Fryderyk Wielki a Polska

Wydawnictwo: Universitas
wiking

Ten człowiek, który od pierwszej chwili napełnił hukiem armat i jękiem konających połowę Europy, który prowadził cztery wojny, odbył dziesięć kampanij, wydał dwadzieścia batalij, nieprzyjacielskie wojska widział w Berlinie; swoje wprowadził do Wrocławia, Pragi, Drezna; który zaczął rzemiosło jako dwudziestoletni młodzieniec i jeszcze bliski siedemdziesiątki obozował na forpocztach, ten wielki żołnierz dla Rzplitej miał tylko pokój. Jednak ten szczęśliwy żołnierz, który ugiął Austrię, zgniótł Saksonię, zgromił Rzeszę Niemiecką, Francuzom sprawił Rossbach, Rosjanom zgotował Zorndorf – Rzplitą, nie obnażając szpady, ciągle po przyjacielsku, ciągle pokojowo, w drodze spokojnej negocjacji, straszliwiej ugodził niż tamtych na polach bitew, do serca jej trafił, dobił”. Historia polska „ma z nim jeden prosty rachunek, tak prosty, że jej sądu nic zmącić nie jest w stanie. Ma do osoby jego najpierwsze, najlepsze prawo. Należy on do niej, stanowi jej własność, spod jej kompetencji wyłamać się nie może”.

Szymon Askenazy

...historia nie zna przykładu, aby jeden człowiek włożył tyle nienawiści w swój stosunek do sąsiedniego narodu, ile jej przez pół wieku wydzielił z siebie Fryderyk zwany Wielkim. Potężne nienawiści wzbierały nieraz w duszach krzywdzonych wobec zdobywców i ciemiężycieli: tak patrzał na Rzymian Hannibal czy Mitrydates, ale jeszcze głębsze, coraz głębsze uczucia nieprzyjaźni rodziły się zwłaszcza w duszach germańskich wobec krzywdzonych. Fryderyk jako niszczyciel Polski, która mu nic nigdy złego nie zrobiła, stanowi zjawisko jedyne w dziejach – i w tym znaczeniu uniwersalne. A że duch jego promieniował na swoich i obcych przez szereg pokoleń, poprzez dziesiątą granicę, że jego zasady stały się wcieleniem tego, co wiek XIX potępił, a wiek XX spróbował na nowo uświęcić, więc poruszony w tej książce temat stanowi coś więcej niż bilans krzywd, doznanych w pewnej epoce przez pewien naród: jest to przyczynek do dziejów ludzkości – i nieludzkości.

Władysław Konopczyński

źródło opisu: www.universitas.com.pl

źródło okładki: www.universitas.com.pl

Martins | 2017-06-06

Świetna książka wybitnego polskiego historyka XVIII wieku. Napisana z niezwykłą pasją i zaangażowaniem (jak każda jego książka). Konopczyński przedstawia nam Fryderyka II jako głównego architekta I rozbioru Polski oraz osobę, która przez całe swoje panowanie zmierzała do jak największego zaszkodzenia sąsiadowi Prus. Konopoczyński nie ukrywa emocji w swojej książce, a także niechęci do jej głównego bohatera i ogólnie do Niemiec. Nie powinno to nas jednak dziwić bo książka była pisana w okresie II wojny światowej pod niemiecką okupacją, a sam autor był represjonowany przez Niemców. Nie jest to lektura bardzo lekka, ale na pewno warta uwagi. Konpoczyński przekazuje nam sporą porcję wiedzy, mającą oparcie w źródłach. Ponadto sam niesamowity styl pisania autora po tym jak się do niego przyzwyczaimy, jest zachętą do lektury.

Dla nie znających Konopczyńskiego, wrzucam tutaj na "zachętę" próbkę stylu w postaci końcówki pierwszego rozdziału książki: "Stary Fryderyk Wilhelm, póki żył,...