Papillon

Albatros
2012-02-01
1994-01-01
Wojciech Gilewski
Francja Gujana Francuska literatura francuska pamiętnik więzienie zesłanie zesłaniec

Przeczytana po angielsku i może dlatego trudno mi ocenić kunszt pisarski autora. Sama historia ciekawa ale mam kłopot z uznaniem jej w całości za autentyczną. Cały ciąg zdarzeń i poziom szczęścia, jaki niewątpliwie musiał mieć bohater, żeby tyle niebezpiecznych zdarzeń nie skończyło się jego śmiercią wlewa wątpliwość w prawdziwość wszystkich opisanych historii.

Jedna z moich ulubionych. Grzech nie mieć. Jednak mam! Przeczytuję co kilka lat. Marzę o pięknym wydaniu w twardej okładce, ilustrowanym, z czytelną czcionką. Nie wydają diabli!

Na półkach: , , , , ,

Pełna życia, kolorów, radości i wytrwałości opowieść na faktach mimo tego, że opisuje " reżim nie godny narodu jakim jest Francja" - to słowa bohatera.
Przeżycia bohatera są bardzo emocjonujące, chwilami nieprawdopodobne a jednak hart ducha i realizm oceny pozwalają mu na wyjście z opresji. Ta książka daje dużo nadzieji ucząc jednocześnie pokory co jest bardzo ważne w życiu. Zdecydowanie polecam.

Wspaniała historia o silnej woli przetrwania więźnia, przez lata próbującego wydostać się na wolność. Choć niekiedy opowiadane wydarzenia wydają się być nazbyt szczęśliwie złożone dla głównego bohatera, to jednak są opisane w taki sposób, iż czytelnik nie ma pewności jak się zakończy dany wątek. Książka trzyma w napięciu do samego końca, a co dla mnie najważniejsze - chociaz po wielu upadkach głównego bohatera-koniec końców pozytywnie nastraja i daje morał, iż nigdy nie należy się poddawać.

Gdyby to nie była "autobiografia" ocena mogłaby być wyższa. Niestety nie wierzę autorowi. Jego przygody (nawet jeśli faktycznie były prawdziwe) momentami są absurdalnie niewiarygodne.

Będąc dzieciakiem obejrzałem film, niedawno przeczytałem książkę. Wspaniałą historia i przesłanie żeby nigdy się nie poddawać.

Och cóż to była za historia. Codziennie przez ostatnie dni przed spaniem czytałem o przygodach bohatera, nieraz miałem łzy w oczach, nieraz byłem zły że człowiek może być tak nieludzki w stosunku do innego człowieka. Aż ciężko uwierzyć że życie może napisać taki scenariusz. Książka ląduje dumnie na mojej półce, patrząc na nią będę sobie przypomniał jaką piękną historię przeżyłem.

Myślę,że warto zapoznać się z niezwykłą odyseją Henri Charrière'a. Opowieść o harcie ducha,woli przetrwania.Oczywiście Papi przedstawił się jako ostatni sprawiedliwy wojownik,ale pomimo tego czyta się ją świetnie podglądając więzienny świat lat 30 i 40.
Najlepsze jednak to zwiedzanie basenu karaibskiego.
Poza Gujaną odwiedzamy Trynidad,Curacao,Kolumbię,Wenezuelę.
Nie jest to wielkie dzieło literatury,ale polecam

Najlepsze jednak to zwiedzanie basenu karaibskiego.
Poza Gujaną odwiedzamy Trynidad,Curacao,Kolumbię,Wenezuelę.
Nie jest...

Przed sięgnięciem po tę książkę, film pod tym samym tytułem oglądałem chyba trzykrotnie (w tym jej najnowszą, drugą adaptację). Jeden z moich ulubionych. Po przeczytaniu książki, mogę stwierdzić, że film dość luźno bazuje na książce. Wielu bohaterów i wątków jest ze sobą przemieszanych ale zarówno film jak i książka zapadają w pamięci. Co do samej książki, to jako napisana przez człowieka, który przez swoją młodość do momentu osądzenia go przez francuski wymiar sprawiedliwości był z prawem na bakier, jest napisana luźnym, łatwo przyswajalnym językiem.To co mi zapadło najbardziej w pamięci, to sposób w jaki odnoszono się do zbiega (czyli głównego bohatera) w różnych, wtedy kolonialnych krajach. Kraje a raczej angielscy koloniści, bardzo łaskawie a wręcz z upodobaniem i podziwem odnosili się do zbiegów z francuskiej zsyłki, pomimo, iż wielu z nich (niesłusznie ale kto mógł to wtedy zweryfikować) było skazanych za zabójstwa. Oczywiście podziw w większości brał się z przepłynięcia dużego obszaru morskiego w maleńkiej łodzi a nie z zabicia człowieka. Natomiast taka Kolumbia i jej potworne więzienia to majstersztyk systemu penitencjarnego! Osadza się tam przykładowo człowieka w ciemnym lochu, gdzie podziemne cele znajdują się poniżej poziomu morza i w momencie przypływu dwa razy na dobę, cela jest zalewana do połowy niosąc ze sobą szczury i wszelakie robactwo. I tak przez wiele miesięcy czy nawet lat! Natomiast jeśli więzień ma pieniądze, które trzymał w "sejfie", czyli w d...(!), to mógł spokojnie kupić sobie względy strażników czy ich pomoc w ucieczce. Doprawdy, kiedy przeczytałem opis kolejnej nieudanej ucieczki z tego samego więzienia, do której uzyto dynamitu niemal rozsadzając mur więzienny, przez dłuższą chwilę nie mogłem przestać się śmiać. Książka jest naprawdę ciekawym studium więziennego życia i ucieczki. Myślę, że dużym wyzwaniem w tłumaczeniu takiej książki, jest znajomość więziennego, "technicznego języka" przez tłumacza używanego. Sam nie garowałem więc takowego nie znam, ale w życiu człowiek sporo słyszał czy naoglądał się mniej lub bardziej dokumentalnych filmów o życiu za kratami i uważam, że tłumacz podołał wyzwaniu.

Może i nieco ubarwione, ale dobrze się czyta. No i ten film, który podczas lektury od razu przywołuje twarze aktorów...