To

Wydawnictwo: Znak
83-7006-577-5
poezja
Snoopy

Pierwszy po sześciu latach (latach, dodajmy, niezwykle płodnych, które przyniosły wiele ważnych książek, by wspomnieć tylko Pieska przydrożnego, Abecadło Miłosza, Dwudziestolecie międzywojenne czy Zaraz po wojnie) nowy tom wierszy Miłosza - jest wydarzeniem o znaczeniu szczególnym. Nie tylko dlatego, że dla samego poety naprawdę najważniejsza była zawsze właśnie poezja. Także dlatego, że zarówno artystycznym wymiarem, jak i niezwykle osobistym tonem wznosi się na wyżyny, jakie twórczość poetycka - nie tylko w Polsce - odwiedza niezwykle rzadko. Miłosz jest tu porażająco szczery, ale nie ma w tym ani krzty ekshibicjonizmu, przeciwnie - szczególnie dramatyczne są wyznania ujawniające świadomość, że nawet pragnąc dokonać najuczciwszego rozrachunku z samym sobą, nigdy nie przekroczymy granicy, za którą rzeczy najbardziej bolesne i wstydliwe skrywać będzie maska, udawanie, za którą pozostanie samotność i wyrzuty sumienia. Wśród wielu wspaniałych wierszy w tej książce są i takie, które - znowu jak dawniej - podyktował poecie Dajmonion, które dla niego samego pozostają w jakiejś mierze zaskoczeniem i tajemnicą. To "opukiwanie ciemności", próby dotknięcia, nazwania - i egzorcyzmowania - Zła świata są tutaj najbardziej fascynujące. I - mimo wszystko - krzepiące, bo jednak kończąc tę niezwykłą lekturę, ma się poczucie, że To: ciemność, okrucieństwo i cierpienie pokonane zostało przez coraz bliższe "Jasności promieniste".

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2000

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Medellin | 2016-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2016

Jestem pod ogromnym wrażeniem. Miłosz w jednym ze swoich ostatnich tomików dokonuje rozliczenia z własnym życiem. Robi to wspaniale i porusza przy tym do głębi. Nie ma tutaj taniego sentymentalizmu ani peanów na własną cześć. Jest za to szczerość i spokój człowieka świadomie przygotowującego się do odejścia. Nie mogę inaczej ocenić niż 10/10.

Zdecydowanie polecam!

książek: 1929
Wojciech Gołębiewski | 2017-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Mój ulubiony zbiór, a w nim najlepszy wiersz tytułowy.
Miłosz długo dojrzewał; im starszy tym lepszy, a po 90 apogeum

TO
Czesław Miłosz
Żebym wreszcie mógł powiedzieć, co siedzi we mnie.
Wykrzyknąć: ludzie, okłamywałem was
Mówiąc, że tego we mnie nie ma,
Kiedy TO jest tam cięgle, we dnie i w nocy.
Chociaż właśnie dzięki temu
Umiałem opisywać wasze łatwopalne miasta,
Wasze krótkie miłości i zabawy rozpadające się w próchno,
Kolczyki, lustra, zsuwające się ramiączko,
Sceny w sypialniach i na pobojowiskach.
Pisanie było dla mnie ochronną strategią
Zacierania śladów. Bo nie może podobać się ludziom
Ten, kto sięga po zabronione.

Przywołuję na pomoc rzeki, w których pływałem, jeziora
Z kładką między sitowiem, dolinę,
W której echu pieśni wtórzy wieczorne światło,
I wyznaję, że moje ekstatyczne pochwały istnienia
Mogły być tylko ćwiczeniami wysokiego stylu,
A pod spodem było TO, czego nie podejmuję się nazwać.

TO jest podobne do myśli bezdomnego,...

zapachwiosny | 2013-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Czesława Miłosza. I mam nadzieję że nie ostatnie. Jestem pod wrażeniem wrażliwości autora.

blood | 2012-03-02

Bardzo, bardzo, bardzo lubie!

osiempalcow | 2017-02-09
Przeczytana: 07 lutego 2017

Świetny tomik. Nostalgiczny, wspomnieniowy, podsumowujący. Bo rozliczeń z przeszłością tutaj w zasadzie nie ma, raczej zaduma nad tym, co było. Podmiot liryczny, który można śmiało utożsamiać z Miłoszem, nie bawi się w półśrodki i "mówi, jak jest". Koniec jest blisko, pora na prawdę.

Maria | 2016-03-04

Nie czuję się na siłach wydawać opinii o tym tomiku. Napiszę tylko: Polecam, bo warto.

Martyna | 2018-05-09
CompleteUnknown | 2018-04-14