Kogo nie znam

Okładka książki Kogo nie znam Maciej Malicki
Okładka książki Kogo nie znam
Maciej Malicki Wydawnictwo: EMG kryminał, sensacja, thriller
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo:
EMG
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392298038
Średnia ocen

4,5 4,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Miłość we Wrocławiu Stefan Chwin, Irek Grin, Gaja Grzegorzewska, Inga Iwasiów, Ignacy Karpowicz, Wojciech Kuczok, Maciej Malicki, Łukasz Orbitowski, Joanna Pachla, Edward Pasewicz, Andrzej Pilipiuk, Marcin Świetlicki, Marta Syrwid, Krzysztof Varga, Andrzej Ziemiański
Ocena 6,1
Miłość we Wroc... Stefan Chwin, Irek ...
Okładka książki Studium. Pismo o nowej literaturze, nr 6 (54)/2005 - 1 (55)/2006 Jakub Beczek, Małgorzata Bogaczyk, Dino Buzzati, Ewa Chruściel, Błażej Dzikowski, Joanna Giza-Stępień, Hanna Gosk, Mariusz Grzebalski, Jacek Hnidiuk, Anna Kałuża, Greta Kirec, Barbara Klicka, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Janusz Kotara, Radosław Lièvre, Piotr Wiktor Lorkowski, Maciej Malicki, Piotr Maur, Jacek Olczyk, Adam Pluszka, Michał Prochownik, Redakcja Pisma Studium, Janusz Rudnicki, Paweł Sarna (poeta), Katarzyna Selenta, Piotr Siemion, Krzysztof Śliwka, Joanna Wajs, Jakub Winiarski, Radosław Wiśniewski, Michał Witkowski, Maciej Woźniak
Ocena 0,0
Studium. Pismo... Jakub Beczek, Małgo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,5 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3109
282

Na półkach: , ,

Książka dziwna, denerwująca ze względu na język, ciągłe powtórzenia, co kilka stron te same sformułowania itd. Jednak poprowadzenie wątku "morderstw" było intrygujące. Zakończenie ukazuje podłoże psychologiczne głęboko ukryte w książce, zachęca do zastanowienia się nad swoim życiem.

Książka dziwna, denerwująca ze względu na język, ciągłe powtórzenia, co kilka stron te same sformułowania itd. Jednak poprowadzenie wątku "morderstw" było intrygujące. Zakończenie ukazuje podłoże psychologiczne głęboko ukryte w książce, zachęca do zastanowienia się nad swoim życiem.

Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

O Malickim (1945-2013) w Wikipedii czytamy:
" Debiutował wierszami w 'Odrze' oraz opowiadaniami w 'Nowy Wyraz" w pierwszej połowie lat 70., jednak pierwszą książkę opublikował dopiero po roku 2000. Przez większość życia mieszkał w Świdrze, wykonywał kilkanaście zawodów. Był m. in. pomocnikiem kinooperatora, twórcą witraży, wydawcą, sekretarzem redakcji 'Literatury na Świecie'. Jego teksty są często autobiograficzne. Oprócz prozy pisał wiersze i sztuki teatralne. Miał w dorobku kryminał 'Kogo nie znam'...".

Z okładki dowiedziałem się, że ostatnio był barmanem, a następnie (koło siedemdziesiątki) stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co świadczy, o pokładanych w nim nadziejach na stworzenie czegoś wielkiego. Ministerstwo zasugerowało się wyraźnie sukcesami Miłosza i Myśliwskiego w starczym wieku. Szczęśliwie, omawianą napisał w pełni sił twórczych, dzięki czemu uzyskał na LC 5,27 (na 10 możliwych)".

Już na pierwszej stronie Malicki wpędza mnie w zadumę określeniem: "bardzo mocno nieogolony". Przeprowadzona przeze mnie analiza semantyczna, nie przynosi rozwiązania; dalej nie umiem sobie wyobrazić takiego osobnika. Na drugiej stronie napięcie wzrasta: bohaterka, prawdopodobnie polska policjantka, nie tylko jeździ sportowym samochodem, lecz w dodatku uzbraja go w "koguta" i włączając go bez jakiegokolwiek "służbowego" powodu, łamie przepisy poruszania się pojazdami uprzywilejowanymi. W domu bierze kąpiel i zasiada nad materiałami ze śledztwa, bezprawnie wyniesionymi z komendy. Teraz retrospekcja....
Bohaterem jest autor, Maciej Malicki, który szwenda się niby z racji swego zawodu – pisarza, nie tylko po całej Polsce, ale i po Czechach, i w różnych miejscach spostrzega fatalny napis „Uziemnić diament”, który jest kojarzony ze znikaniem bądź śmiercią wielu osób. Autor – bohater oprócz szwendania, nieustannie pije piwo, czasem coś mocniejszego, sika, pali i zaspokaja swoje chucie. Inteligencją nie grzeszy, więc ratuje się bardzo krótkimi zdaniami, a często również rzucaniem pojedynczymi słowami. I tak się nie ustrzegł od bełkotu, którego schematyczne frazy są powtarzane do opisu „głębi” jego odczuć. Na stronie 153 mamy wyznanie:
"Zawsze lubowałem się w rynsztokach. Ostatnio zalałem się w sztok i wyciągnąłem wniosek, że granica między życiem a literaturą jest granicą umowną."
To widać, to słychać, to czuć. Oprócz chlania i sikania mamy „inteligentne rozmowy” (str. 121 - w oryginalnym tekście bez wykropkowań):
„- Sp....alaj
- Ch.. ci w d...”
Na stronie 153 kropka w kropkę powtórzenie tego dialogu.
Dojechałem do końca z ciekawości, bo autor już nie żyje, a recenzenci bzdurzą o jakimś porzuceniu, powodującym w efekcie śmierć. Nic nie zrozumiałem, a snobistyczne szukanie koneksji, że w Mikołowie mieszkał Wojaczek żenuje.

O Malickim (1945-2013) w Wikipedii czytamy:
" Debiutował wierszami w 'Odrze' oraz opowiadaniami w 'Nowy Wyraz" w pierwszej połowie lat 70., jednak pierwszą książkę opublikował dopiero po roku 2000. Przez większość życia mieszkał w Świdrze, wykonywał kilkanaście zawodów. Był m. in. pomocnikiem kinooperatora, twórcą witraży, wydawcą, ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    22
  • Posiadam
    11
  • Chcę przeczytać
    10
  • Kryminały
    2
  • Polskie
    1
  • 05 2018 xxx
    1
  • 2016
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Czeka na półce
    1
  • DKK
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kogo nie znam


Podobne książki

Przeczytaj także