Deklaracja

Okładka książki Deklaracja Gemma Malley
Okładka książki Deklaracja
Gemma Malley Wydawnictwo: Wilga Cykl: Deklaracja (tom 1) fantasy, science fiction
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Deklaracja (tom 1)
Tytuł oryginału:
The Declaration
Wydawnictwo:
Wilga
Data wydania:
2010-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788325902384
Tłumacz:
Tomasz Konatkowski
Tagi:
Gemma Malley antyutopia sciene fiction postapokalipsa literatura młodzieżowa
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1167 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
263
12

Na półkach:

Bardzo się dziwię, że nigdy przedtem nie słyszałam o tej serii, biorąc pod uwagę moje zainteresowanie dystopiami młodzieżowymi. "Deklaracja" jest bardzo typowym przedstawicielem swojego gatunku. Takim trochę niedogotowanym. Jest ciekawy pomysł na świat i tajemniczy chłopak, w którym główna bohaterka się zakocha, czyli główny szkielet historii z tego gatunku, ale niewiele ciekawego ponadto.
Główni bohaterowie mają w sobie coś takiego, że mój mózg uparł się, że mają max 13 lat, zachowują się i mówią jak takie dzieciaki, że nie mogę ich brać na poważnie, nawet gdybym chciała.

Najciekawsza część książki to chyba wątki dyrektorki i tej młodszej uczennicy (ale już zapomniałam jak się nazywały, więc najciekawsza to pojęcie bardzo względne)

Wordbuilding jest trochę naiwny - na pewno nie jest to najrealityczniejsze rozwiązanie problemu przeludnienia - ale ma też kilka swoich dobrych momentów, głównie związanych ze zbytnim przestrzeganiem jego zasad przez władzę

Bardzo się dziwię, że nigdy przedtem nie słyszałam o tej serii, biorąc pod uwagę moje zainteresowanie dystopiami młodzieżowymi. "Deklaracja" jest bardzo typowym przedstawicielem swojego gatunku. Takim trochę niedogotowanym. Jest ciekawy pomysł na świat i tajemniczy chłopak, w którym główna bohaterka się zakocha, czyli główny szkielet historii z tego gatunku, ale niewiele...

więcej Pokaż mimo to

avatar
417
57

Na półkach: ,

Pomysł ciekawy, ale wykonanie takie sobie, chociaż czyta się szybko. Książka zdecydowanie dla młodszych odbiorców.

Pomysł ciekawy, ale wykonanie takie sobie, chociaż czyta się szybko. Książka zdecydowanie dla młodszych odbiorców.

Pokaż mimo to

avatar
1697
1685

Na półkach:

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
666
182

Na półkach: , , , ,

Całą trylogię odświeżyłam sobie po sześciu latach i muszę powiedzieć, że była to całkiem przyjemna lektura. Świat przedstawiony przez autorkę skłania do refleksji, wciąga i pochłania, sprawiając, że chce się jednocześnie czytać i skończyć czytać. Jest to książka młodzieżowa, nie pierwszy raz przekonuje się jednak, że, mimo iż jest to książka z myślą o nastolatkach napisana, niekoniecznie przez takowych tylko i wyłącznie musi być czytana. Szczerze polecam wszystkim wielbicielom dystopii.

Całą trylogię odświeżyłam sobie po sześciu latach i muszę powiedzieć, że była to całkiem przyjemna lektura. Świat przedstawiony przez autorkę skłania do refleksji, wciąga i pochłania, sprawiając, że chce się jednocześnie czytać i skończyć czytać. Jest to książka młodzieżowa, nie pierwszy raz przekonuje się jednak, że, mimo iż jest to książka z myślą o nastolatkach napisana,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2271
489

Na półkach: , ,

DNF 20%
pokonał mnie styl pisania autorki i rodzaj narracji. Pamiętnik i chaotyczne prowadzenie akcji zmęczyło mnie aż za szybko. Nie warto się męczyć.

DNF 20%
pokonał mnie styl pisania autorki i rodzaj narracji. Pamiętnik i chaotyczne prowadzenie akcji zmęczyło mnie aż za szybko. Nie warto się męczyć.

