O podstawie dostatecznej

Tłumaczenie: Ignacy Grabowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielkie dzieła filozoficzne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Über die vierfache Wurzel des Satzes vom zureichenden Grunde
83-7389-736-4
filozofia, Schopenhauer
filozofia i etyka
Oceansoul

Poczwórne źródło twierdzenia o podstawie dostatecznej to doktorska rozprawa młodego Schopenhauera, będąca wedle słów autora, podwaliną całego jego systemu filozoficznego. Czym jest twierdzenie o podstawie dostatecznej? Dlaczego mówimy o poczwórnym jego źródle? Dlaczego jest ono fundamentem wszelkich nauk? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdzie Czytelnik w tej niewielkiej rozprawce.

GrzegorzDe | 2011-07-15

Czworaki korzeń racji dostatecznej to twór myśli, która opisując świat zaznacza w nim właśnie cztery korzenie tejże racji, racji dla tego, dlaczego coś bardziej jest, aniżeli nie jest.
W świecie filozof widzi cztery konieczności czy racje:
1) stawania się, a więc przyczynowość stricte fizyczną (np. jeżeli kula bilardowa uderzy inną kulę, to ta podąży w danym kierunku),
2) prawdziwość logiczną (np. jeżeli obydwie wszystkie przesłanki wnioskowania są prawdziwe, to i poprawnie przeprowadzony wniosek z konieczności musi być prawdziwy),
3) bycia (która to racja określa wzajemną relację do siebie czystych elementów czasu i przestrzeni) oraz
4) prawo motywacji czyli przyczynowość wolitywna (np. o wybraniu tej a nie innej drogi postępowania decyduje prawo motywacji, które jest wyznacznikiem dwóch czynników: przedmiotów determinujących wolę (np. pokusy) oraz samej struktury woli, która jest zindywidualizowana i niezmienna (charakter empiryczny człowieka).
Należy pamiętać, że...

KilgoreTrout | 2016-01-14