Dobrani

Tłumaczenie: Janusz Ochab
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Matched
Sweet

Urzekający romans rozgrywający się w świecie, gdzie każdy wybór jest z góry przewidziany, gdzie nawet miłość jest pod kontrolą. Cassia zawsze była przekonana, że Społeczeństwo wybiera dla niej to, co najlepsze: co powinna czytać, co oglądać, w co wierzyć. Kiedy więc podczas uroczystości Doboru na ekranie pojawia się twarz Xandera, Cassia nie ma żadnych wątpliwości, że to właśnie jest jej...

Kiedy więc podczas uroczystości Doboru na ekranie pojawia się twarz Xandera, Cassia nie ma żadnych wątpliwości, że to właśnie jest jej idealny partner… do chwili gdy następnego dnia w miejsce Xandera na ekranie wyświetla się przez moment twarz Ky’a Markhama.

Społeczeństwo mówi jej, że to drobna usterka, odosobniony przypadek, i że powinna się skupić na szczęśliwym życiu, które przyjdzie jej wieść z Xanderem. Lecz Cassia nie może przestać myśleć o Ky’u, a gdy oboje powoli zakochują się w sobie, zaczyna powątpiewać w nieomylność Społeczeństwa i staje przed trudną decyzją: musi wybrać pomiędzy Xanderem i Ky’em, pomiędzy życiem, jakie do tej pory znała, a drogą, którą nikt dotąd nie ośmielił się pójść.

źródło opisu: http://paranormalbooks.pl/2011/02/12/zapowiedz-dobrani-condie-ally/

źródło okładki: http://paranormalbooks.pl/2011/02/12/zapowiedz-dobrani-condie-ally/

muax3 | 2013-11-28
Przeczytana: 09 listopada 2013

Uwielbiam! Jedna z niewielu książek, które zmusiły mnie do refleksji na jakiś temat. Czytając, często zastanawiałam się co ja bym zrobiła na miejscu głównej bohaterki.
Przeszkadzało mi troszkę to, w jaki sposób Cassia uświadamiała sobie prawdę. Przed rozpoczęciem lektury (sama nie wiem dlaczego)myślałam, że uświadomi ona sobie ją nagle. Coś w stylu BUM!I wszystko staje się jasne, ale nie będę jęczeć.
"Dobrani" to moja pierwsza przygoda z tym gatunkiem i jestem pewna, że nie ostatnia.

mantra | 2011-03-07
Przeczytana: 07 marca 2011

Od jakiegoś czasu w Internecie krąży łańcuszek o takiej z grubsza treści: „Z badań Amerykańskich naukowców wynika, by żyć długo i zdrowo codziennie należy jeść jedno jabłko, pić dwa litry wody, spać osiem godzin, zażywać aspirynę przeciwko zawałowi, dzwonić do przyjaciół, bo posiadanie grupy wsparcia przedłuża średnią życia…”, co podsumowane jest mniej więcej tak „ ponieważ na te wszystkie rzeczy potrzeba Ci dziennie 36 godzin możesz podczas oglądania dzienika szczotkować zęby by wyczyścić resztki jabłka które pogryzłeś 99 razy”. Wyobraźmy sobie więc świat, w którym wyniki badań zastosowano w praktyce – rzeczywistością rządzi statystyka, a przypadek zastąpiono rachunkiem prawdopodobieństwa. Nowe, wspaniałe Społeczeństwo.

Cassia jest dumną członkinią Społeczeństwa, w którym każdy element życia dopracowany jest – przepraszam, oszacowany – z najwyższym możliwym prawdopodobieństwem. Każdy ma swoją wyspecjalizowaną rolę, gotowe jedzenie dostarczane jest do domów, kolejka dowożąca do...

adorable | 2011-04-04
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Jak wiadomo - nie ma ludzi idealnych, w związku z tym idealne społeczeństwo nie istnieje. W każdym są jakieś zgrzyty, nieporozumienia, czasami mniejsze, czasami większe, ale zawsze znajdzie się jakaś rysa, która nie pozwoli zapomnieć, że jesteśmy tylko ludźmi i zdarza się nam zrobić czy powiedzieć coś nie tak jak trzeba.
Osoby rządzące krajem przez cały czas próbują wciskać nam wizję idealnego państwa, do którego trzeba dążyć, aby żyło nam się lepiej. Jednak, nie oszukujmy się, to wszystko jest jedną wielką Utopią. Jest to odwieczny problem i powód do narzekań. Do tej pory też to robiłam, jednak po przeczytaniu "Dobranych" mój światopogląd zmienił się diametralnie. Teraz.. mimo wszystko, cieszę się, że nasze państwo nie jest idealne i nigdy takie nie będzie.

