Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7,18 (140 ocen i 20 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
14
8
29
7
53
6
21
5
11
4
3
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788378393757
liczba stron
584
język
polski
dodała
Ag2S

Biografia Marka Hłaski – największej ikony polskiej literatury. Hłasko już za życia stał się legendą, a jego przedwczesna śmierć w 1969 roku (miał zaledwie 35 lat) tylko tę legendę wzmocniła. Nazywany był polskim Jamesem Deanem, a literacko porównywany do Ernesta Hemingwaya. Autor biografii Andrzej Czyżewski – cioteczny brat Marka Hłaski – w swojej wciągającej opowieści nie tylko burzy wiele...

Biografia Marka Hłaski – największej ikony polskiej literatury.

Hłasko już za życia stał się legendą, a jego przedwczesna śmierć w 1969 roku (miał zaledwie 35 lat) tylko tę legendę wzmocniła. Nazywany był polskim Jamesem Deanem, a literacko porównywany do Ernesta Hemingwaya. Autor biografii Andrzej Czyżewski – cioteczny brat Marka Hłaski – w swojej wciągającej opowieści nie tylko burzy wiele mitów, ale też przytacza wiele nieznanych faktów z życia Hłaski.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: www.proszynski.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1694

Wybielanie Marka Hłaski

Pamiętam film dokumentalny poświęcony SPATiF-owi. Jerzy Urban, wspominając w nim Marka Hłaskę, opwiadał dosyć smutną anegdotę: pijany Hłasko przyprowadził do lokalu dziewczę, której wcześniej obiecał małżeństwo. Gdy rozkręcił się towarzysko, zapomniał o swojej partnerce, a gdy ta odnalazła go w końcu, udał, że jej nie poznaje i dodatkowo zbluzgał najgorszymi słowy, wśród których to najpopularniejsze na literkę „k” było jednym z najdelikatmiejszych. Urban podsumował swoją wypowiedź stwierdzeniem, że Hłasko był typem aktora, że wszystko, co robił w życiu, było rodzajem teatru. Pytałem nawet Marka Nowakowskiego, który musiał pamiętać tamte czasy, czy to w ogóle możliwe, aby takie okrucieństwo miało miejsce. Marek potwierdził, sugerując, że sława Hłaski była sławą „poety przeklętego”, który szedł pod prąd społecznym normom, a życie myliło mu się z tym, co pisał.

„Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski” Andrzeja Czyżewskiego to pięknie wydany tom wielkich gabarytów (wielki szacunek dla wydawnictwa Prószyński i S-ka za tak piękny egzemplarz – dla miłośników Hłaski już samo to powinno wystarczyć, aby nabyć tę księgę). Między twardymi okładkami znajdziemy wiele zdjęć, odbitki listów i dokumentów, wiele wypowiedzi przyjaciół, znajomych. Znajdziemy też komentarz samego autora, który pragnie czytelnikowi wyjaśnić, jaki Marek Hłasko był naprawdę. Ogromny materiał, około 5oo stron ma nas przekonać, że między prawdą i legendą istnieje przepaść, przez którą musimy się...

Pamiętam film dokumentalny poświęcony SPATiF-owi. Jerzy Urban, wspominając w nim Marka Hłaskę, opwiadał dosyć smutną anegdotę: pijany Hłasko przyprowadził do lokalu dziewczę, której wcześniej obiecał małżeństwo. Gdy rozkręcił się towarzysko, zapomniał o swojej partnerce, a gdy ta odnalazła go w końcu, udał, że jej nie poznaje i dodatkowo zbluzgał najgorszymi słowy, wśród których to najpopularniejsze na literkę „k” było jednym z najdelikatmiejszych. Urban podsumował swoją wypowiedź stwierdzeniem, że Hłasko był typem aktora, że wszystko, co robił w życiu, było rodzajem teatru. Pytałem nawet Marka Nowakowskiego, który musiał pamiętać tamte czasy, czy to w ogóle możliwe, aby takie okrucieństwo miało miejsce. Marek potwierdził, sugerując, że sława Hłaski była sławą „poety przeklętego”, który szedł pod prąd społecznym normom, a życie myliło mu się z tym, co pisał.

„Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski” Andrzeja Czyżewskiego to pięknie wydany tom wielkich gabarytów (wielki szacunek dla wydawnictwa Prószyński i S-ka za tak piękny egzemplarz – dla miłośników Hłaski już samo to powinno wystarczyć, aby nabyć tę księgę). Między twardymi okładkami znajdziemy wiele zdjęć, odbitki listów i dokumentów, wiele wypowiedzi przyjaciół, znajomych. Znajdziemy też komentarz samego autora, który pragnie czytelnikowi wyjaśnić, jaki Marek Hłasko był naprawdę. Ogromny materiał, około 5oo stron ma nas przekonać, że między prawdą i legendą istnieje przepaść, przez którą musimy się przedostać, jeśli chcemy poznać prawdę o wybitnym pisarzu.

Marek Hłasko jest jednym z moich ulubionych twórców. Od czasu, gdy w liceum wpadł mi w ręce egzemplarz „Pięknych dwudziestoletnich” - taka mała, pobrudzona książeczka z drugiego obiegu, ksero wydania paryskiej Kultury, zaczytywalem się jego prozą. Guru był większym niż Stachura, niż Bursa, niż Wojaczek. Ale zawsze była i nadal pozostanie dla mnie ważna legenda Marka Hłaski. Przynajmniej ta legenda, którą chciał opowiedzieć o sobie sam Marek. Tak to już jest z „poètes maudits”, że żyją nie tylko w swych książkach, ale także w historii swojego życia.

Andrzej Czyżewski jest kuzynem Marka Hłaski i widać jak bardzo się starał, by opowiedzieć o Marku spoza tej tragicznej legendy polskiego Jamesa Deana. Efekt jest taki, że brniemy poprzez drobiazgowo zebrany materiał i dowiadujemy się wielkiej liczby szczegółów, losy Marka Hłaski coraz bardziej nam się normalizują, a legenda ucieka. Chyba nie o taką prozaiczną rzetelność mi chodziło, bowiem każdy kto literaturę zna i kocha winien wiedzieć, że nie zawsze świat realny i przedstawiony koegzystują sobie higienicznie i bezpiecznie obok siebie. I właśnie taką książkę, może nie-biografię, ale właśnie coś w okolicach teoretyczno-literackiego non-fiction marzy mi się przeczytać, jeśli chodzi o życie, fikcje i twórczość Marka Hłaski – książkę, która pokazałaby jak to się wszystko wzajemnie przenikało.

Nie znaczy to wcale, że „Piękny dwudziestoletn” jest książką chybioną. To ważne i przebogate kompendium na temat życia i twórczości Marka Hłaski. W sam raz do teleturnieju „Wielka gra”. Jednak w tym kompendium coś ważnego zostało zatracone.

Sławomir Domański

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (20)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 0
| 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Rokoko wśród biografii. Twarda oprawa, sporo zdjęć, wymuskana i wychuchana od A do Z. Kiedy zobaczyłem ją na półce w jednej z warszawskich księgarni, nie widziałem, czy całować się z okładką czy zacząć piszczeć jak oszalała groupie. Uwielbiam Marka Hłaskę, bo zawsze gdzieś z nim mentalnie przebywałem. Jego życiorys to gotowy scenariusz filmowy i wstyd, że nikt z polskich twórców nie jest zainteresowany przywróceniem pamięci o polskim Jamesie Deanie. Żałuję, że tej biografii nie napisał bezstronny badacz, tylko członek rodziny. Taki portret postaci zawsze będzie potraktowany zbyt subiektywnie, a pikantne smaczki z życia albo niewyeksponowane albo zbagatelizowane. Sorki

książek: 398
cyanide | 2018-03-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2018

"Czysty, dobry, bez gniewu. Taki właśnie był Marek Hłasko."

