Pióro i kamień

Okładka książki Pióro i kamień Patricia Shaw
Okładka książki Pióro i kamień
Patricia Shaw Wydawnictwo: Książnica literatura piękna
The Feather and the Stone
Książnica
2003-01-01
2003-01-01
Barbara Korzon
romans Australia statek ocalenie farma dom literatura australijska

Przygoda, wspaniała natura, romans, dramat, składają się na cudowną powieść.

Młoda Angielka Sibell wraz z rodzicami wyrusza w daleką morską podróż do Australii, gdzie mają rozpocząć nowe życie. Niestety wskutek cyklonu statek tonie a z całej familii ocaleje tylko Sibell, która w nowym kraju nie ma nikogo bliskiego, i nie posiada środków do życia. Przyjdzie jej zmierzyć się z niezwykle trudnymi warunkami, wśród twardych i nie zawsze uczciwych osób.
W tle historyczne fakty łączą się z wydarzeniami kluczowymi dla losów ludności tego kontynentu.

To było bardzo ciekawe doświadczenie, poznać dzieje australijskich osadników, ujarzmiających dziką naturę, poznać ich kulturę oraz zrozumieć ciężkie położenie ludności miejscowej, prześladowanej, wręcz niszczonej.

Nie jest to łatwa lektura, ale cenna.

Przygoda, wspaniała natura, romans, dramat, składają się na cudowną powieść.

Nie można się od tej książki oderwać.

Nie można się od tej książki oderwać.

Uwielbiam Australię i wszystko o jej historii i zaludnianiu. XIX i XX wiek - czasy poławiaczy pereł, poszukiwaczy złota, poganiaczy bydła, zesłańców z Europy zaczynających życie od nowa, i wreszcie - Aborygenów, których historia jest tak smutna, jak magiczna jest ich kultura. To moje pierwsze spotkanie z P. Shaw, a patrząc co jeszcze wyszło spod jej pióra - na pewno nie ostatnie.

Patricia Shaw pisze powieści obyczajowe (z rozbudowanymi wątkami miłosnymi) o życiu Australijczyków w XIX wieku. Nie miałam dotąd do czynienia z jej twórczością. I drugiego razu raczej nie będzie.

„Pióro i kamień” to poplątany romans i powieść historyczna o europejskich pionierach w Australii, ale także próba zbudowania wśród współczesnych pozytywnego obrazu własnego pochodzenia: dzisiejsi biali Australijczycy nie mogą myśleć, że są potomkami zesłańców, morderców i grabieżców – tylko ludzi dzielnych. Najważniejsze postaci (poza Loganem Conalem, o czym później) są tu wyprane z wszelkich kolonialnych odniesień. Mało tego: choć nie znamy dokładnych dat, w których toczy się akcja „Pióra i kamienia”, podbój kontynentu przez Europejczyków jeszcze nie jest przesądzony, a większości tubylców zdaje się nie przeszkadzać to, że biali spychają ich coraz bardziej wgłąb.

Z drugiej strony, Shaw pokazała stosunek głównych bohaterów do Aborygenów w sposób niezwykle poprawny. Jest tu lęk i nienawiść (wobec nieznanej grupy ludzi) oraz sympatia i zrozumienie (wobec poszczególnych jednostek). Hamiltonowie, Sibell, nawet Logan Conal zachowują się tak, jakby starali się ich nie urazić. Nie jestem specjalistką od historii Australii, ale przytoczę kilka liczb: tuż przed rozpoczęciem kolonizacji ten kontynent zamieszkiwało od 400 do 750 tysięcy ludzi; w 1933 roku Aborygenów było już tylko 67 tysięcy. Większość z nich zginęła właśnie w II połowie XIX wieku, kiedy kolonizacja była szczególnie intensywna (do czego przyczyniło się także odkrycie złóż złota). Można by się spodziewać, że stosunek bohaterów do tubylców będzie co najmniej ambiwalentny. Ale nie.

Jednak mój główny zarzut dotyczy właśnie bohaterów: są beznadziejnie jednowymiarowi, poza Sibell i Loganem. Josie jest uczuciowa, Zack dzielny, Cliff brutalny, a Maudie twarda. I tyle. Żadnej głębi psychologicznej. Tych czworo dąży prawie wyłącznie do zapewnienia sobie majątku.

O Loganie: od początku wiemy, że coś nie gra w jego wersji prawdy. Jego przeszłość jest niejasna. Początkowo jest pozytywnie postrzegany przez Sibell (przez obiektywnego narratora też),ale stopniowo ewoluuje w uwodziciela i naczelny czarny charakter powieści, który (SPOJLER!!!) słysząc jęki żony, pogrzebanej w ruinach ich wspólnego domu, spokojnie sobie odchodzi. Szkoda, że nie topi małych kotków. Ale poza tym to właśnie Logan jest najciekawszą postacią: jest cwany, odważny, przedsiębiorczy i cyniczny. Żałuję, że autorka poszła po linii najmniejszego oporu, jeśli idzie o pana Conala.