Cassia żyje w świecie, gdzie wszystko jest ustalone z góry - każdy musi jeść odpowiednio dobrany posiłek, nie może biegać ani dzielić się jedzeniem z innymi, nawet sny są rejestrowane przez Społeczeństwo. Każde przewinienie...

Cassin89 | 2011-03-11
Przeczytana: 10 marca 2011

Wyobraź sobie taki świat gdzie, Społeczeństwo wyznacza koniec twojego życia. Właściwie to Społeczeństwo wyznacza wszystko. Co masz jeść, jak masz się ubrać, gdzie masz pracować i co masz robić w życiu, jak możesz spędzać swój wolny czas. Kontroluje twoje sny i wspomnienia. Decyduje o tym co powinnaś zapomnieć.
Wyznacza ono także kogo masz poślubić, kto z całej puli Społeczeństwa zostanie tobie Dobrany. Zawrzesz Kontrakt z kimś kogo nigdy nie widziałaś na oczy, z innej części kraju, zupełnie obcym.
Zdarzają się jednak niecodzienne wyjątki.
Cassia, główna bohaterka zostaje dobrana podczas Bankietu z osobą, z którą na niego przyjechała - jej przyjacielem od czasów dzieciństwa Xandrem.
Czy przyjaźń może przemienić się w miłość gdy tego chcemy ?
Rodzice obu stron są szczęśliwi - ich dzieci nie muszą wiązać się z zupełnie obcą osobą. Tylko że w świecie Społeczeństwa nie ma czegoś takiego jak "szczęśliwy traf", każdy aspekt życia jest do końca zaplanowany.
To nie dowód szczęścia, to dowód...

Priada | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Czytając książkę zastanawiałam się jak sama reaguje kiedy coś jest mi z góry narzucane. Hmmmm niezbyt fajnie i zazwyczaj szukam innej drogi. Tutaj sytuacja jest wybitnie kontrolowana. Począwszy od tego w co się ubierzesz, co zjesz, co będziesz robić i z kim żyć przez resztę życia. Ciekawe są tutaj trzy tabletki zielona niebieska i czerwona. Do czego służą? Czy faktycznie cała społeczność jest zdyscyplinowana i panuje nad wszystkim? Czy może są jakieś niezgodności? Co zrobić kiedy serce rwie się do dwóch osób naraz?
Polecam...nie tylko młodym osobom.

lullaby | 2011-04-01
Przeczytana: 26 marca 2011

Dobrani – jak dwie połówki jabłka…

Wyobraź sobie, że w całym swoim życiu mógłbyś poznać tylko 100 wierszy, 100 piosenek, 100 obrazów –starannie wyselekcjonowanych przez Komisję, czy w ogóle można to sobie wyobrazić…? A gdyby ten okrojony wybór podyktowany był dobrem Społeczeństwa, czy wtedy te sto rzeczy by wystarczyło? Czy nie przeszkadzałoby ci, że ktoś decyduje za ciebie, wybiera wszystko od stroju, poprzez pracę, oraz rodzaj i ilość jedzenia. A co z życiowym partnerem? Co ty na to, żeby ktoś znalazł idealnego kandydata za ciebie? Wtedy na pewno bylibyście idealnie DOBRANI…

„Co innego mieć wybór i zdecydować się na takie, a nie inne życie, a co innego nie mieć żadnego wyboru”. Bohaterowie książki Ally Condie właściwie nie maja wpływu na nic. Społeczeństwo decyduje za nich –ono wie najlepiej, co jest dobre, a co złe. Ale czy na pewno…?

Cassia została wychowana w przekonaniu, że otacza ją idealna rzeczywistość, najlepsza z możliwych. Na uroczystości Doboru na ekranie pojawiła...

Aithusa22 | 2015-03-14
Przeczytana: 10 marca 2015

" Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy. [...] Buntuj się, buntuj, gdy światło się mroczy. "

Tę książkę przeczytałam już dobre 3 dni temu, a wciąż targają mną emocje przez nią wywołane.
Muszę powiedzieć, że nie spodziewałam się po niej dużo, ale okazało się, że "Dobrani" to książka naprawdę dobra. I nie żałuję. Jedyne czego żałuję to tego, że dalsze części nie zostały przetłumaczone i trzeba będzie się przeprosić z wersjami angielskimi.