Biografia naprawdę obszerna, od pierwszego wydania powiększona o ponad 200 stron. Wewnątrz fotografie, ksera dokumentów, fragmenty listów. Andrzej Czyżewski przedstawia obraz Marka Hłaski, którego polski czytelnik może do tej pory nie znać, polemizuje on z legendą, którą obrosła postać "pięknego dwudziestoletniego". Hłasko Czyżewskiego jest bowiem wrażliwym, przepełnionym emocjami człowiekiem, odnoszącym się z szacunkiem do kobiet i próbującym pomóc przyjaciołom w potrzebie, niezgadzającym się z rzeczywistością, jaką widzi wokół. Nie jest to ten bezczelny awanturnik i alkoholik, jakim widziała go władza ludowa, jakim nawet do dzisiaj widzą go autorzy wszelkiej maści anegdot i publikacji o charakterze wspomnieniowym.

Można zarzucać autorowi, kuzynowi Marka Hłaski, brak dystansu i subiektywność, mówiąc, że wybiela on obraz członka rodziny. Można wysuwać przypuszczenia, że celowo spogląda on na niektóre fakty z innej...

książek: 52
Nieuchwytne | 2017-09-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 lipca 2015

Świetnie napisana, szczegółowa biografia Marka Hłaski autorstwa jego brata ciotecznego. Stworzona na podstawie dokumentów, listów, sprawdzonych źródeł. Przyjemnie się ją czyta, chociaż jest obszerna i drobiazgowa. Polecam!

książek: 2101
goskrzys | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

Obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników Hłaski i jego twórczości!

Obszerne, rzetelne opracowanie, które czyta się jak pasjonującą opowieść, pełną dramatycznych zwrotów akcji, wzlotów i upadków, miłości i zdrad, chwil pełnych radości oraz tych przepełnionych goryczą i depresją. Autor przekopał się przez ogrom materiałów, pozbierał całe mnóstwo wspomnień i anegdot. A dodatkowym atutem jest fakt, że sam jest on kuzynem Hłaski, więc dobrze zna podmiot swoich badań, ma też ułatwiony dostęp do niepublikowanych wcześniej zdjęć i dokumentów.

Najistotniejsze w tej książce jest to, że pan Czyżewski stara się pokazać czytelnikowi jak najbardziej zbliżony do prawdy obraz Marka Hłaski. W trakcie lektury sprawia to czasami wrażenie, że chce go trochę odbrązowić, obrać z legendy, którą obrósł, a także - usprawiedliwić z niektórych wybryków. Ale czyż można się temu dziwić? Wokół pisarza narosło tak wiele mitów, tak wiele plotek - często bardziej mu szkodzących, niż podnoszących w oczach...

książek: 257
wasilewicz | 2015-09-17
Na półkach: Przeczytane

Bardzo ładnie wydana, okraszona zdjęciami książka. Dla wielbicieli Hłaski rzecz obowiązkowa. Trochę jest to tam wszystko "ułagodzone", postępowania Hłaski, nawet te najbardziej skandaliczne (fizyczne ataki na żonę)są zawsze później tłumaczone mniej lub bardziej wiarygodnie, bądź też łagodzone wypowiedziami żony, która po uspokojeniu sytuacji mówi: "kocham cię serce moje" itd. Piszę o tym żeby pokazać różnicę między "Pięknym dwudziestoletnim" Czyżewskiego, a soczystą i kontrowersyjną biografią Kapuścińskiego napisaną przez Domosławskiego. Tu mamy do czynienia z inną książką. Gorszą, lepszą, to każdy oceni wg.siebie. Podsumowując- warto przeczytać, choć książka czasem "zawiesza się" np. podczas dokładnego przytaczania wymiany listów Hłaski z władzami PRL, które odmawiały mu powrotu czy trochę irytuje (o czym wspomniałem) gdy łagodzi i tłumaczy obraz Hłaski czasem moim zdaniem zbyt usilnie- no ale tu akurat trudno było oczekiwać innej postawy od autora, krewnego Marka...

