Pisma. Sztuczne raje

Seria: Klasyka
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Écriture sainte. Paradis artificiels
dona

Trzeci tom Pism Baudelaire’a zawiera całość jego prozy artystycznej: Sztuczne raje, Paryski splin, Pannę Fanfarlo i kilkanaście krótszych utworów, w tym nieukończone Dzienniki intymne. Całość uzupełniają obszerne komentarze Claude’a Pichois – najwybitniejszego znawcy twórczości francuskiego poety – obejmujące fakty z życia Baudelaire'a, dzieje powstania tekstów i szczegóły z życia literackiego epoki.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Tomek | 2015-01-05

Świetna rzecz, ale z "Mojego Serca Obnażonego" zieje taką bucerą i mizoginią, że ojacie! Nie polecam feministkom ;)

| 2011-12-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Esej
Przeczytana: luty 2011

Spory o to, co jest prozą poetycką, a co nie jest, trwają po dzień dzisiejszy, choćby z tego powodu warto sięgnąć po teksty klasyka. Ten tom zawiera całą prozę artystyczną pisarza: "Sztuczne raje", "Pannę Fanfarlo", "Paryski splin" i fragmenty niedokończonych "Dzienników intymnych". Baudelaire był człowiekiem niepokornym, niekonwencjonalnym, prowadził życie dandysa. Jego utwory są przesycone erotyką, brzydotą, obrazami zła i profanacji. Podejmował trudne tematy; prostytucji i dewiacji, opisywał życie ludzi z marginesu społecznego. To wszystko powodowało, że często był oskarżany o obrazę moralności. Był też mizoginistą, w wielu miejscach widać jednoznaczną niechęć do "płci pięknej". Mnie to nie przeszkadza (bywają źli ludzie, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet) jestem pod wrażeniem mistrzowskiego stylu pisarza. Niektóre fragmenty poematów są zapisem doświadczeń przeżytych po spożyciu alkoholu albo narkotyków (głównie opium). Podobnie postępował później pisarz A. Huxley.
Na...

Demostenes K | 2016-06-22