Pokaż mimo to

avatar
1184
443

Na półkach:

"Deklaracja" leżała na mojej półce od co najmniej 6 lat. I ze skutkiem muszę stwierdzić, że chyba przeleżała tam za długo.
Historia ma w sobie sporo wartości - to fakt. Książka zmusza do refleksji - owszem. Lektura porusza ponadczasowe i ważne tematy w formie, w której nie są ukazane wprost, tylko wyłaniają się z kontekstu, co nadaje im wartości - zdecydowanie.
Mimo wszystko, "Deklaracja" była powieścią przeglądają i nudną. Dla ciekawej końcówki przebrnęłam przez 3/4 książki w których główna bohaterka wciąż robiła, wciąż myślała i wciąż zachowywała się tak samo. Do tego fabuła jest całkiem przewidywalna, a niektóre zwroty nad wyraz głupie. Aż chciałoby się rzec - dlaczego postaci nie są mądrzejsze?!
W ogólnym rozrachunku lektura przyjemna, całkiem ciekawa, niestety trochę przegadana i rozwleczona z fabułą. Nie czuję potrzeby by poznać pozostałe tomy i tego nie zrobię.
Jednak ani nie polecam, ani nie odradzam.
Ja chyba jestem już na takie historie po prostu za stara.

"Deklaracja" leżała na mojej półce od co najmniej 6 lat. I ze skutkiem muszę stwierdzić, że chyba przeleżała tam za długo.
Historia ma w sobie sporo wartości - to fakt. Książka zmusza do refleksji - owszem. Lektura porusza ponadczasowe i ważne tematy w formie, w której nie są ukazane wprost, tylko wyłaniają się z kontekstu, co nadaje im wartości - zdecydowanie.
Mimo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1108
740

Na półkach: , , , ,

„…w naturze nie chodzi o zachowywanie starych rzeczy, ale o tworzenie nowych.”

Już nie pamiętam kiedy w jakiejś promocji za grosze nabyłam całą tę serię. A że zaczęłam mierzyć się z książkami, które zalegają na półce, spoglądają na mnie z żalem i błagają o swoją szansę, także oto jestem tu i teraz, już po lekturze Deklaracji i muszę przyznać, że bawiłam się całkiem dobrze. Nie była to jakaś mega rewelacja, napisana w bardzo prosty sposób, ale historia z pomysłem i potencjałem.

Anna jest nadmiarem. Od kiedy odkryto leki na Długowieczność i wprowadzono Deklarację, która zakazuje posiadania potomstwa, każde przypadkiem pojawiające się dziecko na świecie staję się nadmiarowym i zostaje rodzicom odebrane, a jego rodzice trafiają do więzienia. Nadmiar zaś trafia do specjalnego ośrodka, gdzie przechodzi indoktrynację. Wpajana zostaje nienawiść dla rodziców, którzy byli samolubni i złamali prawo. Nadmiar nie powinien był istnieć. Ale skoro już jest, może stać się Użytecznym dla legalnych ludzi. Po wielu latach takich nauk Anna wierzy w to i jej jedynym celem to być użyteczną i zapłacić za grzechy rodziców. Ale pewnego dnia pojawia się w ośrodku nastoletni już nadmiar Peter i cały świat Anny zostaje wywrócony do góry nogami.

Problem nieśmiertelności przedstawiony ciekawie i w sposób mogący dać młodemu czytelnikowi do myślenia, starszemu może troszkę zabraknąć. Przede wszystkim można mieć zastrzeżenia do formy, bardzo prostej, zbyt prostej wręcz. Książka razi też przewidywalnością fabuły, dość płaskimi postaciami i lekką naiwnością, zwłaszcza postaci Anny. Ale w sumie czego można oczekiwać po dziewczynie, której zrobiono wodę z mózgu i nie ma pojęcia o świecie zewnętrznym. Strasznie dużo oczywistości, jak to, że pisanie pamiętnika to nie jest dobry pomysł, jak będzie wyglądać przemiana Anny, która zaszła generalnie w ułamku sekundy. Zabrakło mi czasu, może przez to, że książka krótka, aby zarówno przemiana jak i wielkie uczucie mogło nastąpić, przez co nie wydawało mi się to wszystko w żaden sposób głębokie.

Mimo wszystko opowieść była o czymś, niosła jakieś przesłanie i można z niej było wyciągnąć coś wartościowego, dlatego dam tej serii szansę i będę czytać dalej, zwłaszcza liczę na akcję związana z Sheilą, który to wątek nie został zamknięty.

„…w naturze nie chodzi o zachowywanie starych rzeczy, ale o tworzenie nowych.”

Już nie pamiętam kiedy w jakiejś promocji za grosze nabyłam całą tę serię. A że zaczęłam mierzyć się z książkami, które zalegają na półce, spoglądają na mnie z żalem i błagają o swoją szansę, także oto jestem tu i teraz, już po lekturze Deklaracji i muszę przyznać, że bawiłam się całkiem dobrze....

więcej Pokaż mimo to

avatar
229
94

Na półkach:

Ciekawa powieść, kolejna która powstała na fali mody na dysutopie, którą wywołały Igrzyska Śmierci.

