rozwińzwiń

O podstawie dostatecznej

Okładka książki O podstawie dostatecznej Arthur Schopenhauer
Okładka książki O podstawie dostatecznej
Arthur Schopenhauer Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów filozofia, etyka
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka filozofów
Tytuł oryginału:
Über die vierfache Wurzel des Satzes vom zureichenden Grunde
Wydawnictwo:
Hachette Polska
Data wydania:
2022-03-30
Data 1. wyd. pol.:
2022-03-30
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
Tagi:
filozofia Schopenhauer
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
372
206

Na półkach:

Książka jest podstawą, którą wykłada dalej w "Die Welt als Wille und Vorstellung". Najlepsze jest tłumaczenie Marzęckiego, autora także książki o Schopenhauerze "Filozofia Schopenhauera wobec filozofii Indii".

Jedno słowo, należy odróżniać absolut od pojęcia Bóg. Maniera fenomenologiczna każe nam patrzeć na znaczenie a nie na to, co nam się wydaje. Gdańszczaniń potępiony myślą przez innych, mu współczesnych.

Nasłuchałem się już bdur — niech ta książka będzie próbą dla każdego, czy jest godny pójsć dalej.

Książka jest podstawą, którą wykłada dalej w "Die Welt als Wille und Vorstellung". Najlepsze jest tłumaczenie Marzęckiego, autora także książki o Schopenhauerze "Filozofia Schopenhauera wobec filozofii Indii".

Jedno słowo, należy odróżniać absolut od pojęcia Bóg. Maniera fenomenologiczna każe nam patrzeć na znaczenie a nie na to, co nam się wydaje. Gdańszczaniń potępiony...

więcej Pokaż mimo to

avatar
270
269

Na półkach:

„O podstawie dostatecznej” to doktorska praca Artura Schopenhauera. Zawarte w niej tezy są fundamentem, na którym zbudował on swój głośny system filozoficzny. Jest to zatem punkt początkowy, którego rozwinięciem będzie główne dzieło niemieckiego filozofa, tj. „Świat jako wola i przedstawienie”, oraz późniejsze pisma etyczne. Z tego powodu warto zacząć czytać Schopenhauera właśnie od tej pozycji – nie dlatego, że stanowi ona wybitne dzieło, bez którego nie jest możliwe zrozumienie jego koncepcji filozoficznej, ale dlatego, że pozwala zobrazować unikalny styl jego filozofowania, pełen absolutnej wiary w głoszone przez siebie prawdy oraz błyskotliwych analiz i argumentacji, okraszony przy tym starannie dobranymi cytatami. Właśnie to sprawia, że Schopenhauera czyta się świetnie, a w szczególności jego pisma moralne, jak np. „Aforyzmy o mądrości życia”. Rozprawa doktorska młodego Schopenhauera siłą rzeczy nie dorównuje pod tym względem jego późniejszym pracom. Kunszt przychodzi bowiem z wiekiem oraz doświadczeniem.

Tezy zawarte w „Poczwórnym źródle twierdzenia o podstawie dostatecznej”, jak brzmi pełny tytuł tej pracy, będą metodycznie i skrupulatnie rozwijane przez autora przez całe jego późniejsze życie. I to mimo długotrwałego braku zainteresowania ówczesnych odbiorców jego filozofią. Zapoznając się z nimi wcześniej, łatwiej będzie czytelnikowi podczas lektury jego najważniejszego dzieła, co musi być następnym krokiem, jeśli lektura tej pozycji ma mieć jakikolwiek sens.

W swojej pracy doktorskiej Schopenhauer nie bał się iść na „otwartą wojnę” z ówczesnymi gigantami niemieckiej filozofii (Hegel, Fichte, Schelling),nie szczędząc im przy tym złośliwości, ironicznych docinków i kąśliwych komentarzy (biedny Hegel). Nie stroni również od poprawek pod adresem samego Kanta, którego ogromnego wpływu na swoją filozofię nigdy nie ukrywał. „Nie jestem profesorem filozofii, abym miał bić czołem przed czyjąś głupotą” - oto naczelne motto Schopenhauera. Lektura tego dość krótkiego dziełka pozwoli poznać podstawę dostateczną dla takiej postawy.

„O podstawie dostatecznej” to doktorska praca Artura Schopenhauera. Zawarte w niej tezy są fundamentem, na którym zbudował on swój głośny system filozoficzny. Jest to zatem punkt początkowy, którego rozwinięciem będzie główne dzieło niemieckiego filozofa, tj. „Świat jako wola i przedstawienie”, oraz późniejsze pisma etyczne. Z tego powodu warto zacząć czytać Schopenhauera...

więcej Pokaż mimo to

avatar
236
62

Na półkach: ,

Czworaki korzeń racji dostatecznej to twór myśli, która opisując świat zaznacza w nim właśnie cztery korzenie tejże racji, racji dla tego, dlaczego coś bardziej jest, aniżeli nie jest.
W świecie filozof widzi cztery konieczności czy racje:
1) stawania się, a więc przyczynowość stricte fizyczną (np. jeżeli kula bilardowa uderzy inną kulę, to ta podąży w danym kierunku),
2) prawdziwość logiczną (np. jeżeli obydwie wszystkie przesłanki wnioskowania są prawdziwe, to i poprawnie przeprowadzony wniosek z konieczności musi być prawdziwy),
3) bycia (która to racja określa wzajemną relację do siebie czystych elementów czasu i przestrzeni) oraz
4) prawo motywacji czyli przyczynowość wolitywna (np. o wybraniu tej a nie innej drogi postępowania decyduje prawo motywacji, które jest wyznacznikiem dwóch czynników: przedmiotów determinujących wolę (np. pokusy) oraz samej struktury woli, która jest zindywidualizowana i niezmienna (charakter empiryczny człowieka).
Należy pamiętać, że Schopenhauer jest spadkobiercą dorobku Kanta, a sam nawet uważa się za kogoś więcej, bo jedynego ucznia Kanta, który poprawnie go zinterpretował i zakończył jego myślenie swoją twórczością, a więc odkryciem w człowieku woli, która jest pochodną transcendentalnej woli jako rzeczy samej w sobie. Przekroczył zatem - wedle własnego mniemania - ograniczoność Kantowskiego transcendentalizmu, który rzeczy samą w sobie spychał w otchłań niepoznawalności.
Osobiście polecam inne wydanie tej książki z Wydawnictwa Marek Derewiecki, gdzie występują bardziej aktualne terminy mające miejsce w filozofii Schopenhauera.

Czworaki korzeń racji dostatecznej to twór myśli, która opisując świat zaznacza w nim właśnie cztery korzenie tejże racji, racji dla tego, dlaczego coś bardziej jest, aniżeli nie jest.
W świecie filozof widzi cztery konieczności czy racje:
1) stawania się, a więc przyczynowość stricte fizyczną (np. jeżeli kula bilardowa uderzy inną kulę, to ta podąży w danym kierunku),...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    98
  • Przeczytane
    33
  • Posiadam
    24
  • Filozofia
    8
  • Filozofia, etyka
    1
  • Ulubione
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Rozwój osobisty, coaching
    1
  • Humanistyka
    1
  • Na półce
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O podstawie dostatecznej


Podobne książki

Przeczytaj także