5 pytań do czytelnika – Justyna Święs

LubimyCzytać
26.02.2019

W Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada wokalistka i współtwórczyni zespołu The Dumplings – Justyna Święs.

1. Kto rozbudził w Pani miłość do książek i jakie są ulubione książki Pani dzieciństwa?

Miłość do książek rozbudził we mnie mój tata. Pierwszą konkretną książką, którą w życiu przeczytałam, mając zaledwie 10 lat, była autobiografia Chaplina. Zabrałam się za tę cegłę tak wcześnie, ponieważ rozpoczynała się zdaniem; „Urodziłem się 16 kwietnia...”. A 16 kwietnia jest również datą moich urodzin! Oszalałam, poczułam więź z autorem i ruszyłam. Kolejnymi ważnymi książkami w dzieciństwie były dla mnie „Mistrz i Małgorzata” oraz „Sto lat samotności”, które czytałam oczywiście bardzo powierzchownie i impresyjnie, ale już wtedy wywarły na mnie ogromny wpływ i zapoczątkowały fascynację literaturą rosyjską i iberoamerykańską.

2. Czy jest książka, której nigdy Pani nie zapomni?

„O miłości i innych demonach” Marqueza. To moja ukochana książka, którą mam zawsze blisko. Więcej w niej moich notatek niż oryginalnego tekstu.

3. Jakie gatunki książek czyta Pani najczęściej i dlaczego?

Najlepiej takie, które łączą w sobie kilka gatunków. Idealne są dla mnie te książki, które trudno zaszufladkować, oscylujące na granicy magii i realizmu.

4. Czy jest książka, którą powinna Pani przeczytać, ale do dzisiaj leży nieprzeczytana i wywołuje wyrzuty sumienia?

„W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta, choćby część „W stronę Swanna”. Zaczynałam tę książkę kilka razy i za każdym coś mnie z niej wybijało i nie pozwalało kontynuować. Dwa tygodnie temu, po obejrzeniu spektaklu „Francuzi” Warlikowskiego, kolejny raz wzięłam tę książkę do rąk, niestety znów przerywając lekturę na rzecz innej, ciekawszej i bardziej atrakcyjnej opowieści o Humboldcie „Człowiek, który zrozumiał naturę”.

5. Czy ma Pani własną kandydatkę na Książkę Roku 2018?

„Gattora. Życie Leonor Fini” Doroty Hartwich. Nie jestem fanką biografii, jednak ta pochłonęła mnie całkowicie i dzięki niej bardziej zainteresowałam się sztukami plastycznymi.

Przeczytaj wszystkie wywiady z cyklu „5 pytań do czytelnika”.

Justyna Święs – wokalistka, autorka tekstów i piosenek, aktorka. Znana przede wszystkim z zespołu The Dumplings, z którym w 2015 roku otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego – Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Jest także laureatką Nagrody Artystycznej im. Grzegorza Ciechowskiego. Z Wojtkiem Urbańskim z zespołu Rysy wspólnie napisali utwór będący czołówką serialu „Ultraviolet” w reżyserii Jana Komasy. Skomponowała także muzykę i napisała słowa do utworów w spektaklu „Mapa i terytorium” Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Gościnnie pojawiała się na płytach takich zespołów i artystów, jak: Voo Voo, Fisz Emade Tworzywo, Wojciech Mazolewski.

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2550
4
26.02.2019 11:47

Zapraszamy do dyskusji.


6768
349
26.02.2019 14:07

Świetne i bardzo inspirujące odpowiedzi!


916
32
27.02.2019 18:30

Heh, porównanie powyższego wywiadu z rozmową przeprowadzoną z p. Kurdej-Szatan (z uwzględnieniem komentarzy) pozwala zrozumieć mechanizmy funkcjonowania współczesnej popkultury. Ludzie inteligentni, którzy mają coś interesującego do przekazania nie wzbudzają zbytnich emocji. O wiele łatwiej jest przyciągnąć atencję odbiorcy czy to przez ignorancję, niewiedzę czy też inne...

więcej

zgłoś błąd