To

Wydawnictwo: Znak
83-7006-577-5
poezja
Snoopy

Pierwszy po sześciu latach (latach, dodajmy, niezwykle płodnych, które przyniosły wiele ważnych książek, by wspomnieć tylko Pieska przydrożnego, Abecadło Miłosza, Dwudziestolecie międzywojenne czy Zaraz po wojnie) nowy tom wierszy Miłosza - jest wydarzeniem o znaczeniu szczególnym. Nie tylko dlatego, że dla samego poety naprawdę najważniejsza była zawsze właśnie poezja. Także dlatego, że zarówno artystycznym wymiarem, jak i niezwykle osobistym tonem wznosi się na wyżyny, jakie twórczość poetycka - nie tylko w Polsce - odwiedza niezwykle rzadko. Miłosz jest tu porażająco szczery, ale nie ma w tym ani krzty ekshibicjonizmu, przeciwnie - szczególnie dramatyczne są wyznania ujawniające świadomość, że nawet pragnąc dokonać najuczciwszego rozrachunku z samym sobą, nigdy nie przekroczymy granicy, za którą rzeczy najbardziej bolesne i wstydliwe skrywać będzie maska, udawanie, za którą pozostanie samotność i wyrzuty sumienia. Wśród wielu wspaniałych wierszy w tej książce są i takie, które - znowu jak dawniej - podyktował poecie Dajmonion, które dla niego samego pozostają w jakiejś mierze zaskoczeniem i tajemnicą. To "opukiwanie ciemności", próby dotknięcia, nazwania - i egzorcyzmowania - Zła świata są tutaj najbardziej fascynujące. I - mimo wszystko - krzepiące, bo jednak kończąc tę niezwykłą lekturę, ma się poczucie, że To: ciemność, okrucieństwo i cierpienie pokonane zostało przez coraz bliższe "Jasności promieniste".

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2000

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Medellin | 2016-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2016

Jestem pod ogromnym wrażeniem. Miłosz w jednym ze swoich ostatnich tomików dokonuje rozliczenia z własnym życiem. Robi to wspaniale i porusza przy tym do głębi. Nie ma tutaj taniego sentymentalizmu ani peanów na własną cześć. Jest za to szczerość i spokój człowieka świadomie przygotowującego się do odejścia. Nie mogę inaczej ocenić niż 10/10.

Zdecydowanie polecam!

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-13
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Mój ulubiony zbiór, a w nim najlepszy wiersz tytułowy.
Miłosz długo dojrzewał; im starszy tym lepszy, a po 90 apogeum

zapachwiosny | 2013-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Czesława Miłosza. I mam nadzieję że nie ostatnie. Jestem pod wrażeniem wrażliwości autora.

blood | 2012-03-02

Bardzo, bardzo, bardzo lubie!

Maria | 2016-03-04

Nie czuję się na siłach wydawać opinii o tym tomiku. Napiszę tylko: Polecam, bo warto.

Maedhros | 2016-08-25
Choco | 2016-08-08