Dobrani

Okładka książki Dobrani Ally Condie
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Dobrani
Ally Condie Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Dobrani (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Dobrani (tom 1)
Matched
Prószyński i S-ka
2011-03-08
2011-03-08
2010-01-01
Janusz Ochab

myślałam, że to kolejna książka dystopijna, jedna z wielu, i cóż, rzeczywiście nią jest, ale za to ma genialną narrację, przypomina mi trochę tą z dotyku julii; ładne opisy, szczególnie emocji, chociaż szkoda, że postacie drugoplanowe trochę zaniedbane; mimo wszystko nie spodziewałam się tego, polecam!

5-10 listopada 2019r.

5-10 listopada 2019r.

Ogromne rozczarowanie! Taki dobry pomysł na fabułę, a tak bardzo skopany. No szkoda, wielka szkoda. Akcji prawie nie ma, a jak już cokolwiek się dzieje to wlecze się jak flaki z olejem.

Na początku książka szybko mnie wciągnęła, niestety środek historii stawał się dla mnie monotonny, a zakończenie zaskoczyło. Może tak postrzegam te stare młodzieżówki przez swój wiek ? Kto wie ...
Szkoda że kolejne części nie są wydane w Polsce, albo po prostu nie mogę ich znaleźć .
Polecam tym którzy są ciekawi tej historii.

Polecam tym którzy są ciekawi tej historii.

Ludzie często zastanawiają się, czy ich wybory nie są z góry zaplanowane. Czy przypadkiem nie żyjemy wedle ustalonego planu, nasze możliwości są ograniczone a wolna wola tak naprawde nie istnieje. Jednak czytając książkę Ally Condie "Dobrani" można mieć wrażenie, że jeśli nawet teraz mamy prawo wyboru, to w przyszłości może zostać nam to odebrane. Książka wprowadziła mnie w zupełnie inny świat, świat idealny, pozostawiając po sobie nierealny strach, że czeka mnie to samo. Historia Cassi, Xandera i Ky'a to historia, w gruncie rzeczy o miłości, ale również o odnajdywaniu siebie, poznawaniu swoich uczuć i uczeniu się dokonywania wyboru. Autorka wprowadziła nas do życia pod kierownictwem Społeczeństwa, które jako najwyższa władza, ma prawo decydować o całym twoim przyszłym, ale również teraźniejszym, życiu. Twoje umiejętności będą wykorzystane jak najlepiej, twoje małżeństwo zostanie starannie "dobrane" a ty masz cieszyć się życiem do osiemdziesiątki i dziękować za to wszystko pozostając lojalnym, i nie zadawając pytań. Myślę że książka jak najbardziej udała się Pani Condie i jest godna polecenia wszystkim niezależnie od wieku, bo każdy może znaleźć coś dla siebie, a nawet zmienić swój sposób zapatrywania się na niektóre aspekty swojego życia. Tak więc, dokonujmy mądrych wyborów a jednym z nich niech będzie sięgnięcie po książkę "Dobrani" Ally Condie.

Na półkach: , , , , , , , ,

Rozczarowanie. Tak nazwałabym uczucie do tej książki. Spodziewałam się tak wiele, a zyskałam tak mało. JEDEN zwrot akcji na całą książkę, prawie żadnych dramatów, schemat pięknej drogi do miłości i przeszkody, która uniemożliwia im ją. Zdecydowanie za dużo opisów jej myśli - mimo, że szybko i sprawnie się to czytało, to było to okropnie nużące. Scena z dziadkiem Cassii mega przesłodzona - nie wyobrażam tak sobie dobrowolnego ścięcia (więcej o tym dowiecie się w pierwszym rozdziale, także nie spoileruję).
Ogólnie słodko-gorzki romans w nowym świecie, utopii.

"Dobrani" to książka, która intrygowała mnie od dłuższego czasu. Świeżo po lekturze mam mieszane uczucia, bo opowieść zarówno mi pasowała jak i nie.
Uważam, że autorka stworzyła ciekawy świat i historię. Akcja była dość interesująca i wciągająca, więc przez książkę wręcz przemknęłam. Jeśli chodzi o postacie to mam wrażenie, że były nijakie. Nie były złe i irytujące, ale jakby niedopracowane - ciężko było mi się z nimi zżyć i odnoszę wrażenie, że niedługo zupełnie ulecą z mojej pamięci. To co najbardziej przeszkadzało mi w książce to odczucia bohaterów względem władzy i przepisów panujących w społeczności. Ciężko powiedzieć co ich utrzymuje we względnym spokoju, bez buntu i powstań, za to z dość dużym strachem przed funkcjonariuszami, skoro ciężko natknąć się na kary za nieprzestrzeganie przepisów. Co więcej, bohaterom zdarza się łamać reguły, a mimo to nic się nie dzieje, może poza upomnieniem, które niczym złym nie skutkują. Właśnie ten aspekt, tak dla mnie niezrozumiały, jest moim zdaniem najsłabszą stroną opowieści.
Pomimo pewnych wad uważam, że "Dobrani" to naprawdę ciekawa oraz wciągająca książka. Chętnie poznałabym jej dalszy ciąg i trochę żałuję, że pozostałe części nie zostały przetłumaczone.

Czuję się dziwnie poruszona tą książką. Na próżno szukać tu epickich bitew i niesamowitych zwrotów akcji, a jednak... ciężko było mi się od niej oderwać. Obserwowanie jak główna bohaterka, przykładna obywatelka, pomału, subtelnie uświadamia sobie co jest nie tak z systemem, w którym żyje intrygowało mnie i zmuszało do refleksji.

Na samym początku książka przypominała mi Dawcę, którego czytałam parę miesięcy wcześniej. Dawca bardzo mi się podobał, i czytając czułam że to taka zwykła podróbka. Dopiero na samym końcu wciągnęłam się w akcji. Minusem tej książki jest wykreowany świat, autorce w ogóle się to nie udało, w innych dystopiach można znaleźć o wiele lepiej stworzoną rzeczywistość. Do tego trzeba dodać że nie był ona zbyt rzeczywisty, powiem szczerze, że o wiele lepiej zbudowałabym ten świat tak by go kontrolować. Jednak bohaterowie byli w porządku, choć czasem popełniali głupie i bezsensowne błędy, ale to typowe w młodzieżówkach. Autorka postawiła na temat wolności, własnej woli i pasji jaką jest poezja i to, muszę przyznać, się jej udało.
Polecam raczej młodszej młodzieży i tym którzy nie czytali zbyt dużo dystopii, inni jak chcą, na pewno nie jest to pozycja obowiązkowa.

Ahhh, czego w tej książce nie było, romans, tajemnica, akcja i zakończenie pozostawiające czytelnika wyglądającego części 2.
No cóż wszystko to prawda, tak samo jak to że wszystko to już było, autorka nie wniosła absolutnie niczego od siebie, zero.
Ogólny pomysł dobierania członków społeczeństwa w idealne dla siebie pary tak jak w "Delirium", zamknięte społeczeństwo, totalitarny rząd/organizacja wszystko kontrolująca, tutaj to można wręcz wymieniać, "Niezgodna", "Igrzyska śmierci", "Klejnot", "Rywalki". No i oczywiście najważniejszy punkt programu: zakazana miłość, no cóż obecna we wszystkich wyżej wymienionych. Na tym się w zasadzie cała fabuła książki zamyka.
Jeżeli ktoś nie czytał wymienionych książek "Dobrani" mogą zainteresować, podobać się a nawet niektórych zachwycić, dla mnie była nieciekawą kalką innych powieści.

• 2011