Poeta zamordowany

Książka jest przypisana do serii/cyklu "ABC - Klasyka dla Każdego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Le poete assassine
francja, surrealizm, XX wiek
klasyka
Jerzy-Gordon

Zbiór opowiadań Guillaume'a Apollinaire'a wydany w 1916 roku.

Opowiadania poruszają kwestię niemożliwej miłości oraz relacji poety wobec społeczeństwa. Tematem zbioru jest również bierna bądź czynna niechęć wobec sztuki, reprezentowana przez tłum.

| 2016-05-31
Na półkach: 2016.05, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2016

"Poeta zamordowany" to zbiór opowiadań plus tytułowa nowela zajmująca połowę książki. Apollinaire sięga po swoje ulubione środki wyrazu, groteskę, humor, hiperbole, surrealizm, nierzeczywistość, łączenie światów realnego z nierealnym. Nowela "Poeta zamordowany" opowiada historię życia i śmierci młodzieńca o imieniu Croniamantial, który zyskał rozgłos swoimi wierszami, ale nie zaznał szczęścia w miłości. jego życie to splot dziwnych przypadków, a kiedy stoi u szczytu sławy, zmienia się sytuacja na świecie, poezja zostaje potępiona, zaś poeci stają się przedmiotem prześladowań, z zastosowaniem egzekucji i linczów włącznie. Nowela, jak zresztą większość opowiadań zawartych w tomie, posiada podtekst autobiograficzny. Poeta jest osobą niezrozumiałą dla tłumu i nie potrafi zaznać osobistego szczęścia. Głęboko przeżywa odrzucenie i żarliwie broni poezji, co przypłaca życiem. Pośmiertny pomnik stawia poecie Ptak z Beninu (alter ego Pabla Picassa). Interesująca jest w noweli kwestia...

Inspiracja | 2016-11-13
Lilai | 2016-03-29