Sibell, najważniejsza bohaterka, przez większą część książki jest irytująco głupia i nieuprzejma, ale potem nabiera hartu i od tej pory da się znieść (choć nadal podejmuje decyzje co najmniej wątpliwe z logicznego punktu widzenia). Oczywiście jest piękna i zdobywa (pokrętną drogą) majątek i miłość. Niech będzie.

Powieść słaba. Pełna historycznych niedomówień (kwestia tubylców, lecz także zadziwiająca emancypacja kobiet – wszystkich!). Takie czytadło, dzięki któremu można trochę poczuć klimat Australii – bo pogodę Patricia Shaw opisywać umie.

Interesująco opowiedziane losy głównej bohaterki i wielu innych osób. Wycinek historii Australii, realia życia w buszu, Aborygeni.
A najbardziej mi się podoba, że nie ma w tej powieści kryształowych postaci, tylko ludzie z krwi i kości.

Autorka jak i w innych swych książkach prezentuje historię kilku bohaterów, których losy się przeplatają. Wartka akcja, dzika przyroda, różnorodni bohaterowie. Jak dla mnie tylko pozostaje niedosyt opisu emocji i przemyśleń bohaterów. Mimo to akcja mocno wciągająca i trudno się oderwać od czytania.

Dobra książka na dłuuugie jesienne wieczory przy płonącym kominku z lampką wina w ręku:)

Książka na początku budzi duże zainteresowanie co będzie dalej potem staje się taka bezbarwna bez "tego czegoś" ale mimo wszystko czyta się ją przyjemnie aczkolwiek jak w moim przypadku bez wypieków na twarzy:)

Bardzo zaciekawiła mnie recenzja tej książki, więc bez namysłu po nią sięgnęłam. Intuicja absolutnie mnie nie zawiodła - wręcz idealnie wyważone wątki zarówno romanse, szalona akcja przepełniona urokiem rdzennej ludności Australii, ich wierzeń, zwyczajów, stylu życia jakże różnego od wszystkiego, co znane cywilizowanemu człowiekowi. Do tego wszystkiego zapierające dech w piersiach opisy przyrody, cudów natury...
Dawno nie czytałam tak dobrej książki, zdecydowanie polecam, ale uwaga - nie można się oderwać! :)

Z prawdziwą przyjemnością poznałam kolejną autorkę, która pisze wspaniałe powieści dla kobiet. Patricia Shaw urodziła się w australijskim Melbourne i właśnie ten kraj, jego urodę i historię wykorzystała jako tło swoich książek. Muszę przyznać, że nie są to banalne powiastki, które po przeczytaniu wylatują od razu z pamięci, ale bogato dopracowane powieści, gdzie ludzkie losy krzyżują się z ważnymi wydarzeniami historycznymi, a tło jest tak barwne i egzotycznie piękne, że chciałoby się wejść między karty książki...

Pióro i Kamień to pierwsza powieść autorki, jaka wpadła w moje ręce, ale z pewnością od tej chwili będę na bibliotecznej półce wypatrywać i innych pozycji. Na swoją kolej czekają dwie inne książki Patricii Shaw, które przyniosłam do domu, jednak troszeczkę sobie powydzielam przyjemność i nie przeczytam ich od razu :)

Młodziutka Angielka Sibell wraz z rodzicami wyrusza w daleką morską podróż do Australii, gdzie cała rodzina ma rozpocząć zupełnie nowe życie. Niestety statek tonie w wyniku spotkania z cyklonem. Sibell jest jedną z cudem uratowanych osób, jednak w nowym kraju nie ma nikogo bliskiego, nie ma także za co żyć. Przyjdzie jej zmierzyć się z zupełnie nowym życiem w trudnych warunkach, wśród twardych i niekoniecznie uczciwych osób...

Powieść jest dość obszerna i wielowątkowa. Poza losami Sibell poznamy także dzieje Logana, który uratował młodą Angielką, gdy wyrzuciło ją morze, oraz zakochanej w nim Josie... Zwykłe ludzkie losy, trudy włożone w budowanie nowego świata, przeplatają się w tej książce z historycznymi faktami i wydarzeniami kluczowymi dla dziejów ludności tego kontynentu. Wydaje mi się, że autorka wiernie oddała klimat tamtych czasów i przemian dokonujących się na terytorium Australii.

Lubię książki, które nie tylko opowiadają ciekawą historię, ale także pozwalają mi się czegoś nauczyć i poznać coś nowego. Tym razem miałam okazję zaznajomić się z ciężkim życiem australijskich osadników, którzy budowali ten kraj, a także kulturę i ciężkie położenie ludności miejscowej, która często była prześladowana i gnębiona...

Polecam, warto.

Przygoda, romans, piękne opisy przyrody Australii, egzotyka Aborygenów i "lekkie" pióro autorki- czego chcieć więcej! Bardzo polecam!

• Obyczajowe
  • Oddane
  • Domowa biblioteczka
  • Przeczytane w 2020
  • Mama

Dodaj cytat z książki Pióro i kamień