Dzienniki intymne. Biedna Belgia!

Okładka książki Dzienniki intymne. Biedna Belgia! Charles Baudelaire
Okładka książki Dzienniki intymne. Biedna Belgia!
Charles Baudelaire Wydawnictwo: Officyna literatura piękna
Officyna
2023-04-17
2023-04-17
Ryszard Engelking

Okładka książki Hynh+ 15, Wnuk Fausta Antonin Artaud, Charles Barbara, Charles Baudelaire, Dariusz Bednarczyk, Félicien Champsaur, Paul Compton, Ernest Dowson, Xavier Forneret, Alfred Jarry, Jean Lorrain, Octave Mirbeau, Henri de Régnier, Jean Richepin, Oscar Schmitz, Marcel Schwob, Eric Stenbock, Émile Verhaeren, Oscar Wilde, Jacek Wójciak, Farnsworth Wright, Jerzy Żuławski, Remy de Gourmont, Jane de La Vaudère, Gaston de Pawlowsk
Hynh+ 15, Wnuk... Antonin Artaud, Cha...
Okładka książki Poeci wyklęci Charles Baudelaire, Arthur Rimbaud, Paul Verlaine
Poeci wyklęci Charles Baudelaire,...

Nie miałam jeszcze w rękach tego zbioru, ale w wersji elektronicznej czeka na mnie od dawna. Wolę papier.
Baudelaire'a polubiłam w liceum, chyba jak każdy, i tak zostało mi do dziś. W tym zbiorze, oprócz oczywistych cytatów, interesuje mnie ten wstęp i bibliografia, z których można wyczytać więcej niż przeciętnie i poszerzyć swoją "fanowską" wiedzę. Posiadanie tej kolekcji na półce to jest prawdziwa gratka.

To w zasadzie nie książką a jej konspekt, a raczej konspekty dwóch książek, zresztą bardzo sumiennie opracowane przez tłumacza, Ryszarda Engelkinga. I choć interesując wprowadzenie oraz wyczerpujące przypisy przybliżają nam zamysł Baudelaire'a, to jednak sens wydawania takich opracowań trochę mi się wymyka.

Z tych 350 stron 10 to wstęp tłumacza, prawie 40 to przypisy, a pozostałe 300 to zbiór "kartek z kuferka" pełnych baaardzo licznych powtórzeń. Mamy tu naturalnie trochę błyskotliwych myśli (Baudelaire, jak to autorzy francuscy, celował w aforyzmach, zdaniach-błyskach),ale w przeważającej części to odpryski pomysłów, hasłowo ujętych zagadnień do rozwinięcia oraz impresyjnych satyrycznych i jadowitych obserwacji, niestety niemal pozbawionych szlifu. Bonusem są dowcipne satyryczne wiersze Baudelaire'a, które zgodnie z jego zamysłem miały inkrustować tekst "Biednej Belgii".

Trzeba tu zaznaczyć, że wydawca (Officyna) rzetelnie informuje w opisie o fragmentarycznym charakterze tej publikacji, ale zaskoczył mnie jednak poziom szkicowości tych notatek. Liczyłem po prostu na więcej zwartych dopracowanych fragmentów, no i srogo się przeliczyłem. Rzecz zdecydowanie dla badaczy i wyznawców.

Z tych 350 stron 10 to wstęp tłumacza, prawie 40 to przypisy, a...

### Dzienniki intymne ###

"To, co stworzył duch, żywotniejsze jest od materii" (19).

"Poznaj więc radość surowego życia; i módl się bez przerwy. Modlitwa to zbiornik sił" (26).

"Self-purification and anti-humanity" (35).

"Kiedy wzbudzę we wszystkich strach i obrzydzenie, wreszcie zdobędę samotność" (37).

"Nie lekceważ nigdy niczyjej wrażliwości. Wrażliwość człowieka to jego geniusz" (38).

"Tym, co upaja w grubiaństwie, jest arystokratyczna przyjemność budzenia antypatii" (38).

"Każdym narodzinom wzniosłej myśli towarzyszy nerwowy wstrząs odczuwany w móżdżku" (38).

"Mówią, że mam trzydzieści lat, ale jeśli w każdej minucie przeżyłem trzy... nie mam aby dziewięćdziesięciu?" (41).

"[...] z regularności i symetrii, które należą do pierwszych potrzeb ludzkiego mózgu, tak samo jak komplikacja i harmonia" (42).

"Stoicyzm: religia znająca tylko jeden sakrament - samobójstwo!" (42).

"Ten człowiek jest tak mało elegijny, tak mało eteryczny, że wzbudziłby pogardę nawet w notariuszu" (43).

"Mechanika tak nas zamerykanizuje, postęp doprowadzi do takiej atrofii ducha, że wszelkie krwawe, świętokradcze i wynaturzone marzenia utopistów okażą się niczym wobec konkretnych rezultatów, jakie niedługo osiągniemy. Proszę ludzi myślących, żeby mi powiedzieli, cóż jeszcze pozostało z życia" (44).

"Człowiek odmawiający wieczorem modlitwę jest jak dowódca rozstawiający wartę. Może spokojnie spać" (52).

"Jedyną mądrością życia jest koncentracja; jedynym złem - rozproszenie" (55).

"Bohater to człowiek trwale skoncentrowany" (57).

