Cywilizacja rosyjska Tom 1

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historyczna

Prezentowana książka jest pierwszym etapem większej całości, opisującej proces rozwoju cywilizacji rosyjskiej, jej historyczno-przyczynowe skutki i aspekty. Niniejsze przedsięwzięcie badawcze i wydawnicze w założeniu jest pracą trzytomową. Tytuły kolejnych tomów symbolizują trzy wielkie epoki rosyjskiej cywilizacji.

alexanderson | 2012-01-02
Przeczytana: 2005 rok

Książka Andrzeja Andrusiewicza prezentuje się okazale i rodzi przed lekturą (zwłaszcza, że to dopiero tom pierwszy) potężne apetyty. Niestety, zbyt szeroko zakrojone plany Autora, próbującego w swych badaniach interdyscyplinarnych ogarnąć całość cywilizacji rosyjskiej, zaowocowały chaosem, a książka roi się od błędów technicznych i merytorycznych. Oto wybrane uwagi.
Kompromitującymi autora bzdurami są sformułowania: "głagolica (najstarszy język słowiański)" ze s. 67, i teza, że język staro-cerkiewno-słowiański w formie uproszczonej przekształcił się w język ruski (s. 160). Nie wiadomo, dlaczego na s. 115 Złota Orda staje się nagle "Siną Ordą". Bardzo swobodnie traktowane są daty przy nazwiskach ruskich książąt – raz oznaczają one okres panowania, raz życie (przy okazji – Andrzej Bogolubski urodził się ok. roku 1111, a nie w 1100). Niekonsekwencją razi pisownia imion: Aleksander Jarosławowicz ze s. 109 jest na s. 148 Aleksandrem Jarosławiczem, książę Izjasław ze s. 243 jest w...

Szymon | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016