Deklaracja

Okładka książki Deklaracja
Gemma Malley Wydawnictwo: Wilga Cykl: Deklaracja (tom 1) fantasy, science fiction
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Deklaracja (tom 1)
Tytuł oryginału:
The Declaration
Wydawnictwo:
Wilga
Data wydania:
2010-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788325902384
Tłumacz:
Tomasz Konatkowski
Tagi:
Gemma Malley antyutopia sciene fiction postapokalipsa literatura młodzieżowa

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1172 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
430
237

Na półkach: , , ,

Przyszłość. Przełomowe w historii świata wydarzenie – wynalezienie leku na nieśmiertelność - na zawsze już pociągnie za sobą szereg transformacji w ówczesnym stylu życia. Powszechnie panuje przecież obawa przed śmiercią, ludzie pragną żyć jak najdłużej, a kiedy na horyzoncie pojawia się opcja nieśmiertelności, niewiele istot ludzkich nie chce z niej skorzystać. Z czasem jednak na świecie zaczyna brakować miejsca dla nowych osobników. Władze po przeprowadzeniu odpowiednich debat znajdują rozwiązanie tej sytuacji. Rok 2065. W życie wchodzi Deklaracja, które zezwala małżeństwom na posiadanie tylko jednego potomka. W 2080 roku w Deklaracji wprowadzone zostają liczne poprawki, z których najważniejsza zabrania posiadania dzieci. Istnieje jednak pewna zasada, określana mianem Rezygnacji zgodnie z którą małżeństwo może posiadać dziecko w zamian za nieśmiertelność.

W 2140 roku poznajemy nadmiara Annę – piętnastoletnią wówczas dziewczynę, nie znającą wartości ludzkich. Przyszła na świat wbrew panującemu prawu i dlatego też została odebrana rodzicom. Od małego dziecka przebywa w Grange Hall. To ośrodek, w którym przetrzymuje się istoty takie jak Anna. Uczy się ich przede wszystkim posłuszeństwa, przygotowuje do służenia w domach Legalnych ludzi. W ośrodku panują rygorystyczne zasady, które uniemożliwiają nadmiarom delektowanie się życiem. Nie mogą oni posiadać niczego na własność, nie mogą kąpać się w ciepłej wodzie. Muszą bezwzględnie spełniać polecenia Legalnych, nosić odpowiednie ubrania, wykonywać zlecone zadania. Ana zna swoje miejsce, pragnie jak najlepiej wywiązywać się z powierzonych jej zadań, Chce być dobrym nadmiarem. Kiedy pewnego dnia do ośrodka trafia Peter system wartości Anny zaczyna stopniowo ulegać zmianie. Jak potoczą się jej losy?

Należy wspomnieć, że bohaterowie „Deklaracji” przedstawieni są przez pisarkę w sposób niezwykle wnikliwy. Dzięki świetnym kreacjom bohaterów książkę czyta się bardzo przyjemnie. Charaktery głównych postaci nie zlewają się, wprost przeciwnie są zróżnicowane. Spotkamy tu indywidua ze złym charakterem, dzieci pokrzywdzone przez los, odważne i zdeterminowane postaci czy poddane systemowi jednostki. Co więcej, niektórzy z nich przechodzą widoczną transformację, której efekty śledzimy na łamach książki.

Wizja świata stworzonego przez Gemmę Malley jest przerażająca. Autorka pokazuje nam jak rozwój technologii może wpłynąć na społeczeństwo w przyszłości. Celem życia większości ludzi jest dążenie do idealnej egzystencji. Poszukiwanie nowinek technologicznych przedłużających żywotność i ułatwiających codzienne funkcjonowanie staje się priorytetem większości obywateli. Koszta i środki służące do osiągnięcia celu nie mają znaczenia. Do tego stopnia, że gotowi są oni poświęcić inne życia ludzkie, by zrealizować swoje pragnienia. Malley jednak nie zamyka bram do tego świata. Daje nam nadzieję i wskazuje, że istnieje szansa na zmianę – tworzy dwójkę bohaterów, którzy są tego doskonałym przykładem.

”Deklaracja” napisana jest w dwóch narracjach. Opowieść poznajemy z perspektywy Anny zapisującej wydarzania w swoim dzienniku. W dalszej kolejności pojawia się narracja trzecioosobowa gładko wprowadzona przez autorkę. Język powieści jest nieskomplikowany, co sprawia, że powieść czyta się szybko i przyjemnie. Pędząca akcja absorbuje i pozwala Czytelnikowi zatopić się w świecie Nadmiarów.

”Deklaracja” to interesująca powieść o przyszłości, przy której nie sposób się nudzić. Wykreowany przez autorkę świat w przyszłości może budzić w nas niepokój, ale może także być przestrogą przed gonitwą za postępem technologicznym. Gorąco polecam!

Przyszłość. Przełomowe w historii świata wydarzenie – wynalezienie leku na nieśmiertelność - na zawsze już pociągnie za sobą szereg transformacji w ówczesnym stylu życia. Powszechnie panuje przecież obawa przed śmiercią, ludzie pragną żyć jak najdłużej, a kiedy na horyzoncie pojawia się opcja nieśmiertelności, niewiele istot ludzkich nie chce z niej skorzystać. Z czasem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 556
  • Przeczytane
    1 487
  • Posiadam
    372
  • Ulubione
    121
  • Teraz czytam
    28
  • Chcę w prezencie
    27
  • 2013
    26
  • 2014
    23
  • Fantastyka
    21
  • 2012
    20

Cytaty

Więcej
Gemma Malley Deklaracja Zobacz więcej
Gemma Malley Deklaracja Zobacz więcej
Gemma Malley Deklaracja Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także