"O swojej rozkoszy zmysłowej odczuwanej w towarzystwie ekscentryków" (61).

"Niektórym [...] zasadnym wydaje się mniemanie, że niebo jest nieruchome, a Ziemia kręci się wokół własnej osi. Owi ludzie nie zdają sobie sprawy, że w świetle tego, co dzieje się wokół, ich pogląd jest w najwyższym stopniu śmieszny" (Ptolemeusz, Almagest, księga I, rozdział VI).

"Przyjmując order, godzisz się, że państwo lub monarcha ma prawo oceniać się, wyróżniać itp" (63).

"Potworności czerwcowe. Szał ludu i szał mieszczaństwa. Naturalne umiłowanie zbrodni" (66).

"Zawsze sądziłem, że być pożytecznym to coś wręcz ohydnego" (67).

"Nie mam przekonań w ich dzisiejszym rozumieniu [...]. Nie ma we mnie podstawy do jakichkolwiek przekonań" (68).

"Czy liczba dusz jest skończona, czy nieskończona? A liczba zamieszkanych światów?" (69).

"W każdym Człowieku i o każdej porze współistnieją dwie tęsknoty: do Boga i do Szatana" (72).

"Tylko trzy ludzkie istoty godne są szacunku: kapłan, żołnierz, poeta. Wiedzieć, zabijać, tworzyć. Reszta to pańszczyźniana hołota stworzona do stajni, to znaczy do wszelkich zawodów" (74).

"Sława jest skutkiem podporządkowania umysłu narodowej głupocie" (87).

"Być wielkim człowiekiem i świętym dla samego siebie. Tylko to jest ważne" (91).

"[...] jest tak gruboskórny, jakby cała głupota świata, cała demokracja schowała się w jego piersi" (92).

"Ortografię oddam pod kontrolę kata" (T. Gautier) (99).

###

"Kokietliwe barbarzyństwo" (267).

"W powietrzu dźwięk mechanicznej muzyki. To wyraz radości ludzi automatów, którzy potrafią bawić się tylko na komendę. [...] Automatyczna pobożność. Być może prawdziwe szczęście" (272-273).

"[...] odznacza się niebywałym lenistwem zmysłu moralnego. Stąd jej bierność i wielka estyma dla księży, na których spuszcza trud myślenia o swych sprawach" (284).

"Filozofia na miarę belfrów i korepetytorów" (290).

Nawyk mechanicznej uległości tradycji, której pozór podniosłości wynika chyba tylko z lenistwa zmysłu moralnego, to wyraz pobożności ludzi automatów, którzy potrafią świętować tylko na komendę. Abstrahując od istoty chrystianizmu, katolickie święta w dobie posthumanizmu to najgorsze, co mogło zdarzyć się zachodniej duchowości od czasów 'De rerum natura' Lukrecjusza.

### Dzienniki intymne ###

"To, co stworzył duch, żywotniejsze jest od materii" (19).

"Self-purification and anti-humanity" (35).

"Nie lekceważ nigdy niczyjej wrażliwości. Wrażliwość człowieka to...

Nie jestem w stanie ocenić tej książki, głównie dlatego, że większość stanowią (nie?)uporządkowane zapiski i szkice Baudelaire’a, które czasem są krótkimi myślami, czasem czymś dłuższym, często się powtarzają. Cześć o Belgii mnie nieintencjonalnie rozbawiła, autor poświecił mnóstwo miejsca żeby napisać o tym jak bardzo Belgowie śmierdzą, wylewają ścieki do rzek i są niecywilizowanego narodem w porównaniu do wspaniałej Francji. Wyśmienite polskie opracowanie i wydanie, mnóstwo przypisów przybliżających kontekst, jednak samą książkę traktuję bardziej jako ciekawostkę.

W liceum uwielbiałem "Kwiaty zła", dlatego z jednej strony cieszę się na nowe wydania prac Baudelaire'a, z drugiej, znów czuję się trochę rozczarowany. Ta pozycja to zbiór notatek odkrytych po śmierci poety. Ot, takie szkice, myśli, zapiski dotyczące dwóch książek, które miały być napisane w przyszłości. O ile z lektury "Dzienników Intymnych" nic dla mnie ciekawego nie wyniknęło, to "Biedna Belgia" byłaby znakomitym dziełem i czytając niektóre fragmenty znów odkrywałem starego, dobrego Baudelaire'a. Generalnie miał to być jeden wielki paszkwil na Belgię i Belgów, pisarz krytykował wygląd kobiet, architekturę, jedzenie i w zasadzie wszystko co dało się opisać, teksty w stylu "Psy to Murzyni Belgii", sprawiły, że znów zobaczyłem Baudelaire'a kontrowersyjnego, Baudelaire'a łamiącego konwenanse. Niestety, im dalej w las, tym już mniej treści więcej szkiców, które miały się pojawić w przyszłej książce. Pozycję polecam naprawdę tylko fanatykom poety, bo mimo sporej objętości, treści tutaj jest niewiele.

• Satyra
  • Poezja
  • 2 0 2 3
  • Dzienniki/pamiętniki/wspomnienia
  • Biografia/Autobiografia
  • 🍁 Dekadentyzm, mizantropia, nihilizm, pesymizm
  • Dzienniki

Dodaj cytat z książki Dzienniki intymne. Biedna Belgia!