Niechciana księżniczka

Tłumaczenie: Andrzej Jóźwiak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Fantastyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: ALFA
The Undesired Princess
anatolina

Rollin Hobart i Joe Johnson trafiają w sam środek baśniowych światów, w których nie brakuje groźnych smoków, czarnoksiężników-intrygantów i pięknych dziewic. Ci bohaterowie mimo woli próbują korzystać ze swoje wiedzy, ale szybko odkrywają, że nic nie dzieje się tak jak powinno. Muszą jednak ponawiać wysiłki, bo nikt inny przecież nie ocali świata. Jeśli im się nie powiedzie, oni ich nowi...

Ci bohaterowie mimo woli próbują korzystać ze swoje wiedzy, ale szybko odkrywają, że nic nie dzieje się tak jak powinno. Muszą jednak ponawiać wysiłki, bo nikt inny przecież nie ocali świata. Jeśli im się nie powiedzie, oni ich nowi przyjaciele będą całkowicie i nieodwołalnie martwi.

źródło okładki: sfnapoziomie.pl

Jale | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Tak naprawdę to nie jest żadna powieść, a dwie nowele. Pierwsza, tytułowa, jest autorstwa de Campa i opowiada o młodzieńcu, który zostaje przeniesiony w świat, w którym wszystko funkcjonuje w systemie zerojedynkowym. Przykładowo - jest kolor biały i czarny, ale żadnych pośrednich szarości. Jak są góry, to wszystkie takie same. I tak dalej. Zgodnie z przewidywaniami ratuje księżniczkę zagrożoną pożarciem przez androsfinksa, a potem - wciąż wbrew sobie, bo najchętniej to by stąd nawiał - zdobywa coraz większe znaczenie w królestwie i w sąsiednich państwach.

Nowelka jest mocno infantylna i w sumie głupiutka, a do tego drażni upartym bronieniem się bohatera przed związkiem z piękną i mądrą księżniczką (bo jest "zatwardziałym kawalerem"), ale jednocześnie w nieuchwytny sposób budzi sympatię i potrafi rozbawić.

Druga nowelka, "Zaczarowany królik", jest autorstwa Davida Drake'a i jest czymś w rodzaju hołdu złożonego de Campowi. Główny bohater również zostaje przeniesiony w inny świat, i...

Hikaru-Aya | 2015-12-06
rasilio | 2015-09-22