
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Gabriel Narutowicz, Julian Ochorowicz, Maria Szymanowska, Władysław Mickiewicz,szkice o tych osobach przeczytałam z wielką uwagą i zdziwieniem. Zwłaszcza działalność syna Adama Mickiewicza była mi zupełnie nieznana, to był tytan pracy, wielki patriota, niestrudzony propagator pamięci ojca, wiele dobrego zdziałałna rzecz Polaków i POlski.

Octopus | 2017-10-04
Przeczytana: 03 października 2017

Druga część "Wielkich zapomnianych..." przybliża nam kolejne sylwetki wspaniałych, a znanych i honorowanych na całym świecie, a nad Wisłą wspominanych czasami w rodzinnych miastach. Smutne to, tym bardziej jestem wdzięczna autorowi za Jego pracę pełną pasji. Książkę bogato ilustrują ryciny i zdjęcia.
Poza 2 literówkami mam tylko jedno zastrzeżenie, to nie Polak był pierwszym konstruktorem łodzi podwodnej, niestety.

Sandra Jasona | 2017-09-11
Przeczytana: 11 września 2017

Marek Borucki "Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat" cz.2
Biogramy 33 postaci wybitnych Polaków. Tym razem więcej mamy historii opowiadających o ludziach z epoki kiedy Polska nie istniała i czasy po drugiej wojnie światowej. Mamy twórcę marki Max Faktor - czyli Maksymilina Faktorowicza, twórcę pszczelarstwa Jana Dzierżonia, twórcę grup krwi - Ludwika Hirszfelda, primabalerinę o którą walczyli Romanowowie - Matyldę Krzesińską, primadonnę Adę Sari, ale też twórcę łodzi podwodnej Stefana Drzewieckiego, Gabriela Narutowicza, który był nie tylko pierwszym prezydentem, ale też światowej sławy inżynierem. Wiele informacji, choć niektóre postaci, ze względu na znikomą ilość danych są opisane krótko. Pozycja tak jak poprzednie części okraszona dużą ilością zdjęć. Całość ocenią jako dobrą pozycję dotyczącą naszej nieznanej historii. Warto przeczytać.
Jedna uwaga, która mnie w tej części drażniła, autor bez przerwy zaznaczał, że pochodzenie osób jest polskie, bo mimo, że rodzili...

Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Po przeczytaniu pierwszej części byłem przekonany, że część druga powstała "na siłę". Tymczasem Marek Borucki odkrywa przed czytelnikami m.in. takie postaci jak światowy mistrz fryzjerstwa Cierplikowski, ksiądz-pszczelarz Dzierżon oraz wynalazcy Bożek (pojazdy napędzane parą) i Drzewiecki (pierwsze łodzie podwodne). Warto poznać te sylwetki. Ciekawie opisane życiorysy, świetne zdjęcia i historia Polski w tle. Wszystko napisane przez autora, historyka z dużym dorobkiem, który (co rzadko spotykane w tej profesji) stworzył książkę napisaną przystępnym językiem...

Po przeczytaniu obu tomów (+ "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat", M.i P. Pilichowie) zamierzam wypunktować sobie osoby i przypisać osiągnięcia, aby odkryte przez te książki sylwetki nie zostały ponownie zapomniane :)

spin_girl | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Dzięki wyjątkowo ładnemu u starannemu wydaniu, niezbyt długim i szczegółowym portretom biograficznym pisanym zgrabnym i przystępnym językiem, oraz mnóstwu zdjęć i grafik seria Muzy stanowi wyjątkową pozycję na rynku wydawniczym i nadaje się nie tylko dla pasjonatów historii, ale dla wszystkich miłośników niebanalnych opowieści i ciekawych ludzkich losów. Jest to książka, którą, moim zdaniem, każdy Polak powinien mieć na półce, gdzie w dodatku wyjątkowo elegancko się prezentuje. Dlatego, w moim odczuciu, seria ta stanowi prezent idealny – jest ciekawa, elegancko wydana i w dobrym guście a do tego można z niej wyciągnąć mnóstwo pożytecznych wiadomości i poznać losy wielu fascynujących postaci oraz poczuć się dumnym z bycia Polakiem – czegóż więcej można chcieć? http://happinesscoffeebook.blogspot.com/2016/12/idealny-prezent-seria-wielcy-zapomniani.html