Cassia to dziewczyna, która żyje w Społeczności. Poznajemy ją w chwili, kiedy czeka na jedno z najważniejszych wydarzeń w swoim życiu. W wieku 17 lat każdy obywatel ma prawo do Doboru odpowiedniego Wybranka. Dziewczyna jest bardzo podekscytowana tym momentem. Jednak Wybrankiem okazuje się jej najlepszy przyjaciel. A gdy w domu przegląda mikrokartę z jego danymi- jej oczom ukazuje się twarz chłopca, którego również zna- Ky'a. Jak to w takich historiach bywa- zakochują się w sobie i muszą ukrywać przed okiem czujnych...

Jak żyje się w świecie, gdzie każdy twój ruch jest obserwowany, gdzie jesteś uzależniona od innych, nie możesz podejmować własnych decyzji? Gdzie ktoś narzuca ci swoją wolę, a ty nawet o tym nie wiesz.

Cassia jest jedną z wielu członkiń społeczeństwa. Żyje według zasad funkcjonariuszy, sama nigdy nie podjęła żadnej decyzji, a mimo to jest szczęśliwa. Dlaczego? Bo nie zaznała nigdy wolności.
Gdy nadchodzi dzień doboru dziewczyna poznaje swojego życiowego wybranka. Jest nim jej przyjaciel Xander, ale nagle na ekranie, gdzie wcześniej widniała jego twarz pojawia się nowa. Jest to twarz Ky'a. Przez to zdarzenie wszystko się komplikuje i nic już nie jest takie jak było wcześniej...

Zacznę od okładki, bo to ona gra istotną rolę w tej powieści. Przyciąga wzrok, hipnotyzuje swoim wyglądem i kusi tajemnicą. Jest idealnie ,,dobrana,,. Pasuje do treści i z wielką dokładnością odwzorowywuje ją. Przedstawia ona Cssie w społeczeństwie. Dziewczyna jest w nim zamknięta jak w szklanej kuli,...

Catalina | 2011-03-12
Przeczytana: 12 marca 2011

Wyobraź sobie świat idealny – bez chorób, bólu, wojen i cierpienia, całkowicie bezpieczny, pozbawiony patologii, w którym wszyscy dożywają sędziwego wieku, są szanowani, akceptowani, spełnieni i szczęśliwi. Niemożliwe? W realnym świecie – być może, jednak na kartach powieści wszystko jest możliwe, wszystko może się zdarzyć. Zwłaszcza, gdy jej autorem jest ktoś z wyobraźnią Ally Condie.

Cassia Maria Reyes żyje w perfekcyjnym Społeczeństwie, które kontroluje całe jej życie poczynając od tego, co zje na śniadanie, a kończąc na wyborze partnera życiowego i stałej pracy. W jej życiu nie ma przypadków, fatum czy przeznaczenia – istnieje jedynie rachunek prawdopodobieństwa. System narzuca obywatelom godziny pracy i odpoczynku, ubiór, lektury, zawód. Pogwałcenie sztywnych zasad grozi popełnieniem tak zwanego Naruszenia i interwencją Funkcjonariuszy. Ci, którzy się na to odważą, uzyskają status Aberracji lub co gorsza Anomalii i nigdy już nie będą częścią nieskazitelnego państwa. Jednak...

Grafitowa_ | 2011-03-13
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 13 marca 2011

Pomyśl o świecie idealnym, w którym każdy przestrzega prawa. Ludzie nie chorują, nie zakochują się. To społeczeństwo wybiera ci drugą połówkę z którą spędzisz resztę życia… Będziesz miał z nią od określonego wieku dzieci. Wiesz, kiedy nadejdzie śmierć twoja i bliskich. Tak wygląda świat w, którym żyje Cassia – główna bohaterka trylogii „Dobrani” autorstwa Ally Condie.

„Dobrani” to romans, który rozgrywa się w świecie kontrolowanym przez Społeczeństwo. Cassie była przekonana, że robią oni to dla dobra mieszkańców. Gdy nadchodzi bankiet Doboru jej wybrankiem zostaje Xandier, przyjaciel z dzieciństwa. Nie ma wtedy wątpliwości, że zostali dobrani idealnie. Jednak gdy na ekranie pojawia się twarz Ky’a Markhama pojawiają się wątpliwości. Funkcjonariuszka chcę uspokoić Cassie, mówiąc, że to ich błąd. O usterce, która się pojawiła ma zapomnieć. Jednak Cassie nie daje to spokoju.. Mimo tego, że jest z Xanderem, przybliża się do Ky’a. Poznaje przeszłość, która porusza Cassie. Jak potoczą...