Szosza

Shosha
83-7200-899-X
powieść żydowska, XX wiek
Joasia

Akcja tej powieści, podobnie jak w innych utworach Singera, rozgrywa się w różnych środowiskach żydowskich w Polsce, tym razem także w literackim świecie przedwojennej Warszawy. Aron Greidinger pisze sztukę teatralną, w której główną rolę zagrać ma Betty, kochanka milionera z Ameryki. Dawny stolarz, a teraz bogaty przemysłowiec wynajmuje na Solcu teatr. Czy Aron skorzysta z propozycji Betty, która zaraz po premierze chce zabrać go do Ameryki? Uciekając przed holocaustem, który zbliża się nieuchronnie, Aron zostawiłby w Warszawie wszystkich swoich bliskich. Gdy nieoczekiwanie w jego życiu pojawia się Szosza, dawna przyjaciółka z dzieciństwa, wszyscy sądzą, że romans z cofniętą w rozwoju dziewczyną jest żartem. Co naprawdę łączy go z Szoszą? I czy Aron odrzuci szansę ucieczki, żeby zaplątać się w małżeństwo, którego finałem będzie całkowite zaprzepaszczenie jego talentu...

Shoshana25 | 2015-01-16
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Szosza to piękna i magiczna historia. Singer jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenosi nas w świat starej, przedwojennej Warszawy... Jest tu wszystko; ludzkie namiętności i dramaty, smutki i radości... Zaczyna się czytać i nagle "współczesność" znika, jest tylko książka i jej czytelnik...

Kolejny tytuł, do którego wróciłam po latach.
Dwie sprawy: pierwsza to Warszawa. To Krochmalna, okolice Hali Mirowskiej, gdzie od niedawna mieszkam. Spacerując po tej okolicy odkrywam ją na nowo, wyobrażam sobie plac targowy, tłumy biednych Żydów, targujących się i kupujących różne towary. Wyobrażam sobie ten brud, smród i ubóstwo, wszechobecne rozmowy w jidysz, po prostu wszystko, czego teraz już nie ma.
Kolejna sprawa to postać Szoszy. Od jakiegoś czasu uważam, że osoby upośledzone na swój sposób są szczęśliwe, ponieważ nie doświadczają całego zła tego świata. W przypadku Szoszy sprawa ma się nieco inaczej, ponieważ jest to osóbka pełna lęków, uważana za nienormalną. Na swój sposób jednak poznaje ten świat i potrafi rozumować tak, że zaskakuje głównego bohatera. I mnie przy okazji.
Jedna z najbardziej warszawskich książek Singera, gorąco polecam.
Dłuższa recenzja ukazała się tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/09/29/isaac-bashevis-singer-szosza/

Walentynka86 | 2011-09-05
Przeczytana: styczeń 2011

Szosza. Książka do które wracam. Książka o życiu, książka o ułomności człowieka, jego sprzecznych namiętnościach, godności i miłości. Główna bohaterka jest ułomna, a bohater który ją kocha, również choć nie zawsze o tym wie. Moim zdaniem widzi w tej dziewczynie, samego siebie. Bezradnego, niedoskonałego, zawieszonego między tym kim jest a kim chciałby być. Nie wie czy chciałby tworzyć dla siebie czy dla sławy. Szosza to każdy z nas tak naprawdę. Jest do bólu prawdziwa, szczera dla innych, ale jednocześnie nieszczera wobec samej siebie. Jej naiwność wobec świata, to metafora bezradności nie tylko narodu wybranego wobec wojny, ale też człowieka wobec życia, które proste nie jest i nie daje nam wyboru, tylko złudzenie że go mamy. Singer potrafi używać metafor na wskroś wielorako złożonych.

| 2014-02-27
Przeczytana: 2013 rok

Uważam, że to jedna z piękniejszych książek Singera. Polecam, warto zagłębić się w tę jakże inną lekturę.

Mikołaj | 2015-03-30

Jak to u Singera, główny bohater przeżywa bogate romanse, które przysparzają mu rozterek, a jednocześnie - i przede wszystkim - poszukuje odpowiedzi na pytanie o sens życia i świata. I jak to Singer, dobrze się czyta i budzi w czytelniku potrzebę zastanowienia się nad tą właśnie - chciałoby się rzec: fundamentalną - kwestią. A także zachęca do próby odpowiedzi na słynne pytanie: "Jak żyć?".

zuzz | 2010-09-28
Przeczytana: 26 września 2010

To jest miłość moja wielka. Bardzo to wszystko realne i jednocześnie bajkowe. Bez upraszczania i bez udziwniania, wspaniała historia na tle niespokojnych czasów. Czytana po raz nasty nie traci wcale. Nic a nic.

Zuzanna | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

Historia o miłości, poświęceniu, ambicji, trudnych wyborach, priorytetach. Głęboko osadzona w kulturze i duchowości żydowskiej.

Betsy Pajest | 2016-02-13

czyli opowieść o Zuzannie. Uwielbiam! Gorąco polecam

domso | 2014-01-16
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Bardzo przyjemnie wchodzi się w ten świat.

monika | 2013-10-17
Przeczytana: 12 października 2013