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 05 października 2016

Pamiętacie może taki „świetny” niemiecki kabaret, w którym z iście teutońskim humorem i subtelnością facet, który miał czelność nazywać się komikiem pokazywał jak Polacy szukają min?
Otóż "zakrywają uszy rękoma i tupią wokół siebie"
I o ile nie mam pretensji do trefnisia rozbawiającego „wąsatych Hansów”, że nie wie, że to polski inżynier Józef Kosacki wynalazł ręczny wykrywacz min, to brak takiej wiedzy wśród ludzi w naszym kraju drażni mnie niesamowicie. Podobnie jak pominięcie wkładu polskich naukowców - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego w złamaniu szyfru „Enigmy”, którą to zasługę raczyli sobie przywłaszczyć nasi, że tak sobie zażartuję, sojusznicy z Wielkiej Brytanii. Osiągnięć tych wybitnych polskich uczonych nauczyliśmy się bronić wcześniej. O poruczniku Józefie Kosackim zapomniano.
Podobnie jak o współtwórcy bomby atomowej Stanisławie Ulamie, przedstawicielowi znakomitej polskiej szkoły lwowskich matematyków. To również Stan Ulam i jego...

odSłońKulturę | 2016-09-27
Na półkach: Przeczytane, Blogosfera, Books
Przeczytana: 27 września 2016

Dziś z osiągnięć naszych rodaków korzystamy wszyscy, bowiem to oni, pełni entuzjazmu wynalazcy, konstruktorzy, pasjonaci zmienili świat! Borucki posługuje się plastycznym językiem, jego książka nie jest sztampową notką biograficzną, a ciekawą opowieścią o dokonaniach 30 postaci! Jak widać, Polacy należą do grona najznakomitszych, którzy zasłynęli na arenie międzynarodowej. Czemu więc zapominamy o swoich przodkach? Niepozorny spinacz biurowy, zwyczajne wycieraczki samochodowe czy kamizelka kuloodporna do rzeczy stworzone przez tych, którzy nie obawiali się stanąć na wysokości zadania i zaprezentować światu szereg nowych rozwiązań. Czytajmy takie książki! Choć nie będziemy z biegiem lat pamiętali już nazwisk, jakie pojawiły się w tej swoistej „encyklopedii” Boruckiego, z pewnością uśmiechniemy się, gdy przyjdzie nam korzystać z ich wynalazków, a w myśli zadźwięczy ciche, dumne „to nasze”.

Gorąco polecam!

bacha24 | 2016-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Kuzyn do ręki wziął, patrzy na mnie i mówi:"Encyklopedia".
Ech. Żeby tak wszystkie encyklopedie pisano. Z takim zaangażowaniem, dbałością. I tak by zaciekawić a nie uśpić.

MoznaPrzeczytac | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Pisząc recenzję części pierwszej "Wielcy zapomniani" byłam ciekawa, czy tom drugi w równym stopniu mnie zafascynuje i sprawi, że spojrzę po raz kolejny na historię moich rodaków z niekłamanym podziwem. Tak też się stało i nie zawiodłam się!

Tom drugi, jeśli chodzi o układ książki, niczym nie różni się od pierwszego. Muszę tu oddać sprawiedliwość panu Boruckiemu i stwierdzić, że autor ponownie opisuje życiorysy swoich bohaterów z prawdziwą pasją. Każda historia poparta jest ciekawymi zdjęciami i grafikami dzięki którym możemy bliżej poznać sylwetki „Wielkich zapomnianych”. Niejednokrotnie widać, ile pracy musiało kosztować autora dotarcie do tych materiałów!

Pełna recenzja książki na stronie: