Erich Maria Remarque. Ostatni romantyk

2007-01-01
978-83-244-0032-4
Magdalena Słysz
biografia pisarz niemcy Remarque

Świetna biografia mojego ulubionego pisarza.
Zwięzłe streszczenie bogatego życia ostatniego romantyka.
Polecam tym, którzy kochają prozę Remarque’a.
Był koneserem win i pięknych kobiet – nie tylko Marleny Dietrich i Grety Garbo. Czerpał z życia pełnymi garściami i wiecznie poszukiwał wielkiej miłości.
Wszystko co dobre i wszystko co złe zawdzięczał w swoim życiu kobietom. To one tworzyły jego czas życia i śmierci. To one stanowiły jego inspirację twórczą.
Mój zachwyt autorem nie słabnie. Remarque jest dla mnie odskocznią od najnowszej literatury. A z jego biografii ciągle dowiaduję się czegoś nowego, czegoś ciekawego.

Świetna biografia mojego ulubionego pisarza.
Zwięzłe streszczenie bogatego życia ostatniego romantyka.
Polecam tym, którzy kochają prozę Remarque’a.
Wszystko co dobre i wszystko co złe zawdzięczał w swoim życiu kobietom....

„Ostatni romantyk” to prawdziwa gratka dla miłośników Ericha Marii Remarque. Biografia składa się z 18 tematycznych rozdziałów wyznaczających ważniejsze etapy życia pisarza oraz epilogu i wzbogacona jest o kilka zdjęć przedstawiających zarówno samego mistrza oraz jak przystało na tytułowego romantyka także kobiet, które były mu szczególnie bliskie.

A trzeba przyznać, że lista jego wybranek jest naprawdę imponująca. Można tu wspomnieć chociażby Marlenę Dietrich, Gretę Garbo, Maureen O’Sullivan czy jego ostatnią żonę – Paulette Goddard, którym Hilton Tims poświęcił sporo miejsca w swojej książce. Jest to dość zrozumiałe posunięcie, gdyż Remarque nigdy nie ukrywał, że wino i kobiety to jego pasja. Nie można więc opisać w pełni jego życia, nie wspominając jego kochanek.

Jednak o ile wątki miłosne są bardzo ciekawym uzupełnieniem jego biografii, to dla fanów twórczości Remarque inny aspekt tej książki będzie mieć chyba większe znaczenie. Autor nie tylko bardzo dokładnie i ciekawie opisuje okoliczności powstania poszczególnych dzieł, ale też wskazuje ich elementy biograficzne oraz na kim wzorował się Remarque tworząc niektóre postacie swoich książek – głównie kobiecie… To zdecydowanie najbardziej interesująca dla mnie część tej biografii, chociaż oczywiście nie jedyna.

Poza tym z „Ostatniego romantyka” dowiemy się również bardziej szczegółowo jak Remarque stał się bezpaństwowcem i jak odnalazł się z dala od ojczyzny po drugiej stronie Atlantyku oraz dlaczego nie odzyskał nigdy niemieckiego obywatelstwa. A trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, jego los nie był tak dramatyczny jak życie jego książkowych bohaterów, których często mylnie się z nim utożsamia…

Obowiązkowa pozycja dla czytelników ceniących twórczość Ericha Marii Remarque, która może być też inspiracją dla innych, by w końcu sięgnęli po jego książki. Trudno zdobyć, ale WARTO!

A trzeba przyznać, że...

Od raz się przyznam, że Remarque należy do moich ulubionych pisarzy. W jego prozie jest bardzo dużo elementów biograficznych, wiec długo odkładałam lekturę jego biografii.

Remarque miał trzy słabości: piękne kobiety, dobre alkohole i szybkie samochody. I w dużej mierze je właśnie opisano w książce, a zwłaszcza jego "perturbacje" z kobietami tymi bardzo sławnymi, jak m.in. Marlene Dietrich i mniej.

Oczywiście dla losów Remarque kluczowe były czasy i miejsca w których żył. To m.in. pierwsza wojna światowa, Berlin lat dwudziestych ubiegłego wieku, ucieczka z Niemiec przed dochodzącym do władzy Hitlerem. Ciekawy jest wątek przedstawiony w książce, dotyczący gigantycznego sukcesu pierwszej powieści "Na zachodzie bez zmian" (w tym intensywnych działań wydawcy) i reperkusje ze strony zdobywających władze hitlerowców. Nie mniej interesujący jest opis Hollywood i próby odnalezienia się Remarque w tej rzeczywistości.

