Piosenka o zależnościach i uzależnieniach

Okładka książki Piosenka o zależnościach i uzależnieniach
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Wydawnictwo: Biuro Literackie poezja
8362006048
poezja współczesna Nagroda literacka Nike poezja polska
Inne

więcej Więcej

Na pewno przejmująca i niepokojąca już przez samą problematykę przewijającą się przez tom. Jest obnażająca lecz jak to w poezji napisana szyfrem znanym tyko autorowi.

zbiór (choć trochę przypominający brudnopis) przyzwoitych wierszy

nie siadło

Rzadko sięgam po poezję. Formę literacką, która jest dla mnie najbardziej osobistą, intymną czy wręcz ekshibicjonistyczną w wyrażaniu siebie. Swoich myśli, uczuć, emocji, wrażeń. Ale są takie chwile jak ta, teraz, obecnie, kiedy w żałobnym wyciszeniu po śmierci Prezydenta mojego kraju, jestem w stanie współodczuwać z poetą. I chociaż nasz ból jest różny i ma różne...

Całość ukazana bardzo prosto, naturalizm. Intrygująca pozycja, ale niestety bardzo konkretna, przez co nie spodoba się każdemu odbiorcy.

??????????????????????????????????????????????????????????????
(no po tej książce rzeczywiście widać, że współczesna polska poezja to nekrologi)

Nie polubię się chyba z twórczością Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Występuje u niego za dużo odwołań do fizjologii i wulgaryzmów. Zabrakło mi błyskotliwości, lecz nie można odmówić autorowi paru trafnych dobrze ubranych spostrzeżeń "istotą poezji jest nie tyle zasadność/co bezzasadność napomknień i powtórzeń" albo "dlaczego jeszcze nie umiem/ słowa Polska gdy wielu/...

Zabawa słowem i wielokrotne przetwarzanie z pozoru podobnych fraz dało zaskakujący efekt i stworzyło nowe znaczenia. Może nieco kłuć w oczy użycie wulgaryzmów, co wydaje się być sprzeczne z klasyczną, dawną poezją. Ale nie pozostawia obojętnym.

Intrygująca

Bardzo często myślę sobie o poetach starej daty panu Herbercie, pani Szymborskiej, i t d. Chyba ich poetyka nigdy by nie przeszła fuzję z wulgaryzmami, z językiem buduaru i rynsztoka. Zastanawiam się, czy poezja w połączeniu z językiem niepoetyckim, wychodzi na tym dobrze, chyba nie. W prawdzie co kto lubi, ale te połączenia, to taka słabość poety, który dla podkreślenia...

• Poezja
  • Nike
  • Nagroda Nike
  • Studia
  • 2014
  • Poezja

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Piosenka o zależnościach i uzależnieniach Zobacz więcej