Historia zaczyna się naprawdę dobrze, przedstawiony świat jest brutalny, a główna bohaterka jest zindoktrynowaną jednostką, która wierzy w porządek świata proponowany przez system. Moja ocena nie jest wyższa z uwagi na to, że jest to bardzo powszechny motyw w powieściach dla młodych dorosłych. Jak łatwo można się domyślić, pojawia się mężczyzna, który zmienia sposób myślenia głównej bohaterki.Jest to sztandarowe dla tego typu powieści i nudne do bólu.

Życie nadmiarów w ośrodku zostało opisane naprawdę dobrze. Natomiast uważam, że zakończenie wypada bardzo słabo. [SPOJLER]Główna bohaterka odnajduje wreszcie rodziców, wydaje się to ważnym momentem, tymczasem zostają oni przez pisarkę potraktowani powierzchownie - oczywiście skupiono się na relacji romantycznej. To ogromnie psuje tego typu książki. Kolejna sprawa to poświęcenie rodziców Anny, które ma być dla czytelnika szokiem, nie było dobrym zagraniem. Bohaterowie żyją w świecie o jasnych zasadach, a czytelnik dowiaduje się na końcu w absurdalnej sytuacji samobójstwa, że można poświęcić życie za życie, ba że można też kogoś zabić, żeby ktoś inny przestał być nadmiarem i stał się legalny. Jest to absurdalne i wprowadziło by w takim świecie niesamowity chaos i walkę o przetrwanie. Zasada totalnie nie przemyślana i wprowadzona chyba tylko dlatego, że autorka nie miała pomysłu jak uwolnić bohaterów.

Podsumowując: powieść zaczyna się ciekawie, a później na wierzch wychodzą niespójności wykreowanego świata. Na szczęście mimo to, można miło spędzić czas przy lekturze.

Ciekawa powieść, kolejna która powstała na fali mody na dysutopie, którą wywołały Igrzyska Śmierci.

Historia zaczyna się naprawdę dobrze, przedstawiony świat jest brutalny, a główna bohaterka jest zindoktrynowaną jednostką, która wierzy w porządek świata proponowany przez system. Moja ocena nie jest wyższa z uwagi na to, że jest to bardzo powszechny motyw w powieściach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
632
26

Na półkach:

Seria jest sympatyczna (jestem w połowie trzeciej książki). Coś w tych książkach sprawia, że wystawiam wysoką ocenę. Książka dla młodszych czytelników, zaczyna się nielogicznie, ma wiele błędów i czegoś, co mnie razi. A pomimo to myślę, że warto ;)

Seria jest sympatyczna (jestem w połowie trzeciej książki). Coś w tych książkach sprawia, że wystawiam wysoką ocenę. Książka dla młodszych czytelników, zaczyna się nielogicznie, ma wiele błędów i czegoś, co mnie razi. A pomimo to myślę, że warto ;)

Pokaż mimo to

avatar
114
89

Na półkach:

Nienajgorsza, ale nie zostanę fanką.

Cóż, opowieść zapowiadała się ciekawie, pomysł na fabułę całkiem interesujący, ale samo wykonanie nie zachwyca. Książkę ratuje fakt, że została napisana dla młodzieży - można zatem wybaczyć prosty język, nieskomplikowaną fabułę i przewidywalne rozwiązania. A także płaskich bohaterów, czy zbyt szybkie i słabo uzasadnione ich przemiany. Właściwie... to tylko pomysł wychodzi na plus, reszta niestety troszeeeczkę kuleje. Aczkolwiek, nastolatkowie odnajdą tu ciekawą historię.

Mnie niestety ta opowieść niespecjalnie wciągnęła i nie zaangażowała. Na plus wychodzi styl autorki, dzięki któremu skończyłam książkę w miarę szybko. Mimo to jakoś nie ciekawią mnie losy Anny na tyle, żebym miała sięgnąć po drugą część.

Nienajgorsza, ale nie zostanę fanką.

Cóż, opowieść zapowiadała się ciekawie, pomysł na fabułę całkiem interesujący, ale samo wykonanie nie zachwyca. Książkę ratuje fakt, że została napisana dla młodzieży - można zatem wybaczyć prosty język, nieskomplikowaną fabułę i przewidywalne rozwiązania. A także płaskich bohaterów, czy zbyt szybkie i słabo uzasadnione ich przemiany....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 561
  • Przeczytane
    1 479
  • Posiadam
    372
  • Ulubione
    122
  • Chcę w prezencie
    27
  • 2013
    26
  • Teraz czytam
    26
  • 2014
    23
  • Fantastyka
    20
  • 2012
    20

Cytaty

Więcej
Gemma Malley Deklaracja Zobacz więcej
Gemma Malley Deklaracja Zobacz więcej
Gemma Malley Deklaracja Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także