bevis 
status: Czytelnik, dodał: 2 książki i 1 cytat, ostatnio widziany 5 dni temu
Teraz czytam
  • Eichmann w Jerozolimie - rzecz o banalności zła
    Eichmann w Jerozolimie - rzecz o banalności zła
    Autor:
    Dramatyczne dzieje procesu Adolfa Eichmanna, mordercy zza biurka, współodpowiedzialnego za Holocaust. Książka jest opatrzona słynnym podtytułem, w którym pojawia się jedno z najdonioślejszych sformuło...
    czytelników: 1104 | opinie: 25 | ocena: 7,64 (263 głosy) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-10 00:35:31
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-09-22 23:55:34
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-09-22 23:27:59
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Wspaniała książka Mimo iż na temat rzezi wołyńskiej przeczytałam wiele wstrząsających relacji, wspomnień i opracowań naukowych, ten reportaż jest inny niż większość książek, które poznałam. Autorowi udało się w tym niewyobrażalnym koszmarze zbrodni uratować naszą wiarę w ludzką dobroć i współczucie. Bohaterowie reportażu - Szabłowski traktuje ich ciepło i przyjaźnie jak rodzinę - niosą przez... Wspaniała książka Mimo iż na temat rzezi wołyńskiej przeczytałam wiele wstrząsających relacji, wspomnień i opracowań naukowych, ten reportaż jest inny niż większość książek, które poznałam. Autorowi udało się w tym niewyobrażalnym koszmarze zbrodni uratować naszą wiarę w ludzką dobroć i współczucie. Bohaterowie reportażu - Szabłowski traktuje ich ciepło i przyjaźnie jak rodzinę - niosą przez trudne życie historię swoją i swoich bliskich, którzy ratowali innych z narażeniem życia - skromnie i z godnością. Wiedzą, że zrobili co trzeba, że była to "zwyczajna rzecz", o zbrodniarzach mówią niezbyt chętnie, nie oceniają, raczej rejestrują. Wspaniałymi postaciami są panie Szura i Ola; nie sposób ich nie pokochać. W książce zawarto wiele trafnych tekstów i bonmotów, przytaczanych już przez innych czytelników. Nie chcę się powtarzać. Jest jednak w tej wspaniałej książce parę zgrzytów, gdy autor wychodzi z konwencji niedzielenia ludzi według narodowości, lecz według ich serca i współczucia. Brzmią one ostro i fałszywie w tej dobrej ksiązce. Przykre są wypowiedzi pastora Jelinka, który podziwia tylko Czechów, a innym narodom łatwo przykleja łatkę: Polacy pyszni, Żydzi brudni, Ukraińcy leniwi. Przykro się to czyta. Ale cóż, pewnie tak powiedział. Natomiast wielokrotnie powtarzany komentarz autora o własny narodzie aż boli:
"Nas w naszej historii tylko mordowali, nie ma miejsca na takich, co próbowali ratować, ani na takich, którzy się modlą i którzy nam wieszają ruczniki i poprawiają, jak ktoś zerwie.
Nie dajemy swoim sprawiedliwym medali, nie sadzimy drzewek. Nie dajemy im też telewizorów." Czy Polscy sprawiedliwi nie zasługują przynajmniej na tyle ciepła co ukraińscy? Jest kilka fałszywych nut, ale w sumie książka dobra i potrzebna. Ważny krok do pojednania z Ukraińcami.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
890 106 667
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (9)

Ulubieni autorzy (8)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (9)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd