Erich Maria Remarque. Ostatni romantyk

Erich Maria Remarque : the last romantic
978-83-244-0032-4
biografia, pisarz, niemcy, Remarque
Agussiek

Kim był Remarque, autor Na Zachodzie bez zmian i Łuku Triumfalnego? Jego życie splatało się z burzliwymi wydarzeniami XX wieku. Siedział w okopach I wojny światowej, borykał się z bezrobociem podczas galopującej inflacji w czasach Republiki Weimarskiej, należał do bohemy artystycznej Berlina epoki kabaretów i swobody obyczajowej, musiał uciec z Niemiec po dojściu Hitlera do władzy. Jego późniejsze losy emigranta w Hollywood i Nowym Jorku, a po wojnie w Szwajcarii są równie barwne.
Doszedł do wszystkiego własną pracą – choć urodził się w ubogiej rodzinie, stał się znawcą sztuki, właścicielem jednej z najcenniejszych kolekcji w Europie oraz autorem powieści, które przyniosły mu majątek, sławę i rzesze czytelników. Był związany z najpiękniejszymi i najbardziej pożądanymi kobietami, Marleną Dietrich, Gretą Garbo, Dolores del Rio, Maureen O’Sullivan (Jane z filmów o Tarzanie), tragicznie zmarłą Lupe Velez, dwukrotną laureatką Oscara Luise Rainer i Paulette Goddard, która została jego drugą żoną.
Pod fasadą człowieka sukcesu krył się znękany człowiek, prześladowany z powodu najsłynniejszej powieści antywojennej wszech czasów – Na Zachodzie bez zmian, rozgoryczony uchodźca z Niemiec, które kochał, zdradzany mąż, brat poczuwający się do winy za tragiczny los siostry.

[Wydawnictwo Iskry, 2007]

Patrycja | 2015-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

W moim odczuciu Remarque jest jednym z tych autorów, którego twórczość powinien znać każdy pasjonat literatury. Jego powieści są uniwersalne, nie starzeją się z upływem lat i mają pacyfistyczny przekaz. Nie byłam nigdy przekonana do książek osadzonych w realiach wojennych - bo i o czym tu pisać? Przecież wszystko już zostało powiedziane, a książki są zazwyczaj pełne nadętego patosu. Potem sięgnęłam po Remarque'a i jak dotąd każda z jego książek zrobiła na mnie spore wrażenie. Nawet po kilkunastu miesiącach od ich lektury pamiętam ich treść i emocje jakie mi wtedy towarzyszyły. Naturalnym krokiem było więc po sięgnięcie po biografię ich autora.

Książka Hiltona Timsa mnie nie zawiodła, chociaż odczuwam przesyt spowodowany ilością informacji na temat domniemanych romansów tego niemieckiego autora. Ogromną zaletą tej biografii są na pewno fragmenty dotyczące jego pracy; skąd czerpał inspiracje, jak wyglądała rutyna przy pisaniu, które książki są miejscami oparte na jego życiu, a które...

Grażyna | 2012-10-04
Przeczytana: wrzesień 2012

"Kobiety, które kochać umiem,
Wszystkie o względy me zabiegają,
Kiedy poczują siłę mą,
ciągle po więcej do mnie wracają"

aga | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Przeczytałam wszystkie książki Remarque. Wracam do nich co pewien czas, bo uwielbiam Jego pisarstwo. I cieszę się, że dopiero teraz przeczytałam jego biografię. Dopiero teraz poznałam tło powstawania danej książki, kto był pierwowzorem postaci. Przez pryzmat książek poznawałam życie Remarque. Był ,,ostatnim romantykiem", bardzo eleganckim samotnikiem. Nie wyobrażał sobie życia bez kobiet, ale Jego muzy nie dawały Mu szczęścia. A raczej bywał z nimi szczęśliwy przez krótkie chwile. Polecam wszystkim którzy lubią Jego książki i tym, którzy dopiero sięgną po Jego dzieła :)

Za niecałe 50 złotych otrzymujemy bardzo porządne wydanie - twarda oprawa, obwoluta. Patrząc na okładkę, na której widnieje Remarque oraz Marlena Dietrich, byłem ciekaw jak spora część tekstu będzie traktowała o ich wieloletnim romansie. Nie zawiodłem się i zaspokoiłem swoją ciekawość. Nie tylko na temat owego romansu, ale na temat całego życia autora - począwszy od lat młodości poprzez pierwszą i drugą wojnę światową. Reakcje społeczne na jego pierwszą książkę, styl jego życia w Ameryce. Poznałem także wiele smaczków i ciekawostek na temat tej wybitnej osoby. Autor włożył wiele w pracy w stworzenie owej biografii i co najważniejsze - otrzymujemy także kompletne i rzetelne kompendium wiedzy na temat dzieł Ericha, oraz tego jak były oceniane przez krytyków oraz społeczeństwo. Kolejnym smaczkiem jest także opis postaci, które inspirowały autora i pod jakim imieniem i w jakiej książce się znajdują. Polecam wszystkim bardzo gorąco tę pozycję.

nulla | 2016-04-05
lullaby | 2015-11-05