Prowincjałki

Les provinciales
listy, krytyka, filozofia
filozofia i etyka
Oceansoul

"Prowincjałki" czyli listy do mieszkańca prowincji, to ostra krytyka moralności jezuickiej. Pascal, jansenista, ośmieszył i sprowadził do absurdu podstawowe twierdzenia jezuickiej teologii. Książka jest żarliwą apologią religii chrześcijańskiej, a zarazem dziełem epokowym w literaturze francuskiej.

Wojciech Gołębiewski | 2016-02-18
Przeczytana: luty 2016

Blaise Pascal (1623 -62), w i e l k i matematyk i fizyk, w następstwie doświadczonego przezeń w roku 1654 mistycznego przeżycia porzucił działalność naukową, poświęcając się filozofii i teologii. Z tego okresu jego życia pochodzą dwa najbardziej znane dzieła Pascala: "Prowincjałki" (1956 -57) oraz nigdy niedokończone "Myśli".
"Prowincjałki" to utwór polemiczny, bedący wystapieniem autora w konflikcie pmiędzy jansenistami a jezuitami, a w szczególnosci krytyką kazuistycznej koncepcji grzechu.
J a n s e n i z m, powołując się na św. Augustyna, kładł nacisk na zepsucie natury ludzkiej, niezbędność i wystarczający charakter łaski Bożej do przestrzegania przykazań, co zbliżało ją do kalwińskiej teorii predestynacji. Nie mogli tego znieść wszechmocni j e z u i c i - męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, założony w 1534 roku przez św. Ignacego Loyolę. Zawsze dyspozycyjny wobec papiestwa. I to ...

Kamil Szaładziński | 2016-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Polemiczny utwór Błażeja Pascala, który zabrał głos w ostrym konflikcie pomiędzy jansenistami i jezuitami. Część argumentów przeciwko jezuitom została powtórzona przez papiestwo w momencie kasaty zakonu. Nie zmienia to faktu, że Prowincjałki są paszkwilem, które zostały dowiedzione krótko po wydaniu dzieła. Nawet Wolter, który nigdy nie taił swojej wrogości do kościoła nazwał polemikę Pascala "nieśmiertelnymi kłamstwami".

Mała_m | 2015-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2015