W książce przedstawiono rożne stronach bycia pisarzem, ale powiedzmy od razu, że pisarzem który odniósł olbrzymi międzynarodowy sukces i zarobił duże kwoty na sprzedaży książek, również poprzez sprzedaż praw dla wytwórni filmowych.

Książka wciąga:) Warto ją przeczytać i koniecznie książki Remarquea!

Recenzja z: http://mercadoevy.blogspot.com/2017/10/hilton-tims-erich-maria-remarque.html

W moim odczuciu Remarque jest jednym z tych autorów, którego twórczość powinien znać każdy pasjonat literatury. Jego powieści są uniwersalne, nie starzeją się z upływem lat i mają pacyfistyczny przekaz. Nie byłam nigdy przekonana do książek osadzonych w realiach wojennych - bo i o czym tu pisać? Przecież wszystko już zostało powiedziane, a książki są zazwyczaj pełne nadętego patosu. Potem sięgnęłam po Remarque'a i jak dotąd każda z jego książek zrobiła na mnie spore wrażenie. Nawet po kilkunastu miesiącach od ich lektury pamiętam ich treść i emocje jakie mi wtedy towarzyszyły. Naturalnym krokiem było więc po sięgnięcie po biografię ich autora.

Książka Hiltona Timsa mnie nie zawiodła, chociaż odczuwam przesyt spowodowany ilością informacji na temat domniemanych romansów tego niemieckiego autora. Ogromną zaletą tej biografii są na pewno fragmenty dotyczące jego pracy; skąd czerpał inspiracje, jak wyglądała rutyna przy pisaniu, które książki są miejscami oparte na jego życiu, a które to jedynie fikcja literacka. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana.

Przeczytałam wszystkie książki Remarque. Wracam do nich co pewien czas, bo uwielbiam Jego pisarstwo. I cieszę się, że dopiero teraz przeczytałam jego biografię. Dopiero teraz poznałam tło powstawania danej książki, kto był pierwowzorem postaci. Przez pryzmat książek poznawałam życie Remarque. Był ,,ostatnim romantykiem", bardzo eleganckim samotnikiem. Nie wyobrażał sobie życia bez kobiet, ale Jego muzy nie dawały Mu szczęścia. A raczej bywał z nimi szczęśliwy przez krótkie chwile. Polecam wszystkim którzy lubią Jego książki i tym, którzy dopiero sięgną po Jego dzieła :)

Za niecałe 50 złotych otrzymujemy bardzo porządne wydanie - twarda oprawa, obwoluta. Patrząc na okładkę, na której widnieje Remarque oraz Marlena Dietrich, byłem ciekaw jak spora część tekstu będzie traktowała o ich wieloletnim romansie. Nie zawiodłem się i zaspokoiłem swoją ciekawość. Nie tylko na temat owego romansu, ale na temat całego życia autora - począwszy od lat młodości poprzez pierwszą i drugą wojnę światową. Reakcje społeczne na jego pierwszą książkę, styl jego życia w Ameryce. Poznałem także wiele smaczków i ciekawostek na temat tej wybitnej osoby. Autor włożył wiele w pracy w stworzenie owej biografii i co najważniejsze - otrzymujemy także kompletne i rzetelne kompendium wiedzy na temat dzieł Ericha, oraz tego jak były oceniane przez krytyków oraz społeczeństwo. Kolejnym smaczkiem jest także opis postaci, które inspirowały autora i pod jakim imieniem i w jakiej książce się znajdują. Polecam wszystkim bardzo gorąco tę pozycję.

"Kobiety, które kochać umiem,
Wszystkie o względy me zabiegają,
Kiedy poczują siłę mą,
ciągle po więcej do mnie wracają"

"Kobiety, które kochać umiem,
Wszystkie o względy me zabiegają,
Kiedy poczują siłę mą,
ciągle po więcej do mnie wracają"

Jeden z moich ulubionych pisarzy więc z przyjemnością przeczytałam biografię. Znajomość faktów z jego życia ułatwia też zrozumienie jego twórczości, która zawiera wiele wątków z doświadczeń autora.

• Przeczytane 2015
  • Przeczytane: 2016