Powszechna historia nikczemności

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Historia uniwersal de la infamia
dona

Inne wydania

Opublikowaną w 1935 roku "Powszechną historię nikczemności" sam Borges określił jako prawdziwy początek swej prozatorskiej drogi literackiej. Obok opowiadań z życia słynnych gangsterów, oszustów i piratów autor umieścił cykl drobnych utworów, będących czymś w rodzaju "opowieści niesamowitych", a jednocześnie stanowiących owoc jego lektur, przemyśleń i refleksji.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Tomasz | 2016-03-30
Przeczytana: 02 marca 2016

Jedna z kilu starych broszurek znalezionych w pudle z papierami na rozpałkę. Serio! Pierwsza część książeczki to historie o ludziach, których znamy już z innych książek, filmów czy gier.
Monk Eastman z "Gangów Nowego Yorku", Wdowa Cing z "Piraci z Karaibów", Billy the Kid czy Kotsuke No Suke z "47 roninów". Borges przedstawia nam tez opowieść o nożownikach w nowelce "Człowiek z przedmieścia". No i mamy też zabawę tekstami arabskimi. Wariacje na temat Koranu, Islamu czy "Baśni 1000 i jednej nocy".
Ciekawa ale i czasami trudna lektura. Nie dla każdego.

gorzka | 2013-03-26
Przeczytana: marzec 2013

Opowiadania Borgesa, jak wspomniał sam autor, są faktycznie trochę jak opowieści niesamowite. Mamy w tomiku zaprezentowaną całą galerię nikczemnych postaci, których postępki umocniły piekło. Podobał mi się język tej lektury, pisanej niczym kronika czy artykuł prasy kładącej nacisk na sensację. Na zakończenie krótki cytat: "Kronikarze zanotowali, że lisica (Wdowa Cing herszt piratów)otrzymała przebaczenie i zajęła się w leniwie płynących latach starości przemytem opium. Przestała nazywać się wdową: przyjęła imię, które brzmi w tłumaczeniu: Blask Prawdziwej Nauki".

Rosalia_de_Castro | 2014-06-21
Na półkach: 2014, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Przyjemne opowiastki o największych ziemskich nikczemnikach. Napisane oczywiście fantastycznym językiem.

GabrielL Kamiński | 2011-07-20
Przeczytana: 13 lipca 1977

Niekończące się wchodzenie do wielkiej biblioteki Babel, w której krzyżujące się wątki powracają jak "trzecia fala". Borges tworząc literaturę z literatury udowodnił, że tylko wyobraźnia i umiejętność szachowego skoczka mogą "wprowadzić" literaturę na nieosiągalne dla innych wyżyny. Dlatego te lewicujące szwedzkie "zgeriatryzowane" gremium nie przyznało mu literackiego Nobla

tomkie | 2014-01-09

Mam wielką słabość do tej pozycji. Pierwsza książka tego autora, którą kupiłem, a om kupił mnie. Wstyd coś napisać w takiej formie jak ja, pod tak wielkim Autorem. Ogromna kultura słowa.

Romsi | 2012-06-06

wczesny Borges, właściwie nic dodawać nie trzeba- historię ludzi niegodziwych, legendarne błędy kardynalne i oczywiście sprawiedliwa kara na happy end. Przygodę z Borgesem czas zacząć...

mariannacioran | 2013-09-17
Przeczytana: 14 sierpnia 2013