Utylitaryzm ; O wolności

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyków Filozofii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7 (42 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Utilitarianism; On liberty
wolność, utylitaryzm, etyka
filozofia i etyka
Olena

Niniejsze wydanie zawiera dwie znakomite rozprawy Milla: Utylitaryzm i O wolności. Pierwszy traktat uznawany jest za główne dzieło klasycznej etyki utylitarystycznej. Drugi z esejów to ważny głos w dyskusji na temat wolności rozpatrywanej w kontekście władzy społeczeństwa nad jednostką. Oba stanowią komplementarną całość. Prezentują klasyczny wykład doktryn, które przez lata silnie oddziaływały na wielu myślicieli i do dziś należą do kanonu lektur każdego humanisty.

telefonalarmowy | 2016-01-30
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Książka to absolutny klasyk. Może część pierwsza (Utylitaryzm) jest gorsza od drugiej, przynajmniej w moim odczuciu, ale całość składa się na wyśmienitą rozprawę o podstawach naszego życia i współżycia z innymi w społeczeństwie. W książce często stwierdzane są oczywistości, lecz myślę, że w dzisiejszym chorym ponowoczesnym społeczeństwie potrzebny jest ten nurt tradycjonalizmu i logiki w rozumowaniu podstawowych wartości życia. Książkę mimo jej wieku można polecić każdemu, gdyż myślę (a właściwie mam taką nadzieję), że nigdy nie będzie ona przedawniona i stanowić będzie podstawę moralną w czasach o tak zachwianym systemie wartości.

Kubencjusz | 2016-01-09

Książka o tym, jak to ludzie sami sobie potrafią stworzyć i narzucić dyktaturę. Bez udziału i pomocy władz i policji. Społeczna dyktatura jest najgorsza, ze wszystkich możliwych.

Jonasz | 2013-01-04

Książka na magisterkę