O podstawie dostatecznej

Arthur Schopenhauer Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Wielkie dzieła filozoficzne filozofia, etyka
Über die vierfache Wurzel des Satzes vom zureichenden Grunde
2004-01-01
Ignacy Grabowski
Wielkie dzieła filozoficzne
filozofia Schopenhauer

„O podstawie dostatecznej” to doktorska praca Artura Schopenhauera. Zawarte w niej tezy są fundamentem, na którym zbudował on swój głośny system filozoficzny. Jest to zatem punkt początkowy, którego rozwinięciem będzie główne dzieło niemieckiego filozofa, tj. „Świat jako wola i przedstawienie”, oraz późniejsze pisma etyczne. Z tego powodu warto zacząć czytać Schopenhauera...

Książka niezbędna, jeżeli chce się zrozumieć chociaż ułamek filozofii Schopenhauera. Jak sam autor wskazuje, że do zrozumienia jego głównego dzieła jest niezbędna.

Czworaki korzeń racji dostatecznej to twór myśli, która opisując świat zaznacza w nim właśnie cztery korzenie tejże racji, racji dla tego, dlaczego coś bardziej jest, aniżeli nie jest.
W świecie filozof widzi cztery konieczności czy racje:
1) stawania się, a więc przyczynowość stricte fizyczną (np. jeżeli kula bilardowa uderzy inną kulę, to ta podąży w danym kierunku),...

• Filozofia
  • Chcę w prezencie
  • Humanistyka
  • 2) Filozofia: Teksty źródłowe
  • Filozofia, Teksty Źródłowe
  • Przeczytane w 2016
więcej mniej

Dodaj cytat z książki O podstawie dostatecznej