książek: 1570
Stella Murano | 2015-09-02
Na półkach: Przeczytane

Wiązałam z "Pięknym dwudziestoletnim" naprawdę duże nadzieje - tak duże, że rozmyślnie rozłożyłam lekturę książki na dwa miesiące, aby w wystarczającym stopniu dać się porwać tokowi opowieści o niepokornym Hłasce, a zarazem, aby móc w pełni zagłębić się w opisywany świat. Niestety, dostałam biografię pełną luk, niedopowiedzeń i naciąganych usprawiedliwień, które chyba nijak się mają do tego, jak było naprawdę. Widać, jak usilnie autor starał się wybielić wizerunek Hłaski; nie podoba mi się również sposób potraktowania jego twórczości. Czyżewski zbyt lakonicznie i zbyt pobieżnie raportuje fakt powstania choćby tak ważnych (co niejednokrotnie podkreśla) dla kariery swego kuzyna powieści, jak "Brudne czyny" czy "Palcie ryż każdego dnia". Chęć streszczania głównych osi fabularnych utworów również nie znalazła mojego aplauzu - książki Hłaski zbyt często zostały sprowadzone jedynie do punktów biograficznych, bez należnej im choćby odrobinę pogłębionej analizy. Denerwował mnie też...

książek: 262
Zzyciaksiazek | 2015-07-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: listopad 2012

Marek Hłasko. Można by podczepić pod niego wiele ogólnikowych zwrotów. Polski James Dean. Buntownik. Niepokorny komentator rzeczywistości PRL. Bywalec salonów. Kobieciarz. Alkoholik. Zagubiony młodzieniec. Geniusz. Kim był? Jak wyglądała jego twórczość i życie prywatne? W zrozumieniu autora „Bazy Sokołowskiej”, jako pisarza i człowieka, pomaga jego biografia „Piękny dwudziestoletni”.

Andrzej Czyżewski prowadzi czytelnika po świecie Marka Hłaski. Od najmłodszych lat. Gdy z jego domu odszedł ojciec. Przez okres II wojny światowej i częstych zmian miejsc zamieszkania. Problemy z edukacją i trudami dojrzewania. Porzucenie szkoły i pracę fizyczną. Głównie w charakterze kierowcy. Pierwsze próby literackie. Szybki i oszałamiający sukces literacki. Wejście, niczym tornado, do polskiej, i światowej, rzeczywistości kulturalnej PRL. Przejście od bycia pupilem władz i społeczeństwa, do stanie się wrogiem publicznym. Okres emigracji. Związek, małżeństwo i rozwód z niemiecką aktorką Sonją...

książek: 17162
Miśka | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Spokojnie poprowadzony, zarys biografii jednego z najbardziej znanych pisarzy polskich, należących do "kaskaderów literatury". Autor, oszczędny w słowach, przywołuje jedynie znane fakty z życia pisarza. Nie pozwala sobie, na powielanie krążących konfabulacji. Prywatnie, brat cioteczny Hłaski i towarzysz jego dziecięcych zabaw.

książek: 4
beret | 2015-01-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Gigantyczna praca autora, zaowocowała pasjonującą biografią.
Próba odkłamania biografii Hłaski, wyprostowania kłamstw i kłamstewek, krążących wokół postaci Hłaski (częściowo głoszonych przez samego pisarza).
Jedynym minusem jest, pojawiająca się rzadko, tendencja do wybielania Hłaski.

książek: 913
yootsuu | 2014-08-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2014

najlepsza biografia, jaką miałam okazję czytać. niesamowicie obszerna, wypełniona po brzegi dokumentami, zdjęciami, potwierdzonymi [!] informacjami. dodatkowo - pisana z uczuciem, bo przez kuzyna Marka Hłaski, co zapewne miało swój wpływ na 'wybielanie' pewnych rzeczy i szukanie usprawiedliwienia dla czynów, które każdy inny od razu przedstawiłby jako negatywne.

Marek Hłasko to postać wybitna. można lubić jego prozę lub nie - ja uwielbiam - ale nie można mu odmówić niesamowitego zmysłu obserwacji, buntowniczej charyzmy i talentu, który wyróżnił go w ciężkich dla artystów czasach. jego osobowość budzi wiele zastrzeżeń - po co ten cały bunt, ta teatralność, pozy i kontrowersje? czy coś się za tym kryje? jego biografia stara się to wszystko wyjaśnić, opisać jego życie od dzieciństwa do śmierci.

czuję się lepiej, znając historię życia Hłaski. pozwala to na lepsze zrozumienie jego książek, zachowania. oprócz tego, miał po prostu ciekawe życie, pełne przygód, podróży, mniej lub...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd