Domina

Wydawnictwo: Książnica
Domina
uczucia, lekarz, choroba, zaraza

Inne wydania

Dorastająca w realiach wiktoriańskiego Londynu Samanta, wbrew powszechnie panującej opinii, że świat nauki i medycyny należy do mężczyzn, kończy akademię medyczną. Młoda, atrakcyjna i wykształcona kobieta u schyłku XIX wieku nie ma szans na wykonywanie wyuczonego zawodu. Jednak upór, talent i siła woli zdeterminowanej pani doktor przełamują stereotypy, budząc cichy zachwyt i podziw kolegów po fachu.

gwiazdka | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 02 września 2014

Ciężko mi ocenić książkę Barbary Wood, bo w porównaniu z innymi jej powieściami „Domina" wychodzi na plus to jednak coś w tej książce mi się nie zgadzało. Przede wszystkim początek ciągnął mi się troszkę, potem i owszem bardziej się wciągnęłam, jednak uważam całość za niepotrzebnie tak obszerną. Niewątpliwą zaletą książki jest jej temat, czyli miejsce kobiety w społeczeństwie, jej walka o pozycję, prawa, początki rozwoju chirurgii, walka z ciemnotą. Ta niewątpliwa zaleta staje się też wadą, bo Wood stara się w jednej powieści pomieścić wszystko i ten nadmiar staje się nużący.

Główna bohaterka, młoda kobieta, która za wszelką cenę postanawia zostać jedną z pierwszych lekarek, walcząca o swoją pozycję w świecie opanowanym przez mężczyzn. Bardzo interesujące zagadnienie, ciekawie też zostały przedstawione poglądy większej części społeczeństwa. I na tym tle postać bohaterki, której, mimo jej wszelkich zalet nie zdołałam polubić. Papierowa postać, kobieta idealna, bez wad,...

Monika | 2012-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2012

Kolejny raz sięgnęłam po książkę pani Basi i kolejny raz jestem zachwycona jej pisarstwem.

"Domina" to powieść wielowątkowa, nie brak tu miłości, nienawiści, barwnych postaci i cierpienia. Ale dla mnie najważniejszym wątkiem był ten medyczny. Nigdy się głębiej nie zastanawiałam nad tym, jak ogromną drogę, cierniową drogę, przeszła medycyna w ciągu ostatnich stu lat. Doprawdy niektóre wątki powaliły mnie na kolana.

Polecam wszystkim kobietom, bo to typowo "babska" historia.

Annia | 2014-10-20
Przeczytana: 19 października 2014

Bardzo fajnie napisana książka.Czytało mi się lekko nie mogłam się oderwać.Dorastająca w Londynie Samanta kończy akademię medyczną wbrew powszechnie panującej opinii, że świat nauki i medycyny należy do mężczyzn.Upór, talent i siła woli, zdeterminowanie, przełamanie stereotypu, budzą cichy zachwyt i podziw kolegów po fachu.
Minimalnie poznajemy tajniki dawnej medycyny i muszę przyznać przerażające były sposoby leczenia, a umieralność duża.
Powieść "Domina" wywarła na mnie ogromne wrażenia. Muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak świetnej książki osadzonej w XIX wieku.
Podziwiam kobiety, które były skazane na mężczyzn. Nie miały swoich praw, dla nich całym życiem było rodzenie i wychowywanie dzieci oraz to, by mężowi w sypialni było dobrze/brak akceptacji jakiejkolwiek antykoncepcji a pomysły w radzeniu sobie z niechcianą ciążą zadziwiające. Rzadkością były związki z miłości. Mężczyzna był tym, który rządzi, rozkazuje i wiele potrafi, a kobieta była tylko... kobietą.
Mężczyźni ...

kwiatek29 | 2012-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Przepiękna powieść o wspaniałej kobiecie,która została lekarką,skończyła uczelnię medyczną w czasach,gdy wstęp na nie mieli prawie wyłącznie mężczyźni.Samanta Hargrave dzięki uporowi i sile woli,zdobywa sobie należne miejsce w opanowanym przez mężczyzn fachu,dodam że akcja książki rozgrywa się w latach 1881-1895.Perypetie dzielnej kobiety,tragedie osobiste i wielka niegasnąca miłość do mężczyzny,sprawiły że powieść czyta się z zapartym tchem.

Koronczarka | 2013-03-05
Przeczytana: 05 marca 2013

Jako książka feministyczna musiała wzbudzić we mnie uznanie. Jest to historia lekarki, która w XIX wieku postanowiła się wedrzeć w męski świat medycyny. Dwa Ważne tematy - walka o prawa kobiet i historia rozwoju medycyny są kanwą, na której zbudowała autorka całkiem interesującą historię. Do przeczytania z przyjemnością.

Szczypta_Chilli | 2011-11-27
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 27 listopada 2011

Trzeba przeczytać !
Od pierwszych stron czytałam z zapartym tchem. Książka jest niesamowita. Pokazuje jak wiele można osiągnąć kiedy ma się w sobie choć trochę ambicji i samozaparcia. Książka mówi o kobietach, jest nią też główna bohaterka, którą pokochałam od razu. Historia rozgrywa się w XIX wieku pokazuje nam obraz tamtego życia społecznego, podejścia do kobiet i medycyn (o której tak wiele jest w tej książce, co niewątpliwie jest dużym plusem). Akcja nabiera rozpędu z każdą stroną, tak bardzo chce się wiedzieć co będzie z młodą panią doktor i kimś bardzo jej bliskim... Przez cały czas trzyma się kciuki, żeby to wszystko czego pragnęła udało jej się.
Świetna powieść obyczajowa z wątkiem miłosnym, ale i szeroko rozwiniętym wątkiem medycznym, który jest największą zaletą tej książki. Lubie historie takie jak ta, która wnosi coś do mojego światopoglądu itd., a ta właśnie taka jest. Ciekawe jest też śledzenie kroków jakie robiła medycyna w tym czasie. Jesteśmy świadkami odkrycia...

Sabinka | 2011-05-16
Na półkach: 2011, Przeczytane, Miałam
Przeczytana: 16 maja 2011

Barbara Wood uważana jest za jedną z najlepszych pisarek. Jej książki tłumaczone są na ponad trzydzieści języków. Zadebiutowała książką "Psy i szakale". Jednak pierwszą swą powieść napisała w wieku 16 lat.
Niestety nigdy wcześniej nie spotkałam się z twórczością Barbary Wood, wielka moja strata, uważam, że pisarka ma niesamowite pomysły, które umiejętnie przelewa na papier. Pierwszą powieścią jaką miałam ogromną przyjemność przeczytać była "Domina". Autorka przenosi nas do końca XIX wieku. W roku 1860 na świat przychodzi trzecie dziecko pastora, córka Samanta Hargrave. Matka umiera przy porodzie, ojciec, załamany po śmierci żony przestaje opiekować się dziećmi. Samantę, cichą, zamkniętą w sobie wychowuje ulica. Jako dziesięciolatka trafia jako pomoc domowa do Isaiaha Hawksbilla, który akceptuje dziewczynkę, taką jaką jest, poświęca jej wiele uwagi, uczy...a z czasem traktuje jak córkę.
Po śmierci swego ojca dziewczyna trafia do Akademii dla Młodych Panien, gdzie z czasem...

Dominika | 2012-01-23

Bardzo ciekawa książka, spod pióra Pani Barbary, wiadomo. Książka wciągneła mnie od samego początku. Ciekawie przedstawione losy lekarki Samanty, która konsekwentnie dąży do celu w trudnym i niedostepnym męskim świecie,zacofanych ludzi z uprzedzeniami do kobiety lekarza. Polecam.

gosia123 | 2011-09-15
Przeczytana: 14 września 2011

"Domina" jest rewelacyjna.Juz dawno nie czytałam tak dobrej książki.Marzenia się spełniają,a konsekwenkcja prowadzi do zamierzonego celu

Gulka | 2015-12-07
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Z pewnością nie jest to obiektywna opinia. Pierwszą książką Wood, którą przeczytałam była "Ulica Rajskich Dziewic" - od tego momentu pokochałam Autorkę miłością absolutnie bezwarunkową.
To, jak Pisarka osadza swoich bohaterów w danych im kontekstach i czasie, jak pokazuje ich świat wewnętrzny jest zachwycające, wręcz FENOMENALNE.

"Domina" to trudny XIX wiek, kiedy to medycyna raczkuje - ludzi operuje się na żywca, a w znikomych przypadkach usypia chloroformem. Nie ma operacji na otwartym brzuchu, dlatego ludzie z wyrostkiem robaczkowym czy kobiety z ciążą pozamaciczną skazani są z góry na śmierć. To samo dotyczy chorych na białaczkę - przeszczep szpiku? Nie, powolna śmierć. Antykoncepcja zakazana. Mała świadomość zdrowotna, dzięki czemu rozwija się przemysł parafarmaceutyczny. I najważniejsze: NIE MA LEKAREK. Kobiety nie mają wstępu na uczelnie medyczne. Tylko mężczyzna jest na tyle inteligentny, by podjąć studia medyczne, obowiązkiem kobiety jest rodzenie dzieci i zajmowanie się...